Raňajky – základ zdravého a úspešného dňa

0
1024

Raňajky sú základom dňa. To sú slová, ktoré nám rodičia vtĺkali od útleho detstva do hláv. A verte, alebo nie, mali pravdu. Napriek individuálnym zvykom každého z nás, metabolizmus potrebuje ráno poriadne naštartovať. Len vtedy dokáže správne fungovať. Ranné posilnenie by si mali osvojiť všetci, na čele s tými, ktorí sa snažia schudnúť či udržať si štíhlu líniu.

Raňajky zlepšujú krátkodobú pamäť, podporujú správnu funkciu imunitného systému a znižujú riziko vzniku cukrovky. Dodajú telu potrebné živiny a energiu na celý deň. Pozor však na to čo do úst ráno vložíte! Začať by ste mali vypitím poháru čistej vody a následné raňajkové menu by malo byť pestré, najmä plné vlákniny. V ideálnom prípade by to malo byť celozrnné alebo tmavé pečivo s vajíčkom a šunkou či domácou nátierkou, ovocie a zelenina, prípadne ovsené vločky s jogurtom či mliekom alebo ovsená kaša. Vláknina je rastlinná nestráviteľná zložka, ktorá má nulovú energiu. V žalúdku na seba viaže vodu, zapĺňa jeho obsah a tak vyvoláva rýchlejší pocit zasýtenia.

Celozrnné pečivo alebo toast z tmavého chleba si rýchlo „tepelne“ upravíte v hriankovači MORA (modely TP 903 X a TP 900 B). Veď predsa všetci milujeme ten chrumkavý pocit! Hriankovač je vybavený nielen funkciou na opekanie, ale aj rozmrazovanie, čo sa môže hodiť, keď je potrebné siahnuť po zásobách v mrazničke. Variabilitu použitia ešte zvyšuje vysunuteľný rošt pre ohrev pečiva. Hriankovač má nastaviteľnú úroveň opečenia. Steny spotrebiča zostávajú stále studené, čo ocenia nielen rodiny s malými deťmi. Nechýba tlačidlo Stop pre okamžité vysunutie, ani vyberateľný  podnos na omrvinky, ktorý uľahčuje údržbu a čistenie.

Na pitie je ráno vhodná okrem čaju i káva, avšak v primeranom množstve. Základom je dostať do organizmu teplú tekutinu či pokrm. Prípravu čaju a kávy si časovo urýchlite použitím rýchlovarnej kanvice. Tá od tradičného výrobcu MORA (modely KP 173 X a KP 170 B)objem až 1,7 litra a vodu uvarí v priebehu pár minút. Jej údržba je podstatne uľahčená vďaka snímateľnému a umývateľnému filtru vodného kameňa, ktorý zamedzuje jeho usadzovaniu. Kanvica má otočnú základňu o 360°, preto ju možno nasadiť v akejkoľvek pozícii. Užívateľský komfort a bezpečnosť zvyšuje otváranie veka tlačidlom a ochrana pred prehriatím.

Potraviny vhodné na raňajky:

varené obilniny, ovsené vločky, cereálne kaše

Jedna šálka ovsených vločiek obsahuje 8 gramov vlákniny, čo je takmer jedna tretina odporúčaného denného množstva.

celozrnné pečivo

Biele pečivo obsahuje až o dve tretiny menej vlákniny než jeho celozrnný variant.

ovocie 

Najviac vlákniny nájdeme v ovocí s jedlou šupkou. Na vrchol sa preto dostávajú hrušky a jablká, ale aj maliny. Jablko je navyše silný antioxidant, ktorý má protizápalové účinky.

zelenina
Pre svoj vysoký obsah vlákniny sú vhodné strukoviny, ale aj kukurica, listová zelenina, brokolica či karfiol. Správnym štartom do dňa je aj konzumácia červenej papriky, nakoľko tá obsahuje veľké množstvo vitamínu C.

-vajcia

Vajíčka sa odporúča konzumovať najmä ráno, pretože rýchlo zasýtia a nedovolia vám neskôr sa prejedať. Obsahujú vitamíny skupiny A, železo, vitamín D, selén a ľahko stráviteľné bielkoviny.

– orechy a olejnaté semená

Najlepšou voľbou sú vlašské orechy, ktoré obsahujú veľa tuku spaľujúcich omega-3 mastných kyselín. Ich konzumácia redukuje hladinu cholesterolu v krvi.