Slovenský študent uspel na architektonickej súťaži v Astane

0
893

Mimoriadne miesto si vyžaduje mimoriadne riešenia. Tohtoročné zadanie medzinárodnej študentskej súťaže ISOVER Multi-ComfortHouse Students Contest 2015 nebolo jednoduché – študenti mali pripraviť víziu obytnej zóny v pasívnom štandarde pre hlavné mesto Kazachstanu. Astana je pritom druhým najchladnejším mestom na svete, ktoré navyše čelí obrovským teplotným extrémom. Hlavná cena zostala doma – získal ju kazašský tím. Slovák Tomáš Boroš, študent posledného ročníka Fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach si však vďaka svojmu invenčnému riešeniu zadania zo súťaže odniesol špeciálnu cenu poroty.

Špeciálna cena pre Slovensko

Návrh Slovenského študenta Tomáša Boroša bol porotou ocenený v kategórii Špeciálna cena. Študent posledného ročníka na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach si z Astany okrem výnimočných zážitkov z exkurzie po meste a samotného udeľovania cien odnáša aj finančnú odmenu vo výške 500 eur. „Vytvoril som dva priestory s vnútornou zeleňou a krytým priestorom uprostred. Nechcel som vytvoriť dom, ktorý usadím na pozemok. Snažil som sa vytvoriť mesto,“ hovorí mladý študent. Dodáva, že kým do Astany prišiel, myslel si, že jeho projekt rieši najmä klimatické podmienky. „Až po príchode do mesta som si uvedomil, že moja vízia zapadá do prostredia aj svojím „uleteným“ štýlom.“

Ťažké rozhodovanie pre porotu

Študenti mali tento rok naozaj neľahkú úlohu. Na jednej strane sa museli popasovať s extrémnym podnebím územia (teploty sa v Astane pohybujú v rozmedzí od -52 do +42°C), ktoré kladie na pasívny štandard naozaj vysoké nároky. Na strane druhej zasa museli brať do úvahy futuristickú architektúru. Astana je totiž naozaj ojedinelým úkazom. Rovnako ako napríklad Brazília či Canberra, aj toto mesto vzniklo doslova z ničoho, respektíve z vôle kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Celková koncepcia územia je dielom japonského architekta Kisho Kurokawa. Mnohé kľúčové budovy však navrhoval ateliér Normana Fostera z Veľkej Británie. Územie, ktoré študenti v zadaní riešili, je súčasťou komplexu, v ktorom sa bude konať medzinárodná výstava EXPO 2017.

Prínos v súťaži vidia aj pedagógovia

„Cieľom zadania bolo vytvoriť komfortné bývanie, ktoré bude brať do úvahy drsné klimatické podmienky,“ hovorí Vladimír Balent, projektový manažér spoločnosti Isover a koordinátor súťaže na Slovensku. „Súťaž, do ktorej sa prihlásilo okolo 1300 študentov z 20 krajín sveta, je vynikajúcou príležitosťou pre študentov a pedagógov, ako získať prehľad o rôznorodých prístupoch výučby,“ hovorí doc. Ing. arch. Juraj Koban, vedúci Katedry architektúry na Technickej univerzite v Košiciach. Dodáva, tento rok bola mimoriadne zaujímavá aj téma, keďže navrhnúť multikonfortný dom v reálnych a extrémnych podmienkach je výzva. „Súťaž Isover Multicomfort House Student Contest je výborným príkladom toho, ako nadnárodné spoločnosti môžu viesť dialóg so študentami o témach, ktoré sú dnes zásadnými výzvami udržateľného rozvoja,“ hovorí docent Koban.

Skúsenosť na nezaplatenie

Tomáš Boroš sa súťaže zúčastnil už druhý rok po sebe a oproti minulému roku kladne hodnotil zvýšenie počtu porotcov. „Cena ma samozrejme veľmi potešila. Ešte viac ma však potešili slová porotcu, ktorý mi ju odovzdával. Povedal: Verím, že príde čas, kedy budeme všetci natoľko dospelí, že začneme znova čítať rozprávky. Vystihol to dokonale. Detskosť, nevinnosť a priamočiarosť sú presne tie vlastnosti, do ktorých chcem dospieť.“ Tomáš Boroš súťaž hodnotí ako výbornú skúsenosť, ktorú by odporučil všetkým študentom. „Je to jedinečná príležitosť vyskúšať svoje schopnosti prezentácie v cudzom jazyku, môžete si porovnať svoju prácu so spolužiakmi vo svete a vypočuť si, čo si o vašom projekte myslia svetové špičky. Nepoznám inú súťaž na Slovensku, ktorá by ponúkala také priaznivé podmienky – preplatenie nákladov na tlač, online konzultácie a možnosť vycestovať do sveta.“

Zloženie odbornej poroty:

  • Mrs. Zaure Aitayeva, Senior Manager – Department of Architecture, National Company Astana EXPO-2017 Kazakhstan
  • Mr. Roland Matzig, Architect, RMP architects Germany
  • Mr. Slawomir Szpunar, International Marketing Director, Saint-Gobain Construction Products France
  • Mr. Leif Andersson, International Manager Innovation & Solutions, Saint-Gobain Insulation France
  • Mr. Tyshkanbaev Telman, Architect, Stroy-Logistic, Kazakhstan
  • Mr. Sakipov Yerlan, Architect, Archipelag, Kazakhstan
  • Mussayev Zhomart, Architect, Tetrader, Kazakhstan
  • Smirnov Yuri, Architect, Studio ACC design, Kyrgyzstan

Fotografie: Isover