Atmosféra priestoru

Interiér - Atmosféra priestoru

0
3993

Priestor, kde žijeme a pohybujeme sa, pôsobí na náš život viac než si myslíme.

V dnešnej dobe trávime viac času v interiéroch ako kedykoľvek predtým. Možno si poviete, že sa málo času zdržiavate doma, je to však stále prvý i posledný priestor, ktorý nás všetkých ovplyvňuje počas dňa. V priebehu ostatnej doby na nás pôsobia interiéry áut, kancelárií, obchodných domov, škôl, športovísk, reštaurácií a mnoho iných priestorov. Všetky tieto miesta vplývajú na našu náladu, pocity, tvorivosť, medziľudské vzťahy i budúcnosť, ktorú tvoríme „správnymi“ rozhodnutiami.

Architekti vytvárajú základné rozčlenenie budov a predpoklady pre správny interiér, ktorý vo verejnom priestore často dotvorí interiérový architekt, dizajnér a dekoratér. Interiér domácností si však veľakrát ľudia navrhujú i zariaďujú sami a často to končí večnou nespokojnosťou. Doba je rýchla, módne trendy sa vzájomne prebíjajú a všetko splýva do nepreberného množstva spotrebnej ponuky. Práve sústredenie všetkých tých pekných vecí môže priniesť sklamanie vo forme nesúrodého priestoru, z ktorého budete mať nepríjemný pocit. Aj v najluxusnejších priestoroch sa dajú nájsť nešťastne skombinované prvky alebo nedotiahnuté detaily, ktoré pokazia celkový dojem a atmosféru. Dobrá rada od architekta alebo dizajnéra predíde takej katastrofe a zároveň zdôrazní vašu jedinečnosť či spestrí život.

Domov je miesto, kde sa radi vraciame. Je to priestor, ktorý nám pomáha znova načerpať silu, získať rovnováhu. Hranice sa posúvajú, ak je priestor aj nadčasový, pohodlný, funkčný a robí vám radosť v každom detaile. Atmosféra dokonalého priestoru vás nikdy neprestane okúzľovať.

DEFINÍCIA PRIESTORU

…alebo ako sa zamyslieť nad vlastným priestorom.

V prvom rade si musíme zadefinovať funkciu a využitie priestoru. Rozlišujeme, či sa jedná o reprezentačnú obývačku, funkčnú pracovňu,… alebo funkčne spájame obývačku s pracovňou. Dokonca i dobre navrhnutá kuchyňa sa môže stať hlavným miestom vašich návštev. Je veľmi dôležité určiť si, čo od riešeného priestoru očakávame a čo v ňom budeme robiť.

Ďalej by ste sa mali odpútať od módnych trendov a načrieť do svojho vnútra. Nájsť to, k čomu naozaj inklinujete, určiť si vlastný štýl. Niekto má rád čisté línie a poriadok, iný luxus, prírodný či vidiecky štýl… Ostatné detaily sa potom už len mierne doladia, dotvoria priestor. Rozmýšľajte v kontexte celého priestoru, vybranej koncepcie a nenechajte sa uniesť ďalšími podnetmi. Celkový pocit a atmosféra by mali byť jasne definovateľné.

Dôležitý je i čas, kedy sa budeme v priestore zdržiavať: ráno, večer, deň, noc, víkendy… S tým súvisí i farebnosť priestoru a výber osvetlenia. Voľba farby je pocitová záležitosť, no neodporúčajú sa kombinovať viac ako 2 základné farby a jedna kontrastná. Avšak tajomstvo vytvorenia dokonalej atmosféry je výber vhodného typu a intenzity osvetlenia. Svetlo rozdeľte na priame a nepriame, vhodne ho skombinujte a nechajte tak vyniknúť zaujímavé detaily.

NÁBYTOK A DOPLNKY

…ergonómia, kvalita, dizajn.

Všeobecne platí, že veci ktoré chcete dlhšie používať, nekupujte vo výrazných módnych trendoch. Ich výmena je náročná na peňaženku i čas, ktorý strávite pri výbere a celkovom doladení do priestoru. Pri výbere klaďte okrem dizajnu dôraz najmä na ergonómiu a kvalitu.

Kuchyňa, kúpeľňa a vstavaný nábytok by vám mal vydržať minimálne 10-15 rokov, ideálne 20-25. Tieto časti je najlepšie meniť pri celkových rekonštrukciách interiéru. Aj pri voľbe mobiliáru (sedačka, stoly, stoličky,…) a iného nábytku odporúčam vyberať kvalitný materiál než papierové a umelé imitácie, ktoré budete o 2 roky meniť z dôvodu rýchleho opotrebenia či poškodenia. Pri výbere koberca a svietidiel už môžete trochu povoliť a nechať sa uniesť veľkou ponukou. A hlavnú tvorivú energiu sústreďte na dekorácie a doplnkové predmety, ktoré môžete ľahko vymeniť. Váš interiér sa stane vyrovnaný a dosiahne dlhú životnosť aj pri rýchlej zmene módnych trendov.

NEVIDITEĽNÁ ENERGIA

…aby interiéru nič nechýbalo.

O dokonale zariadený domov sa treba neustále starať. Okrem čistého interiéru patrí k dobrej atmosfére aj udržiavanie správnej teploty miestností, čistota a správna vlhkosť vzduchu či vôňa. Tieto aspekty je dobré nepodceňovať a myslieť na ne už pri prvotnom návrhu priestoru. Nič nie je horšie ako neustála starostlivosť o síce dokonalý ale nefunkčný priestor. Skúste využiť triky dizajnérov a skryť neporiadok, či ochrániť od prachu a špiny práve nevyužité časti interiéru. Získate tak viac času pre príjemné trávenie chvíľ a vychutnávanie atmosféry vo vašom dokonale zariadenom priestore.

Výber z nepreberného množstva štýlov, dizajnu a módnych trendov je občas veľmi ťažké. Skúste sa preto zamerať na seba, vlastný životný štýl a svoje potreby. Vnímajte pocity, ktoré máte pri rôznych farbách a druhoch materiálov. Rozprávajte sa o tom s odborníkmi a tí vám poradia, alebo do detailu navrhnú správne riešenie priestoru šitého pre vašu jedinečnú osobnosť.

 

foto: shutterstock, RolfBenz

vizualizácie: Marcel Mikulec (SYKORA)

autor: Marcel Mikulec