Porazte teplo. Nepotrebujete ani klimatizáciu

0
1812

Prichádza to každé leto – horúčavy, počas ktorých sa nedokážete dotknúť ani vašej kovovej kľučky na vchodovej bráne. Tí, ktorí majú klimatizáciu to doma v pohode prežijú, ale čo my bez klímy? Nemusíme sa nedobrovoľne saunovať, existuje viac ako veľa spôsobov, vďaka ktorým sa neroztopíme ako zmrzlina na asfaltovom chodníku. Vďaka týmto vychytávkam prežijete letné teploty bez problémov.

Nepúšťajte slnko dnu 

Ak si nezastriete žalúzie, slnečné lúče si nájdu cestu do vašej izby veľmi jednoducho. Vyhrejú vaše nábytkové kovania, podlahu, sedačku a aj vnútorné steny, takže teplota porastie hore. Preto je dobré, keď si zatiahnete žalúzie, v prípade, že máte aj vonkajšie, máte výhodu, že medzi oknom a vonkajším prostredím vytvoríte vzduchovú bublinu, ktorá slúži ako izolant. Ak nechcete mať tmu, existuje fólie zabraňujúce solárnej energii vstúpiť do vášho príbytku. Tie redukujú teplo až o 70 %.

Správny čas na vetranie

Ľudia sa v niektorých chvíľach správajú ako zle naprogramované roboty. Jednou z nich je aj automatika, ktorá velí otvoriť okno vždy, keď nám je teplo. Lenže keď má vonkajší vzduch 34°C a ten vnútri má 25°C, logicky sa vám neochladí. Práve naopak – interiérový vzduch sa ohreje. Preto vetrajte iba vtedy, keď je vonku menej stupňov ako vnútri (ráno, v noci, počas búrky). Ak máte balkón, ktorý je horúci aj večer a nedarí sa vám vyvetrať, skúste markízy, ktoré ho ochránia pred slnečnými lúčmi.

Trik s ventilátorom

Ak je teplo na nevydržanie, väčšina ľudí si zapne ventilátor, no keď ho vypnú, teplota je rovnaká. Skúste však pred vrtuľu položiť misku s ľadom, uvidíte, že celková teplota v miestnosti sa vám zníži. Ak ste náchylný na ochorenie, choďte vtedy radšej preč z izby.

Nepodceňujte oblečenie 

Ďalšia zle naprogramovaná znalosť – ľudia si myslia, že čím menej oblečenia majú na sebe, tým lepšie bojujú s horúčavami. Omyl. Čo si myslíte, prečo sú beduíni zahalení od hlavy k päte aj počas 50°C horúčav? Pretože telo takto dokáže lepšie regulovať svoju teplotu. Skúste to aj vy.

Egyptský zábal 

Keď máte pocit, že je to už na nevydržanie, skúste trik, ktorý používali Egypťania. Tí si namočili svoje plátené prikrývky v Níle a na noc sa do nich zabalili ako múmie. Vy to nemusíte urobiť len noc, ale aj počas dňa. Myslite však na to, aby ste mali pod sebou, keď si sadnete na gauč alebo ľahnete do postele, nepremokavý materiál.