Chystáte sa na pohovor? Tomuto sa vyhnite

0
2413

Prvý dojem je dôležitý a kto si myslí, že nie, mýli sa. Prvý dojem často rozhoduje o tom, ako bude ku vám druhá strana pristupovať. Ak prídete na pohovor do banky oblečený ako keby ste práve vysadili dva hektáre zemiakov, asi to nebude dobrý úvod a vaše šance budú vysoké približne tak ako priemerná nadmorská výška Holandska. Áno, oblečenie je dôležité. Čo by ste si mali obliecť na pohovor a čomu sa naopak vyhnúť?

Dámy: Čo áno 

Keď idete na pohovor, kde sa vyžaduje dresscode, žiadna kreatívna prietrž to z vašej strany byť nemôže. Ale poznáte to, že aj v jednoduchosti je krása a z toho môžete vyťažiť. Môžte staviť na klasiku – nohavicový čierno-biely kostým alebo čierna sukňa na úrovni kolien s bielou blúzkou + lodičky. Alebo to môžete oživiť trochou farieb. Na vrch si môžete vybrať dámske sako s blúzkou alebo rolák. K roláku sa skvelo hodí áčková sukňa a lodičky s uzavretou špičkou. Samozrejme, že ak sa hlásite na kreatívnu pozíciu, nebudete sa obliekať takto, ale zvolíte niečo veselšie a menej oficiálne.

Dámy: Čo nie

Veľký výstrih je prežitok. Ak si myslíte, že urobíte dobrý dojem, HR špecialisti vám pripočítajú skôr záporné body. Tiež by ste si mali dať pozor na make up, ktorý by mal byť veľmi jemný. Samozrejme, že nie vtedy, ak sa hlásite na pozíciu kozmetičky a vašim prvým zadaním je prísť pekne nalíčená. Vlasy majte pekne upravené a nepoužívajte žiadne výrazné parfumy.

Muži: Čo áno

Opäť, záleží od toho, či si pohovor vyžaduje oficiálny dresscode, alebo nie. V prípade, že áno, zvoľte oblek s košeľou a topánkami. Ideálne je, ak si dáte bielu košeľu a jednofarebnú kravatu. Veľmi pekné topánky robí Bugatti, tie zlaďte so svojím opaskom. Pozor na to – hodinky by nemali mať kovový náramok. Hovorí sa, že by ste mali byť oholený, ale dnes môžete pokojne prísť s udržiavanou bradou či strniskom. Ak sa hlásite na kreatívnejšiu pozíciu, pokojne stačí košeľa, nohavice a pohodlné topánky, váš budúci zamestnávateľ určite nebude vyžadovať v takomto prípade oficiálny dresscode.

Muži: Čo nie 

Zabudnite na rifle, tie sa nehodia ani na kreatívnejšie pozície. Vtedy sú super neformálne nohavice s košeľou. Určite by ste nemali prísť v špinavých topánkach, takže tých pár minút, aby ste ich vyčistili, si nájdite. Veľkým faux pas je košeľa s krátkym rukávom k obleku a aj to, ak si nerozpnete na saku spodný gombík. A prosím, vyhnite sa červeným košeliam s červenými kravatami, vyzerá to naozaj zle. Síce HR špecialista by nemal hodnotiť módu, ale aj toto mu môže byť pre neho nápoveda o vás.