Viac ako polovica Slovákov perie na nízkych teplotách aspoň raz za dva týždne

0
1093

Kým v 80. rokoch prali ženy bielizeň bežne pri teplote 60°C až 90 °C a pred samotným zapnutím práčky bielizeň ešte aj predpierali, dnes je takýto postup skôr vzácnosťou než bežnou praxou. Pri praní bielizne volíme nižšie teploty, uvedomujúc si výhody ako je napríklad šetrenie oblečenia a energie. Potvrdzuje to posledný prieskum odborníka na studené pranie – spoločnosti Henkel.

Ako perú Slováci dnes?

Podľa prieskumu spoločnosti Henkel perú dnes Slováci najčastejšie na 40°C. Muži používajú túto teplotu častejšie ako ženy, na druhej strane zase ženy viac perú aj pri teplote 60°C. Vo všeobecnosti taktiež platí, že takmer polovica Slovákov perie na nižších teplotách aspoň raz za dva týždne.

Našinci kladú pri praní najväčší dôraz na kvalitu prášku, ktorá je dôležitá až pre 75% opýtaných. V tesnom závese sa drží správne zvolený prací program a spotreba vody a energie.

Je studené pranie skutočne účinné? Odpoveď na túto a mnohé ďalšie spotrebiteľské otázky prinášajú odborníci spoločnosti Henkel.

Návod je dôležitý

Pri výbere pracieho programu vždy platí, že je dôležité preštudovať si štítky na oblečení a prací program prispôsobiť jeho potrebám. Avšak so správne zvoleným prostriedkom na studené pranie, ako je napríklad Persil Expert ColdZyme, pustia mastné škvrny rovnako ako pri vyšších teplotách. Prací prostriedok Persil Expert ColdZyme s nemeckou technológiou obsahuje špeciálne, za studena aktívne enzýmy (tzv. bioaktivátory), vďaka ktorým začína pracovať na odstránení škvŕn ihneď po naplnení práčky vodou, ktorá je ešte studená. Je tiež dôležité riadiť sa odporúčaným dávkovaním výrobcu.

Ako na bavlnu a bielizeň svetlých farieb

Častou obavou pri používaní pracích programov s nízkou teplotou je zašednutie spodnej bielizne a bavlny. V oboch prípadoch sa ale niet čoho obávať. Ak používate vhodný prací prostriedok na bielu bielizeň a dávkujete podľa návodu výrobcu, zašednutie oblečenia nehrozí. Rovnaký postup platí aj v prípade bavlny, ktorú pri dodržiavaní návodu môžete bez problémov prať už pri 20°C.

Pre citlivú pokožku

Pre ľudí s citlivou pokožkou, rovnako ako pre detskú bielizeň, je určený Persil Expert Sensitive ColdZyme. Jeho dermatologické kvality sú podložené i certifikátom inštitútu ECARF. Je k dispozícii ako prášok aj ako gél.

Odstránia sa praním na nízkych teplotách baktérie alebo roztoče?

V každej domácnosti sa štandardne vyskytuje isté množstvo vírusov a baktérií. Preto sa prania pri nižších teplotách nemusíte z tohto hľadiska vôbec obávať. V prípade roztočov, alebo po chorobe (napríklad infekčného charakteru) už ale odporúčame prať pri 60°C.

Netreba zabúdať, že Persil Expert ColdZyme je možné používať aj pri vyšších teplotách než je 20°C. S ohľadom na jeho účinnosť pri nízkych teplotách je ale takýto postup zbytočný a z hľadiska šetrenia energií a materiálov neefektívny.

Aké sú teda výhody studeného prania?

  • šetrí energiu – približne 90% spotrebovanej energie pri praní je využité k ohrevu vody
  • je šetrnejšie k textilným vláknam – nedochádza k takému opotrebovaniu oblečenia
  • je šetrnejšie k farbám oblečenia – nedochádza k blednutiu farieb

Slováci milujú aviváž

Výsledky prieskumu ďalej ukázali, že až dve tretiny Slovákov používa aviváž pri každom praní. Dokonca až 55% opýtaných respondentov používa aviváž častejšie ako v minulosti.

Naopak, menej alebo vôbec nepoužíva aviváž len 9% opýtaných, pričom takmer 90% z nich uvádza ako dôvod domnienku, že ich prací prášok už aviváž obsahuje, alebo je pre zaistenie vône dostatočný len ich prací prášok.

Prečo používať aviváž?

  • Zachováva hebkosť textílií.

Aviváž tkaniny oblečenia zjemní, vďaka čomu je bielizeň hebkejšia a príjemnejšia na dotyk.

  • Uľahčuje žehlenie.

Vďaka účinkom aviváže ostáva na bielizni menej hlbokých záhybov, vypraná tkanina je jemnejšia a poddanejšia, a teda sa jednoduchšie žehlí.

  • Bielizeň je rýchlejšie suchá.

Napríklad používaním aviváže Silan Classic sa vďaka jej špeciálnej ochrannej vrstve dostáva do vláken oblečenia menej vody a vypraná bielizeň tak schne oveľa rýchlejšie.

  • Kvalitná aviváž zabraňuje vzniku elektrostatických nábojov.

Elektrostatický náboj sa objavuje u mnohých syntetických tkanív (hlavne ak sú z polyesteru a polyamidu). Vhodná aviváž dokáže elektrostatický náboj, ktorý je magnetom na nečistoty, zmierniť.

  • A v neposlednom rade, použitím aviváže dodáte vašej bielizni dlhotrvácnu krásnu vôňu.

(Prieskum realizovala agentúra 2muse na vzorke 320-tich respondentov z celého Slovenska)