Domov Komerčné články Somelierske majstrovstvá Slovenska Vitis Trophée Junior 2016 ovládli ženy somelierky

Somelierske majstrovstvá Slovenska Vitis Trophée Junior 2016 ovládli ženy somelierky

Prvé miesto na treťom ročníku súťaže pre somelierov do 21 rokov získala Karin Kovácsová z Nových Zámkov. Súťaže sa tento rok zúčastnilo rekordných 27 študentov zo štrnástich slovenských škôl. Konala sa od 4. do 5. apríla na Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Trenčíne.

Cieľom súťaže Vitis Trophée Junior je podporovať mladé somelierske talenty a dať im možnosť ukázať, čo v sebe skrývajú. Zúčastňujú sa jej študenti, pracovníci v gastronomii a somelieri do 21 rokov. Víťazkou tohtoročného ročníka Vitis Trophée junior sa stala mladá študenta z Nových Zámkov – Karin Kováczová, ktorá excelovala nielen v teoretických znalostiach, ale ukázala aj praktické zručnosti. „Každá jedna somelierska súťaž ma posúva ďalej, pretože mi pomáha zistiť, kde mám ešte rezervy a v čom sa musím zdokonaľovať. Tentokrát bolo pre mňa najväčšou výzvou finále, v ktorom sa súťažilo aj v slepej degustácii vína, pri ktorej treba správne určiť odrodu a ročník,“ hovorí víťazka súťaže Karin Kovácsová. Na striebornej a bronzovej priečke sa umiestnili Dominika Kupcová a Nina Šallaiová.

Teoretická časť súťaže sa skladá z testu so všeobecnými otázkami z oblasti vinárstva a vinohradníctva na Slovensku a vo svete, gastronómie a somelierstva. Praktická časť preveruje schopnosti správne posúdiť a senzoricky zhodnotiť vlastnosti nápojov, ako aj zručnosti v servise vína. Výsledky teoretickej a praktickej časti rozhodli o tom, ktorí traja najlepší somelieri postúpili do finále. V ňom si zmerali sily v štyroch disciplínach – odporučenie vhodného nápoja k menu, oprava chýb vo vínnom lístku, popis senzorických vlastností vína a servis šumivého vína.

Odborná hodnotiaca komisia pozostávala zo šiestich členov. Boli medzi nimi Beáta Vlnková, prezidentka Asociácie somelierov SR, členovia prezídia Asociácie somelierov SR Róbert Páleník a David Winter, predseda dozornej rady Asociácie Somelierov SR Štefan Valovič a Juraj Kordiak, somelier spoločnosti Hubert J.E. Porote predsedala hlavná enologička Hubert J.E. Ingrid Vajcziková. „Súťaž je pre mladých somelierov príležitosťou, ako správne ponúknuť a servírovať krásne vína, ktoré na Slovensku máme a byť tak akousi predĺženou rukou, ktorá spája výrobcu vína a zákazníka,“ povedala po oznámení výsledkov predsedníčka poroty Ingrid Vajcziková.

  1. miesto: Karin Kovácsová, Stredná odborná škola hotelových služieb a obchodu, Nové Zámky
  2. 2.miesto: Dominika Kupcová, Mendelova univerzita, Záhradnícka fakulta – vinárstvo a vinohradníctvo, Brno
  1. miesto: Nina Šallaiová, Súkromná stredná odborná škola GOS-SK, Trnava