SMOOTHIES – zdravé a osviežujúce pokušenie

0
1098

Ak ste zástancami zdravej výživy a snažíte sa udržiavať v dobrej kondícií, určite ste už počuli o ovocných a zeleninových nápojoch smoothies. Že ste ich ešte neochutnali? Tak to treba rýchlo napraviť. Hodnotíme ich ako najlahodnejšiu príležitosť dostať do tela potrebné vitamíny a minerály. Posilňujú imunitný systém. Sú vhodné aj pre tých, ktorí sa na poslednú chvíľu rozhodli schudnúť do letných plaviek. Skúste si nápoje smoothies pripraviť vlastnoručne v pohodlí domova a sami sa rozhodnete, aké odvážne kombinácie vyskúšate.

Základ nápojov smoothies tvoria rozmixované kúsky celého ovocia alebo zeleniny (bez šupky a kôstok). Nie je to teda džús ani šťava, ale ani kokteil či milkshake. Ide o hustý nápoj plný živín, ktorý sa v prípade potreby dosladí medom alebo javorovým sirupom. K najideálnejším druhom ovocia na jeho prípravu patrí banán, mango, jahody, jablká alebo maliny a čučoriedky.

Zeleninový variant smoothies možno vyrobiť zo všetkých druhov zeleniny, ktoré sa dajú jesť surové, napríklad z paradajok, uhoriek, špenátu, zeleru, cvikle či mrkvy. Ich chuť oživíte bylinkami, ktoré poslúžia aj na ozdobu.

Príprava chutných nápojov smoothies je veľmi jednoduchá a spočíva v dôkladnom rozmixovaní všetkých zložiek. Pre dosiahnutie tekutej konzistencie sa používajú stopercentné ovocné šťavy, jogurty, mlieko, cmar alebo dokonca zmrzlina. Ovocie alebo zeleninu treba nakrájať na menšie kúsky a jednoducho rozmixovať spolu s ostatnými ingredienciami. Pre ešte väčšie osvieženie v horúcich letných dňoch odporúčame pridať do nápojov pred mixovaním rozdrvený ľad.

Čo budete k príprave smoothies potrebovať?

Pri príprave sa určite nezaobídete bez tyčového mixéru. Ľahko ovládateľnými a univerzálnymi pomocníkmi v kuchyni sú tyčové mixéri MORA (modely MSP 603 X a MTP 600 X). Vďaka nerezovému plášťu a nerezovej čepeli tvoria elegantné doplnky domácnosti. Čistenie navyše uľahčuje odnímateľná nerezová mixovacia noha. Ich výhodou je tichá prevádzka a možnosť plynule regulovať výkon. Tyčový mixér MORA MSP 603 X je naviac vybavený nerezovou šľahacou metlou, pollitrovou plastovou nádobou a sekacím nástavcom s nádobou s objemom 600 ml.

Vitamínový smoothie

1 cvikla

1 mrkva

1 pomaranč

1 banán

1 jablko

100 ml pomarančovej alebo jablkovej šťavy

200 ml vody

1 stonka zeleru

 

Raňajkový smoothie

1 šálka malín

1 šálka jahôd

1 banán

100 g plnotučného tvarohu

500 ml acidofilného mlieka

2 PL medu

100 g ovsených vločiek

 

Zeleninový smoothie

3 hrste špenátu

1 stonka zeleru

1/2 špagetovej uhorky

1 jablko

1 cvikla

1 citrón

2 stévie

3 dl vody