Od Patagónie cez Himaláje až po Saharu- slnečné kolektory z THERMO|SOLARU

0
1247

Nepál, Patagónia, Botswana, Maroko, Omán, Juhoafrická republika, Austrália, alebo Káthmandu, Marrákeš, Káhira, Zugspitze, sú mená voňajúce diaľkami a extrémnymi podmienkami. Nie sú to však ciele horolezeckých výprav, ale miesta, na ktorých sú inštalované slnečné kolektory z produkcie THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Za viac ako 20 rokov sa ploché slnečné kolektory z produkcie žiarskej firmy presadili v 50 štátoch celého sveta. Informoval o tom Milan Novák, riaditeľ THERMO|SOLARU.

,,Naše ploché slnečné kolektory pracujú dlhé roky v extrémnych horských, púštnych, či mrazivých podmienkach spoľahlivo, bez akýchkoľvek porúch. V podstate jedinou údržbou je pravidelná výmena nemrznúcej zmesi cca raz za 6 rokov tam, kde je to potrebné. Paradoxne v marockom Marrákeši, na okraji Sahary, ale v blízkosti pohoria Atlas, boli presvedčení, že nemrznúcu zmes nepotrebujú. Zaskočil ich však náhly výkyv nočnej teploty pod nulu a poškodenie spoja ich presvedčilo, že aj v Afrike môže mrznúť – aj keď iba v púštnych oblastiach vzdialených od mora. Po výmene ľadom potrhaných  rúrkových registrov v kolektoroch a doliatí nemrznúcej zmesi odvtedy už 10 rokov fungujú kolektory v Marrákeši bez poruchy. Pred 4 rokmi v Chile zasa odolalo cca 300 plochých kolektorov zo Žiaru bez problémov zemetraseniu, ktoré však poškodilo mnohé konkurenčné trubicové kolektory v rovnakej lokalite,“ konštatoval M. Novák.

Dodal, že odozvy od zákazníkov potvrdzujú, že kolektory Heliostar patria k dlhodobo najspoľahlivejším. Hoci často pracujú aj v extrémnych alebo neštandardných podmienkach. Príkladom je nielen Afrika, ale aj inštalácia vákuových plochých kolektorov na Umwelt-Forschungszentrum Zugspitze vo výške 2650 m nad morom v nemeckých Alpách, v Nepálskom Káthmandu, či vo veľmi extrémnych podmienkach v Patagónii blízko Antarktídy. Ako kontrast k týmto mrazivým podmienkam možno uviesť aj ich používanie pri odsoľovaní morskej vody v Ománe. Africký kontinent je pre svoj potenciál slnečnej energie jedným z najzaujímavejších teritórií pre využívanie solárnych zariadení. Vysoká účinnosť kolektorov, ich dlhá životnosť, nezávislosť na dodávkach surovín a ekologickosť, predstavuje obrovský potenciál rastu. Slnečné kolektory z THERMO|SOLARU v Žiari nad Hronom úspešne zásobujú energiou nielen hotelový komplex v Marrákeši, ale aj české veľvyslanectvo v Tunise, hotely v egyptskej Káhire a inštalované sú aj v Botswane.

V tomto roku firma zaznamenala ďalší významný úspech na africkom kontinente, keď sa jej podarilo zrealizovať novú dodávku slnečných kolektorov pre Maroko. Pre nový hotel v meste Oujda dodali 64 kolektorov typu TS 300, ktoré tu budú slúžiť na ohrev teplej vody. Plochý kolektor TS 300, ktorý je predmetom dodávky pre marocké mesto Oujda, je najpredávanejším typom solárneho kolektora na Slovensku. THERMO|SOLAR, Žiar, s.r.o. ho vyrába bez prestávky už takmer 20 rokov a zo všetkých solárnych kolektorov, ktoré za ten čas firma predala v SR, tvoril TS 300 viac ako polovicu. Za obchodným úspechom tohto typu kolektora je najpriaznivejší pomer parametrov ceny a výkonu. TS 300 má vynikajúci pomer ceny k výkonu, jeho inštalácia i prevádzka sú jednoduché a má praxou overenú dlhú životnosť. V podstate bez údržby, s výnimkou výmeny nemrznúcej kvapaliny, by mal bezporuchovo dodávať teplú vodu 30 až 40 rokov. THERMO|SOLAR naň poskytuje záruku 12 rokov a tento typ spoľahlivo slúži v cca 40 krajinách sveta.

THERMO|SOLAR je najväčším výrobcom slnečných kolektorov v postkomunistickej Európe a patrí do prvej desiatky najväčších európskych výrobcov termických slnečných kolektorov. Ojedinelý je však rozsah výroby, pretože v jednom výrobnom závode v Žiari nad Hronom má firma nielen montáž slnečných kolektorov, ale aj výrobu selektívnych konverzných vrstiev, lisovňu kolektorových vaní a výrobu podporných konštrukcií na kolektory. Silnou stránkou spoločnosti je aj výskum a vývoj realizovaný vlastnými silami alebo v kooperácii so slovenskými univerzitami, prípadne zahraničnými inštitúciami.