Domov VYCHYTÁVKY Mávate často opary? Môžete mať genetickú predispozíciu

Mávate často opary? Môžete mať genetickú predispozíciu

Podľa novej štúdie genová mutácia objasňuje, prečo sa niektorým ľudom robia opary, zatiaľ čo iným nie. Ak vo vašej blízkosti má niekto opar a vy ho nemáte, neznamená to, že ste sa herpes vírusu vyhli. V tele ho možno máte, ale neprejavil sa u vás vo forme oparu, alebo inak povedané herpesu či “horúčky”.lollipops-1339733-m

Opary – nepríjemné bolestivé pľuzgiere roznych veľkostí, ktoré sa objavujú na pere alebo v jej okolí či dokonca aj v dutinách – sú spôsobené herpes simplex vírusom typu 1 (HSV-1). Pričom u 80 až 90 % ľudí, ktorí sú infikovaní týmto vírusom, asi len štvrtina z nich máva tieto opary často a opakovane. Ostaným sa opar neprejavuje, pričom v tele daný vírus majú.

Škótsky výskumníci analyzovali vzorky krvi ľudí postihnutých oparmi a zistil, že majú mutáciu v géne s názvom IL28B. Táto mutácia znamená, že telo nemôže dosiahnuť primeranú imunitnú reakcia na HSV-1.

Podľa profesora Juergena Haasa z University of Edinburgh má väčšina ľudí v sebe vírus herpes simplex,  ale až na základe výskumu zistili, prečo len niektorým z ich sa opary vyvinú. Náchylnosť a citlivosť na spomínaný vírus ovplyvňuje ľudský gén a náchylosť hostiteľa zohráva dôležitú rolu u samotného vírusu.

Gén IL28B je tiež odpoveďou na liečbu pacientov na hepatitídu C. Keď je tento gén mutovaný, je menej pravdepodobné, že pacienti reagujú na liečbu.Tento výskum poskytuje ďalšie dôkazy o tom, že jedna genetická mutácia môže byť spojená s rôznymi vírusmi.

Štúdia bola publikovaná v odbornom časopise PLoS Pathogens.

foto: sxc

SÚVISIACE ČLÁNKY