Opravy na rodinnom dome a ošetrenie rôznych povrchov okolo neho môže byť oveľa jednoduchšie, než si myslíte

0
1079

Ešte pred príchodom zimy by som chcel stihnúť obnoviť mierne poškodenú strechu rodinného domu, zhrdzavenú bránu, stĺpiky aj zábradlie. Hľadám niečo cenovo prijateľné, zároveň však s ľahkou a rýchlou aplikáciou. Čo by ste mi poradili?

Radí: Ing. Peter Štefanec, produktový manažér spoločnosti Icopal, a. s.

Opravy na rodinnom dome a ošetrenie rôznych povrchov okolo neho môže byť oveľa jednoduchšie, než si myslíte. Nedokonalosti ľahko odstránite s tekutými asfaltovými hmotami. Ide o nátery, s ktorými ošetríte širokú škálu betónových, drevených alebo oceľových povrchov, zbavíte sa trhlín na streche a ošarpanej strešnej krytine dokonca dodáte lesk. Vďaka možnosti nanášania hmôt za studena, výbornej adhézii a nenáročnej aplikácii, sa s tekutými asfaltovými hmotami pracuje jednoducho a rýchlo. Pokiaľ ide o ošarpanú strešnú krytinu, tekuté asfaltové hmoty jej vrátia stratený lesk bez nákladnej rekonštrukcie či odstránenia pôvodnej krytiny.

Stačí iba poznať ten správny recept. Ním je špeciálny náter na vyplnenie drobných prasklín na streche. Vďaka jeho konzistencii a výbornej adhézii k podkladu táto tekutá asfaltová hmota trvalo utesní všetky mikrotrhliny. Náter môžete aplikovať priamo na podklad bez potreby jeho ošetrenia základným penetračným náterom. Získate tak dokonale chránenú strechu. Po odstránení všetkých mikrotrhlín stačí už len starej streche dodať nový jas a príjemný vzhľad.

Zašlú farbu strechy odstránite s tekutou asfaltovou hmotou novej generácie s prídavkom hliníkového prášku. Ide o strieborný náter, ktorý súčasne podporí ochrannú funkciu strechy a predĺži jej životnosť. Odporúča sa najmä pre obývateľné podkrovia so sklonom k prehrievaniu. Keďže náter odráža slnečné lúče, udržíte si v podkroví príjemnú klímu počas celého dňa. Aby ste si pri aplikácii strieborného ochranného náteru nepoškodili zrak, nezabudnite pri práci použiť slnečné okuliare.

Okrem strechy nahlodáva zub času aj oceľové prvky ako zábradlia, sieťky, stĺpiky či drevené a betónové konštrukcie okolo rodinného domu. Tomu všetkému predĺžite životnosť s  univerzálnym, studeným penetračným a ochranným asfaltovým náterom. Ľahko sa nanáša, vyznačuje sa hlbokým prienikom aj do jemných trhlín a navyše má dobré impregnačné vlastnosti. Pred jeho aplikáciou na oceľ však musíte úplne odstrániť pôvodný náter. Ako spoľahlivý pomocník sa tento náter osvedčil aj v prípade ochrany betónových elementov. Požadovanú ochranu podkladu pritom dosiahnete už pri nanesení jedinej vrstvy. Tento náter je vhodný aj na ošetrenie drevených konštrukcií.