Šťastné a veselé, či skôr stresové?

0
1225

Hoci Vianoce sú pre všetkých, medzinárodný prieskum potvrdil, že prípravy na sviatky najviac zaťažujú ženy

Výzdoba v obchodoch, naaranžované vianočné darčeky, prebúdzajúca sa vianočná atmosféra dáva tušiť, že onedlho v rodinách oslávime najkrajšie sviatky v roku. Ešte predtým však treba všetko poupratovať, nakúpiť, vyzdobiť, zabaliť prekvapenia pod stromček, napiecť… Ako ukázal medzinárodný prieskum spoločnosti Nielsen v 26 krajinách, väčšinu vianočných príprav majú na pleciach ženy. Užívajú si ich s radosťou, alebo im spôsobujú stres?

Bez ohľadu na krajinu sa všetci z 20 800 opýtaných ľudí z 26 krajín Európy a USA (vo veku 18 – 65 rokov) zhodli, že počas Vianoc sa tešia na stretnutie s blízkymi, dobré jedlo a darčeky. Prieskum potvrdil, že predovšetkým ženy sa starajú o to, aby boli vianočné sviatky pre všetkých nezabudnuteľným zážitkom.. Až 60% z opýtaných žien uviedlo, že pripravujú stretnutia pri stromčeku, 75% žien nakupuje darčeky a 78% žien sa stará o vianočnú výzdobu. Preto až 46% všetkých žien odpovedalo na otázku, či im Vianoce prinášajú stres – áno.

Aj keď ženy pripravujú vianočné sviatky s radosťou a láskou, predsa ich povinnosti s nimi spojené zaťažujú. V Nemecku, Veľkej Británii, USA, Rakúsku a Írsku ich ako stresujúce vníma približne 55%, vo Švédsku Dánsku a Fínsku 53%. Predvianočné obdobie ako veľmi namáhavé vníma 70% žien v Česku a 66% na Slovensku. V juhovýchodnej Európe prežívajú vianočné prípravy trochu uvoľnenejšie, stres pociťuje len 28 % žien.

Vianoce sú pre väčšinu tie najkrajšie sviatky v roku a ženy si prípravy na ich oslavu berú dobrovoľne na svoje plecia. Privítali by však väčšiu pomoc pri varení, vianočných dekoráciách či zdobení stromčeka. Rozdelenie povinností funguje vo Švédsku, Nórsku a Fínsku, takmer polovica žien v USA a Veľkej Británii by ocenila pomocnú ruku. Francúzky (60%) zasa snívajú o tom, aby raz oslávili Vianoce inak ako zvyčajne. Ženy v Rumunsku, Grécku a Bulharsku síce radi držia celú organizáciu sviatkov vo svojich schopných rukách, ale v tretine domácností pomáhajú zdobiť  stromček deti.

VIANOCE PO SLOVENSKY

Slováci Vianoce so všetkými tradíciami milujú. Tešia sa na stretnutie s blízkymi (97%), dobré jedlo (98%) darčeky (93%), ale aj na chvíle oddychu (85%). Napriek tomu, že tieto sviatky označujú za najkrajšie v roku, až 66% žien a 46% mužov vníma ich prípravu ako stresujúcu. Druhou stranou mince je skutočnosť, že keby sa ženy nezapojili do vianočných príprav, chýbal by im skutočný pocit Vianoc – potvrdilo to 60% z opýtaných. To však neznamená, že by pri svojich prípravách neprivítali väčšiu pomoc, ocenila by ju viac ako polovica (57%) zo 600 opýtaných respondentov.

Slovákov pri príprave na vianočné sviatky najviac stresuje príprava (plánovanie, varenie) 52%, práca navyše a málo času 45%. Výber a nákup darčekov považuje za stresujúce 24% opýtaných mužov i žien. Prieskum potvrdil, že na Vianoce sme veľkorysí a radi si doprajeme – finančné obmedzenia stresujú len 4%.

Najmä cez Vianoce si často pripomíname a dodržiavame rodinné tradície, jemne odlišné podľa regiónov. Napriek tomu až 42% Slovákov túži osláviť Vianoce inak ako zvyčajne a 21% opýtaných tvrdí, že ich oslava Vianoc nie je celkom tradičná.

S kým budú Slováci sláviť tohtoročné vianočné sviatky? S manželom alebo partnerom 55%, s deťmi 49%, s rodinou alebo priateľmi 26%, s rodičmi 46% a so svokrovcami 12%.

Vianoce bez stromčeka a dekorácií si vieme len ťažko predstaviť, ale darčekov nepotrebujeme až tak veľa. Podľa prieskumu spoločnosti Nielsen Slováci radi trávia Vianoce v širokom kruhu najbližších  (72%), s vianočným stromčekom (99%), vianočnými dekoráciami (96%), tradičnými vianočnými jedlami (84%), s pár darčekmi (48%). Do kostola cez sviatky prejavilo vôľu ísť 56%. Na otázku, ako by ste najradšej oslávili Vianoce 48% opýtaných odpovedalo, že na výnimočných miestach ako napríklad na pláži či v horách, 39% s rodinou a priateľmi a menej stresu by privítalo 14% opýtaných.

PSYCHOLOGIČKA RADÍ

Vianoce sú pre všetkých, aj pre mamy, partnerky, dcéry, staré mamy. Čo by mohli urobiť pre to, aby si ich užili s radosťou a bez zbytočného stresu? Radí psychologička Silvia Dančiaková:

Vianoce sú časom pokoja a zmieru, hojnosti a veselosti – čas, ktorý si dovolíte naplno vychutnať s tými, ktorých máte radi. Práve čas je tá špeciálna ingrediencia, ktorá robí Vianoce zázračnými. Takže čas je ten pravý dar, ktorý môžete venovať sebe a svojim blízkym. Aby ste ho mali dosť, prípadne aj na rozdávanie, potrebujete ho zorganizovať. Ako na to?

  1. Najskôr potrebujete pomerne konkrétny obraz vašich “dokonalých Vianoc“. Venujte  aspoň jeden jesenný novembrový podvečer k utvoreniu realistickej predstavy, ako by ste Vianoce chceli prežiť – konkrétne s kým (partner, deti, starí rodičia, teta, priatelia..), kedy (dátumy stretnutí),  kde (doma, v reštaurácii, na chate, pri mori..) ako bude vyzerať výzdoba (farby, dekorácie, kvety, stromček..) menu (tradičné domáce, catering, koláče..), ako sa chcete baviť (spontánne, spoločenské hry, charitatívny večierok, tanec, polnočná omša…), dary (nákupy, vlastná tvorba, internet…).
  2. Ideálne je všetko si zapísať – spolu s časovým harmonogramom plnenia a postupne už len odfajkovať.
  3. Rozhodnite sa, čo konkrétne ako hostiteľky viete, ale hlavne chcete zabezpečiť samé, pretože vás to baví. S čím potrebujete pomôcť a koho oslovíte, pretože viete, že na to bude mať chuť. Niektoré činnosti robíte rady a  s ľahkosťou, tie, ktoré medzi ne nepatria, by ste nemali robiť samé.
  4. Ak chcete mať na stole dokonalé tvary rovnakých koláčikov, mali by ste sa obrátiť na profesionálov. Ak potrebuje cítiť vôňu kardamónu a medovníkového korenia, môžete si čas, spolu s tými, ktorí o to stoja, vychutnať v kuchyni. Len nezabudnite, že ide o čas, ktorý možno obráti vašu kuchyňu hore nohami.
  5. Nikto vám nevezme zamúčené spoločne strávené chvíle pri pečení a varení, ani radosť z upratovania, pretože ste ten čas strávili spolu, či nekonečne dlhý čas obetovaný vyberaniu toho správneho darčeka – pre ten krátky záblesk radosti a prekvapenia v očiach blízkych.
  6. Popri všetkých vianočných dobrotách, ktoré nakúpite, doprajte si kopec času pre všetkých, ktorí majú miesto vo vašich srdciach. A práve tento zázračný čas Vianoc zatieni všetky nedokonalosti krivo osadených stromčekov a rozmrvených koláčikov.