Farby pre jedinečný interiér

0
69031

Farba je významný výrazový prostriedok, ktorý dokáže ovplyvniť naše nálady a pocity. Každý človek má vlastné spektrum preferovaných farieb. Ich vplyv na vytvorenie príjemnej atmosféry a na fyziologické účinky človeka sú neobyčajné. Do interiéru si vyberáme farby, ktoré podvedome spájame s príjemnými pocitmi či zážitkami. Pri správnej voľbe je však dobé poznať psychológiu a účinky farieb. Ak si nie ste istý výberom správnych farieb alebo ich kombináciami, máme pre vás popis niektorých vlastností a niekoľko tipov pre interiér.

Dobrá rada: Voľba farby závisí aj od svetelnej intenzity miestnosti. Rozlišujeme nielen množstvo denného alebo umelého svetla, ale aj smer priameho či nepriameho žiarenia. 

Psychológia farieb

• aktívne – viac povzbudzujúce – napríklad červená a žltá
• pasívne – viac upokojujúce – napríklad zelená a modrá
 teplé – pocitovo otepľujú interiér a predmety zdanlivo približujú – príkladom je červená a oranžová
• studené – v interiéri pôsobia chladne, neosobne a predmety opticky vzďaľujú – príkladom je modrá a zelená
• neutrálne – nevyvolávajú žiadne silnejšie pocity a sú najvhodnejšie pre kombináciu s ostatnými farbami – príkladom je čierna, biela a šedá

vyber farby podla vyznamu

Farby podľa miestností

Pri farebnom dekorovaní interiéru berieme na vedomie konkrétne využitie daného priestoru. Typickým príkladom je priestor obývačky, ktorú rodina aktívne využíva, a preto je vhodné použiť farby teplé a akčné. Naopak v spálni, kde človek túži po odpočinku a pokoji, volíme farby studené a neutrálne. Pre dnešné jednoduché a vzdušné priestory v dome či byte by sa mali použiť maximálne dve základné farby a jedna doplnková. Ideálne je začať jemnými pastelovými farbami v obývačke a spálni. Detská izba by však mala byť prežiarená intenzívnou farbou, alebo farbami, ktoré rozveselia deti a podporia ich kreativitu. V detskej izbe nikdy nevolíme dominantnú červenú farbu, pretože je príliš agresívna.

Chodba a schodisko

Tento priestor by mal vytvárať vhodný prechod z vonkajších častí do obytných priestorov a súčastne pripraviť na celkovú atmosféru izieb. Kontrastom farieb môžeme upozorniť na prípadné nebezpečie, ako sú schody alebo prahy, ktoré by mali mať tmavší odtieň. Na steny naopak volíme bledšiu farbu, ktorá opticky zväčší priestor.

Spálňa

Spálňu určite nenechávajte celú v bielej, mohla by pôsobiť ako nemocničná izba. Ideálne je vybrať farby poskytujúce pocit pokoja. Vhodné sú najmä modrá a zelená. Modrá spravidla spôsobuje pokles krvného tlaku, ukľudňuje telo i ducha. K dnešným módnym trendom tiež patrí hnedá farba, ktorá ponúka návrat k prírode, predstavuje pohodlie a útulnosť. Ak je hnedej alebo čiernej veľa, spálňa pôsobí smutne až pochmúrne, preto sa oplatí farby kombinovať s bielou alebo svetlomodrou. Pre toho, kto má problémy s ranným vstávaním, sú ideálne odtiene žltej alebo oranžovej, ktoré sa dobre kombinujú aj s hnedou farbou. Ak chcete oživiť sexuálny život novou energiou, použite farbu červenú, avšak opatrne, priveľa vedie k agresivite. Ak v spálni aj pracujete oplatí sa použiť zelenú farbu, ktorá pôsobí povzbudivo na nervový systém a zároveň upokojuje. Určite by sa dala objaviť v rôznych doplnkoch alebo kvitnúcich rastlinách.

Kuchyňa a jedáleň

V kuchyni sa nemusíme báť použiť výraznejšie farby ako je sviežo zelená, žltá, fialová či červená. Všetky tieto farby, nanesené s mierou napr. len na jednu stenu, v kombinácií s bielou vyčarujú útulnú kuchyňu. Oranžová a žltá farba v jedálni stimulujú náš žalúdok, podporujú komunikáciu a odrážajú späť do miestnosti príjemné svetlo. Modrá naopak tlmí chuť do jedla. Taktiež príliš ostré kontrasty nám v jedálni nevytvoria príjemné posedenie.

Obývačka

Útulne a stabilne pôsobí hnedá a oranžová farba, na oživenie a duševnú stimuláciu sa dopĺňajú zelenou, prípadne modrou. Samozrejme biela sa hodí ku všetkému a ľahko sa kombinuje s inými farbami. Myslite však aj na iné hľadiská. Do malej obývačky voľte svetlé odtiene, veľká izba znesie aj tmavšie farby. Keď je izba veľmi slnečná a do obývačky vám celý deň praží slnko, nemaľujte ju na žlto ani na oranžovo, ale skúste použiť napríklad svetlozelenú farbu. Dominantnými prvkami v obývačke býva nábytok a doplnky. V modernej obývačke si ku bielej sedacej súprave môžete dovoliť aj odvážnejšiu farbu, napríklad fialovú či sivú. Tú však stačí naniesť iba na jednu stenu. Béžový obývací nábytok vynikne najlepšie na bielej stene. S citom sa môže použiť aj zelená a krémová, ale také zvoľte radšej doplnky. Ku tmavému nábytku vyberajte čo najsvetlejšie odtiene.

Detská izba

Tu je uvážlivá voľba farieb veľmi dôležitá, pretože má plniť niekoľko úloh. Odpovedať duchovným potrebám detí, tlmiť dráždivosť a zároveň povzbuzovať vývoj, podporovať kreativitu a schopnosť učenia sa. Na niektoré farby si však treba dávať pozor, najmä ak doma máte hyperaktívne dieťa. Pre neho je nevhodná červená, žltá i oranžová, naopak by ste ho farbou v izbe mali tlmiť, voľte teda modrú, zelenú alebo svetlofialovú. Modro-oranžová je vyvážená farebná kombinácia. Zelená býva vhodná pre deti, ktoré maju rady prírodu. Nič nepokazíte ani bielou dozdobenou rôznymi farebnými motívmi. Pre veľké plochy stien a podláh volíme svetlé odtiene, menšie plochy (záclony, vankúše, prestieradlá) by naopak mohli byť v sýtejších farebných tónoch. Správne zvolené farby detskej izby, môžu vhodne pôsobiť na určité povahové rysy dieťaťa.

Pracovňa

Tu v prvom rade záleží na tom, aké nároky na nás práca kladie, či si vyžaduje sústredenie, alebo naopak povzbudenie a stimuláciu. Chladnejšie, vecné alebo neutrálne odtiene farieb nám napomáhajú lepšie sa sústrediť, veselejšie odtiene naopak vytvárajú atmosféru podporujúcu tvorivú činnosť. Netreba však zabúdať na správnu mieru použitej farby, ktorá by mala byť vhodne skombinovaná s neutrálnou ako je biela, sivá alebo čierna.

Ako opticky zmeniť priestor?

•  veľká izba – naneste farbu na všetky steny okrem stropu
•  úzka izba – namaľujte farebne iba jednu úzku stenu a zvoľte tmavú podlahu
•  malá izba – na steny a strop naneste svetlú farbu a podlahu nechajte tmavú
•  vysoká izba – pre strop aj podlahu vyberte tmavší odtieň ako sú okolité steny
•  nízka izba – zadnú stenu miestnosti vymaľujte zvislými pruhmi
•  široká izba – vymaľujte na tmavo bočné (dlhé) steny a podlahu, strop a zadnú stenu nechajte svetlú

Vlastnosti a symbol farieb

Biela = symbol čistoty, občas pôsobí sterilne až chladne. Rozjasňuje a zväčšuje priestor. Je neutrálna a možno ju skombinovať s akoukoľvek farbou. Ak ju použijeme ako pozadie, veci pred ňou sú vyzdvihnuté a zdôraznené.

Sivá = symbol sychravosti, priemernosti a nudy. Je to neutrálna farba, upokojuje a príliš neoslňuje ako to je v prípade bielej. Sivá je vhodná v kombinácií so žiarivými farbami.

Žltá = symbol slnka, tepla a tvorivosti. Táto farba je optimistická, pôsobí veselo. Je zdrojom dobrej nálady, povzbudzuje a stimuluje intelekt. Žiarivo žltá osvieži a rozjasní každý interiér. Vhodná v kombinácií s bielou, čiernou alebo ako odvážny kontrast k červenej či modrej. V pastelových odtieňoch sa hodí do pracovne alebo detskej izby.

Oranžová = symbol ohňa, tepla a energie. Je veselá a hravá, podnecuje kreativitu a prináša dynamiku do priestoru. Výrazné tóny prinášajú do domova energiu, ktorá je menej agresívna ako pri červenej. Jemné tóny zas vnášajú do priestoru viac pokoja a pohody. Vhodná v kombinácií s bielou, so žltou ako doplnok k modrej.

Červená = symbol srdca, lásky, vášne a energie. Dynamická farba, ktorá udržuje koncentráciu, dodáva vitalitu a životnú energiu. Nie je vhodná do priestoru s hyperaktívnymi deťmi. Vhodná v kombinácií s bielou a žltou. Pre odvážnych je spojenie s čiernou, modrou alebo hnedou.

Hnedá= symbol zeme, stromu a domova. Je spojená s predstavou poriadku, dôveryhodnosti a útulnosti. Deti ju nemajú rady, rodičia vystavení stresu k nej cítia náklonnosť pre pocit príjemnej dôvernej atmosféry. Aby hnedá nepôsobila nudne, je dobré ju kombinovať s pestrými farbami.

Zelená = symbol prírody a mladosti. Pôsobí upokojujúco a harmonizujúco. Je to farba istoty a spokojnosti, povzbudzuje a stimuluje intelekt. Hodí sa do priestoru, kde sa vyžaduje čistota, jasnosť, vyrovnanosť (napr. spálňa, kúpeľňa, obývačka). Vhodná v kombinácií so žltou, bielou alebo hnedou.

Modrá = symbol oblohy alebo vody. Je to farba intelektu, mieru i túžby. Svetlé odtiene prinášajú pocit uvoľnenia, pokoja, pocit otvorenosti až nekonečna. Je vhodná do miestností, kde sa vyžaduje pokoj pre myslenie a relax. Vhodná v kombinácií s bielou, žltou alebo oranžovou.

Fialová = symbol tajomnosti a zmyslu pre duchovné záležitosti. Je zmesou studenej modrej a teplej červenej farby. Táto mystická farba je plná túžob, ilúzií a melanchólie. Vyvoláva kontroverzné pocity. V spálni vytvorí romantické prostredie, v obývačke či jedálni pridá dramatickosť, privádza k meditácií.

Čierna = symbol elegancie, luxusu a tmy. Rovnako ako biela, je to neutrálna farba, vo väčšom množstve však evokuje smútok. Je kombinovateľná s každou farbou, vstrebáva energiu a utišuje konflikty. Zatemňuje a zmenšuje priestor, preto je vhodná ako doplnková farba.

Záver: Tak ako s citom určujeme farebnosť daného priestoru, dopĺňame farby správnou textúrou a materiálom. Iným dojmom pôsobí červená na drsnej a matnej omietke, inak na textile, a inak vo farbe skla. O typoch materiálov, ich vlastnostiach a textúre sa dozviete v niektorom z ďalších článkov. Zatiaľ si môžete vyskúšať kombinovanie farieb online na stránke www.colordesigner.sk.

autor: Marcel Mikulec