S vodným svetom aj hviezdnym nebom

0
1033

Detskí pacienti môžu od apríla 2016 využívať blahodarné účinky kúpeľov v prírodnej minerálnej vode priamo v objekte luhačovickej detskej liečebne Miramonti. Doteraz totiž museli za najtypickejšou luhačovickou procedúrou dochádzať až do budovy Inhalatória. Do detských liečební bola privedená minerálna voda z prameňa Nová Janovka, ktorý bol získaný v roku 1987 vrtom do hĺbky 30,5 m severovýchodne od Inhalatória. Je to prírodný liečivý zdroj s vysokou výdatnosťou 60 l/min. Minerálna voda je dodávaná potrubím od vrtu do vzdialenosti 900 m. Práce spojené s prívodom boli dokončené v závere minulého roka. Informoval o tom generálny riaditeľ Kúpeľov Luhačovice, a. s., MUDr. Eduard Bláha.

„Celkové poňatie novej balneoprevádzky, ktorá uhličité kúpele poskytuje, je navrhnuté ako vodný svet s hviezdnym nebom. V prízemí sú inštalované 4 tradičné nerezové vane a 8 kabínok. Čakáreň, ktorá je umiestnená na chodbe, je pojatá ako vodná hladina, stena so vstupmi do kabínok ako lodná paluba a protiľahlá stena ako pobrežie s majákom. Na stene je tapeta s motívom akvária. Tento motív pokračuje aj na stene smerom k výťahu. Samotný priestor vaní je riešený ako vodná hladina sa svetlo modrou podlahou a vane sú na tejto hladine ako jednotlivé lodičky, ktoré sú ukotvené k stene dreveným mostíkom. Podlaha v kabínkach bola zvolená ako paluba – kajuta lode – v dezéne dreva. Počas kúpeľa v uhličitej vode je dôležité, aby deti zostali v pokoji a telo sa mohlo pokryť bublinkami oxidu uhličitého, ktorý sa vstrebáva kožou. Zlepšuje sa tak jej prekrvenie. Kúpeľ má priaznivý vplyv nielen na srdcový a cievny systém (napr. znižovanie krvného tlaku), ale aj na celý organizmus. Z tohto dôvodu tu boli navrhnuté aj bublajúce vodné valce s plávajúcimi plastovými rybičkami, ktoré môžu deti pozorovať. Pre ďalšie odpútanie pozornosti od samotnej procedúry sú pod stropom zavesené televízne prijímače prepojené na videoprehrávač. Pre potreby detských pacientov boli súčasťou vnútorného vybavenia navrhnuté dve svietiace korytnačky a súbor hračiek do vaní aj pri  odpočinku. Náklady predstavujú cca 555 000 Eur (15 mil. Kč),“ vymenoval E. Bláha.

Dodal, že detské liečebne v Luhačoviciach patria k najväčším v Českej republike. Všetky izby pre deti od 1,5 roka so sprievodmi sú vybavené moderným príslušenstvom a novým nábytkom, čo zodpovedá štandardu trojhviezdičkového hotela. Deťom starším ako 6 rokov, ktoré absolvujú pobyt bez sprievodu rodičov, sú v detskej liečebni Miramonti k dispozícii izby s novým nábytkom a televízory vrátane WiFi pripojenia priamo na izbách.

Nové zariadenie nie je prínosom len pre malých pacientov, ale aj príležitosťou pre lekárov hľadajúcich uplatnenie. Kúpele Luhačovice, a. s., totiž hľadajú pediatra. Spoľahliví a tímovo zameraní lekári s atestáciou v pediatrii, alergológii, pneumológii či RFM majú možnosť sa uchádzať o zamestnanie v stabilnej a silnej spoločnosti, ktorá neustále rastie a rozširuje svoje aktivity.

Tohtoročné rekonštrukcie v akciovej spoločnosti Kúpele Luhačovice sa týkajú nielen detskej liečebne Miramonti, ale aj sociálneho zariadenia izieb penziónu Póla a ubytovne pre zamestnancov Karlín. „Na začiatku roka 2015 bola v penzióne Póla vykonaná čiastočná rekonštrukcia vnútorných priestorov a obmena nábytku. V roku 2016 práce pokračovali rekonštrukciou sociálneho zariadenia na izbách. Celkovo ide o 21 izieb. V rámci stavebných úprav boli vymenené aj podlahové krytiny na schodiskách a chodbách. Rekonštrukcia skončila v marci 2016 a náklady predstavovali cca 129 500 Eur (3,5 mil. Kč). V objekte Karlín, ktorý je dlhodobo využívaný na ubytovanie zamestnancov akciovej spoločnosti, sa stavebné úpravy týkali predovšetkým vnútorných častí. Práce zahŕňali maľovanie, výmenu podlahových krytín, rekonštrukciu elektroinštalácie, úpravu rozvodov kúrenia a výmenu nábytku. Termín dokončenia bol marec 2016 a náklady sú cca 111 000 Eur (3 mil. Kč). Celoročné zamestnanecké ubytovanie, ktoré prispieva k stabilizácii pracovných síl v našej spoločnosti, je poskytované za veľmi výhodné ceny,“ podotkol E. Bláha.

V Kúpeľoch Luhačovice sa liečia u detí respiračné ochorenia, obezita, choroby tráviaceho ústrojenstva a tiež kožné a onkologické ochorenia. Kúpeľná starostlivosť má pre deti nenahraditeľné výhody, napríklad zlepšenie zdravotného stavu, zabránenie zhoršenia choroby u chronických pacientov. Zároveň plnia aj sociálnu funkciu, pretože môžu byť potom doma viac s kamarátmi, keď nie sú tak často choré. Práve takáto liečba, s využitím prírodných luhačovických liečivých vôd na čele s Vincentkou, môže zlepšiť zdravotný stav detí. Tie majú nepretržite k dispozícii lekára i sesterské služby a ak s nimi ide rodič, neboja sa ani nového prostredia. Rodičia sa tiež naučia nové postupy v rámci starostlivosti o choré deti, čo využijú aj po návrate domov. Počet alergikov sa kvôli zhoršujúcemu životnému prostrediu a nezdravej výžive stále zvyšuje a mnoho z týchto chorôb sa prejaví už v útlom veku, napríklad bronchiálna astma či atopický ekzém. Preto je vhodné vziať do kúpeľov aj malé deti, v Kúpeľoch Luhačovice, a. s., liečia deti už od 1,5 roka. V detskej liečebni v Luhačoviciach je k dispozícii 258 lôžok.

Akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice má v správe 10 luhačovických prameňov, ale aj kúpeľný areál vrátane kúpeľnej kolonády a divadla. Takmer do všetkých liečebných i wellness zariadení, vrátane hotela Alexandria, je privedená prírodná liečivá voda, ktorá je využívaná na uhličité kúpele, rôzne druhy inhalácií, kloktanie a pitné kúry. Celkovo je možné poskytnúť cca 60 procedúr rôznych typov. V Kúpeľoch Luhačovice sa liečia u dospelých ochorenia dýchacích ciest, pohybového aparátu, tráviaceho ústrojenstva, látkovej výmeny (cukrovka), obehového ústrojenstva a onkologické ochorenia. Okrem kúpeľných pobytov je to ideálne miesto pre strávenie wellness víkendov a relaxačných pobytov. Kúpele Luhačovice sú to pravé miesto na zdravotnú dovolenku a odpočinok. V roku 2015 navštívilo kúpele takmer 33 tisíc klientov, čo zodpovedá roku 2014, ale počet dní pobytu sa zvýšil o 5 %.