Štvorčlenná rodina býva v zdravom dome ako z katalógu

0
1002
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Starší rodinný dom si od roku 2000 prešiel až dvomi významnými rekonštrukciami. Nakoniec sa túžbu majiteľov po priestrannom bývaní plného denného svetla podarilo naplniť. 

Manželia Charlotte a Thomas kúpili starý dvojposchodový dom z 30. rokov 20. storočia na začiatku nového milénia. Štvorčlenná rodina už od začiatku rátala s nástrahami starého domu. Keď však pôvodná strecha doslúžila a majiteľom začala byť zima, rozhodli sa konať. „Ani po prvej prestavbe sme sa však v interiéri necítili tak, akoby sme si to predstavovali. Po nejakom čase sme sa rozhodli pre ďalšiu rekonštrukciu. Prvé poschodie sme napokon kompletne prerobili, zateplili hrubšou vrstvou izolácie, zabudovali paropriepustné fólie a vymenili podlahy,“ vysvetľuje Thomas, majiteľ domu. Druhá rekonštrukcia prebehla koncom roka 2014 a okrem novej skladby strešnej konštrukcie sa veľká miestnosť rozdelila na dve. Pre dosiahnutie lepších svetelných podmienok v podkroví sa do strechy osadilo jedenásť strešných okien VELUX.

Rekonštrukcie trvali dlho, no stáli za to

Manželia chceli prostredníctvom renovačných prác dosiahnuť lepšie a zdravšie vnútorné prostredie v dome. Už od začiatku veľmi váhali, či je inštalácia strešných okien dobrým riešením a či z tepelného hľadiska nebude kontraproduktívna. Napokon zistili, že ich obavy boli zbytočné. Na vlastnej koži zistili, že strešné okná neznižujú účinnosť izolácie a nespôsobujú výraznejšie teplotné zmeny. „Obával som sa, že studený vzduch z okien bude ochladzovať vnútornú teplotu v miestnostiach. No keď stiahneme rolety, necítime žiadne náznaky prichádzajúceho chladu,“ vysvetľuje majiteľ.

Rekonštrukcie boli náročný a zdĺhavý proces. Avšak montáž strešných okien bola v porovnaní s dĺžkou trvania všetkých stavebných prác veľmi krátka. „Všetko napokon išlo ako po masle. Na prácu stačili dvaja montážnici, ktorí počas týždňa namontovali všetky strešné okná. Doma je teraz omnoho teplejšie. Predtým sme museli pre chlad dvere do chodby zatvárať. Teraz to už nemusíme robiť,“ teší sa domáca pani, Charlotte. Vďaka rýchlemu priebehu montáže strešných okien nedošlo ani k narušeniu kvality ich bývania na spodnom poschodí.

Lákavé podkrovie

Na prízemí sa nachádza spoločenská zóna domu. Jej hlavnými prvkami sú oddelená kuchyňa s obývačkou. Na poschodí obývajú majitelia svoju súkromnú zónu – spálňu, dve detské izby a kúpeľňu. Všetky podkrovné miestnosti vynikajú množstvom denného svetla a tiež priestrannou dispozíciou. „Miestnosti sú omnoho vzdušnejšie ako predtým. Aj počas zamračeného počasia cítime, o koľko viac denného svetla do domu prichádza. Najviac si strešné okná užívam práve počas zlého počasia,“ podotýka Charlotte.

Okolo domu sa rozprestiera rozľahlá záhrada, plná zelene. Pohľad do záhrady si vychutnávajú aj obyvatelia druhého poschodia cez strešné okná VELUX. Interiér je tak v stálom kontakte s prírodou a ponúka ale aj nočnú romantiku. „Vždy sa teším na to, ako si večer ľahnem a pri zaspávaní budem sledovať hviezdy. Rolety sú naprogramované tak, že sa v noci zatiahnu, a tak ma hneď ráno neoslepí silné slnko,“ dopĺňa Thomas.

Vetranie je o zvyku – stačí si vytvoriť rituál

Denné svetlo v podkroví prispieva k zvýšenej kvalite života celej rodiny. Okrem presvetleného interiéru je samozrejmou súčasťou zdravého domova aj čerstvý vzduch. Rozmanito umiestnené strešné okná v rôznych výškach napomáhajú k efektívnemu vetraniu podkrovia prostredníctvom tzv. komínového efektu.

Ďalším významným faktorom, ktorý vetranie značne uľahčuje, je systém diaľkového ovládania VELUX INTEGRA®. Vďaka vopred nastaveným časovým intervalom na vetranie doma nezabúdajú. Najčastejšie si vyberajú 15-minútové vetranie v závislosti od počasia a ročného obdobia. „Vďaka automatickej výmene vzduchu sa aj naše deti viac začali zaujímať o túto otázku. Viac si uvedomujú výhody čerstvého vzduchu,“ hovorí Charlotte.