Aký typ podlahy sa hodí do vašej obývačky?

0
3044

Aby sme sa vyhli rôznym sklamaniam, tak hneď na úvod musíte vedieť, že neexistuje univerzálna odpoveď na túto otázku. Záleží to od veľa premenných, napríklad či máte zvieratá, deti, aký máte nábytok či celkový štýl obývacej izby. Ak vás však zaujímajú výhody jednotlivých typov podlahy, tu ste na správnej adrese. Presvedčte sa sami.

Výhody a nevýhody koberca

Hlavnou výhodou koberca je, že slúži aj ako skvelý izolant – zabráni zvýšenému úniku tepla a pohlcuje aj zvuky. Zabráneniu úniku tepla ocenia hlavne tí, ktorí bývajú na prízemí. Pozor si však musíte dať na dizajn. Je lepšie kupovať jednofarebné koberce, ktoré dokážete zladiť takmer k čomukoľvek. Poteší vás aj jeho cena, ktorá je neporovnateľne nižšia s drevenou plávajúcou podlahou. Nevýhodou je je jeho životnosť a zároveň aj to, že ak nechcete mať v ňom veľa prachu a roztočov, musíte mu venovať zvýšenú pozornosť. Aj preto, ak máte domáce zvieratá, sú lepšie koberce s nízkym vlasom.

Výhody a nevýhody plávajúcej podlahy

Veľkým plusom drevenej plávajúcej podlahy je jej elegantný a zároveň útulný vzhľad. Môžete ju použiť prakticky k akémukoľvek štýlu bývania, či už máte moderný nábytok Black Red White alebo zariadenie v typickom vidieckom štýle. Ak chcete drevo, priplatíte si, no existujú aj lacnejšie varianty – napríklad laminátová podlaha. Nevýhodou je, že ju môžete veľmi ľahko poškrabať, na druhej strane jej životnosť je skutočne dlhá. Tomu aj zodpovedá cena, ktorá začína na úrovni 20 eur/m2. Poteší vás aj nenáročnosť na údržbu, čo veľmi oceníte, ak máte psy či mačky.

Výhody a nevýhody parkiet

Obrovský hit posledného obdobia – parkety. Nádych industrializmu kombinovaný s pocitom pohodlia a domova. Ak chcete kvalitnú remeselnú robotu, pripravte sa na poriadnu investíciu, no veľkou výhodou je, že mnoho starých domov a bytov má parkety ukryté pod kobercami, takže ich môže za výhodný peniaze nechať vybrúsiť, zatmeliť a nalakovať. Niektorým ľuďom prekáža ich vŕzgajúci zvuk, iní si ho pochvaľujú, pretože to vytvára typickú parketovú atmosféru. Do ktorej skupiny patríte vy?

Výhody a nevýhody dlažby

Stále viac a viac ľudí volí do svojej obývačky dlažbu. Prečo? Jednou z hlavných príčin bude zrejme skvelá tepelná vodivosť v prípade, že máte podlahové kúrenie. Okrem toho nenáročnosť a životnosť dlažby je ako stvorená pre veľmi zaťažované priestory. Na druhej strane však tento typ podlahy nepôsobí úplne útulne, práve naopak – skôr chladne a neosobne. Aj preto je lepšie, ak dlažbou obložíte len okolie domáceho krbu, aby sa koberec či drevená podlaha nepoškodili letiacou iskrou.

Teraz je už na vás, ktorý typ podlahy si vyberiete. Musíte zvážiť všetky pre a proti, no za nás vyhráva parketová/drevená podlaha s kusovým kobercom.