Viete, kedy sa začali nosiť prvé nohavičky či pančuchy?

0
2578

Veci denného použitia, bez ktorých by sme si dnes nedokázali predstaviť život. Teda, muži celkom áno, ale ženy rozhodne nie. Prvé dámske tričká sa prakticky začali nosiť už v dobe, keď vzniklo prvé oblečenie. Samozrejme, že neboli také sexi ako dnes, ale existovali a to je dôležité. Až potom neskôr začali vznikať sukne, nohavičky, pančuchy či dámske nohavice. Ak chcete vedieť, kedy ženy začali nosiť prvé spodné prádlo, čítajte ďalej.

Prvé dámske nohavičky 

Dnes je za nevhodné považované, ak žena nemá spodné prádlo, nie je to až tak dávno, keď bolo za čudné považované, ak žena nosila nohavičky. Ich začiatky siahajú až do 12. storočia, ale ešte nešlo o nohavičky, aké poznáme dnes. V tomto období začali bohaté paničky nosiť tzv. menštruačné košele, o ktorých môžeme povedať, že sú vzdialeným príbuzným dnešných nohavičiek. V 15. storočí, teda za približne 300 rokov, sa spoločnosť dostala k pokroku a ženy začali nosiť spodné nohavice. Koncom 18. a začiatkom 19. storočia sa vo veľkom začali nosiť krinolíny a aj vďaka nim vznikli nohavičky, ktoré sa podobali na tie dnešné. Prečo? Pretože ženám bola zima na ich lono, tak hľadali riešenie a našli nohavičky. Z ktorých postupom času ubúdalo a ubúdalo až sa scvrkli na dnešné rozmery.

Prvé pančuchy boli mužskou záležitosťou

Vedeli ste o tom, že prvé pančuchy boli mužskou záležitosťou? Zalovte v pamäti a spomeňte si na historický film, v ktorom pobehovali smiešni muži vo farebných pančuchách. Taká bola móda. Ženské pančuchy zažili výraznejší úspech až koncom 16. storočia, keď Angličan William Lee vyrobil prvý stroj na pletenie. Tento stroj však nedokázal upliesť pančuchy v jednom celku. Až o tri storočia neskôr sa ženy tešili z jednokusových pančúch. Tie dostali dnešnú podobu až v roku 1939, keď bol vyrobený prvý nylon, vďaka ktorému vyzerajú pančuchy tak, ako vyzerajú.

Ženy a nohavice

Ako prvé ženy začali nosiť nohavice amazonky. Boli vôbec skutočné? Mnoho ľudí si myslelo, že to bol len výmysel gréckej mytológie, no najnovšie archeologické výskumy ukázali, že amazonky skutočne existovali. Takže prvé dámske nohavice nosili už ony, no v modernej európskej spoločnosti boli nohavice pre ženy neakceptovateľné. Až v Prvej svetovej vojne, keď začali pracovať vo fabrikách namiesto mužov, začali nosiť nohavice. Postupne sa táto móda rozširovala, ale až v 60. rokoch 20. storočia sa stali bežnou súčasťou ženských šatníkov. Aj takýto kus histórie museli odbehnúť tieto kúsky oblečenia, aby sa stali každodennou súčasťou našich životov.

ilustračný obrázok:pixabay.com