Máte tvrdú vodu? Venujte svojej pokožke zvýšenú starostlivosť

0
1055

Tvrdú vodu má v Slovenskej republike väčšina domácností. Všetci vieme, že má nepriaznivé účinky na domáce spotrebiče, preto kupujeme najrôznejšie prostriedky, aby sme ich ochránili. Venujeme však rovnakú starostlivosť aj svojej pokožke? Vo vode, ktorá nám doma vyteká z kohútika, si predsa umývame niekoľkokrát denne naše ruky, tvár aj telo, a o tie by sme sa mali starať v prvom rade. Ako však na to? Poradila nám dermatologička Michaela Blaško, ktorá dlhodobo spolupracuje so značkou Dove.

Aké sú účinky tvrdej vody na pokožku?
Pod tvrdosťou vody rozumieme súčet obsahu vápnika a horčíka vo vode. Každá voda obsahuje vápnik v prírodnej podobe; jeho obsah závisí od geologickej skladby horniny, ktorou voda preteká. Ak sa často a príliš alho kúpete v tvrdej vode, zmes minerálov a mydla sa usadzuje na pokožke. To potom vyvoláva jej podráždenie a svrbenie. Keď je voda tvrdá, mydlo alebo šampón pri umývaní málo pení. Ľudia potom majú tendenciu používať týchto prípravkov viac ako treba, prípadne zvolia silnejšie a agresívnejšie mydlo.

Ako spoznáme, že našu pokožku ovplyvňuje tvrdá voda?
Najčastejšími prejavmi pri dlhodobom používaní tvrdej chlórovanej vody sú podráždenie a vysušenie pokožky. Ak máte veľmi citlivú pokožku, alebo trpíte kožnými chorobami, napríklad ekzémom alebo psoriázou, mali by ste sa vyhnúť dlhotrvajúcemu kúpeľu v príliš horúcej vode. Tvrdá voda môže spôsobiť, že sa vám nepodarí poriadne zmyť mydlo z povrchu pokožky, čo je nepríjemné práve pre osoby s citlivou kožou či inými problémami.

Ako by sme mali problém s tvrdou vodou, ktorá nám doma tečie z kohútikov, riešiť?
Skráťte čas vystavovania svojej pokožky tvrdej vode, dajte si len krátku sprchu a snažte sa obmedziť dlhé ležanie vo vani. Na umývanie tváre používajte filtrovanú, odstátu alebo prevarenú vodu. Dôležitý je aj výber

sprchovacieho gélu a následná starostlivosť o pokožku. Počas sprchovania používajte sprchovací gél s vysokým obsahom hydratačných zložiek, ktoré sa pri sprchovaní teplou vodou vstrebávajú do pokožky a pomáhajú tak udržiavať jej prirodzenú vláčnosť, hebkosť a pružnosť. Po osprchovaní nezabudnite telo ošetriť telovým mliekom – opäť s vysokým obsahom hydratačného krému.

V lete je naša pokožka určite značne oslabená. Ak máme doma tvrdú vodu, musíme sa o pokožku starať intenzívnejšie?
Presne tak, v lete sa musíme o pokožku starať oveľa intenzívnejšie ako zvyčajne, pretože na ňu pôsobí mnoho nepriaznivých faktorov, ako sú napríklad intenzívne slnečné žiarenie, chlórovaná voda v bazénoch, viac sa potíme a častejšie sa sprchujeme.

Máte nejaký tip na to, ktoré sprchovacie gély používať?
Pri správnej starostlivosti o pokožku je v lete dôležité, aby bola schopná udržať hydratáciu nielen na povrchu, ale aj v spodných vrstvách pokožky. Vhodný je napríklad sprchovací gél Dove Caring Protection, ktorý má zloženie so zníženou hladinou povrchovo aktívnych látok, čím minimalizuje poškodzovanie kožných lipidov v priebehu umývania. Krémové zloženie pomáha obnovovať ochrannú vrstvu pokožky a dodáva jej hydratáciu, hebkosť a jemnosť, ktoré môžete pocítiť už po jednom použití. Starostlivosť o pokožku môžete následne dokončiť jedným z telových mliek Dove, ktoré obsahujú špeciálnu technológiu DeepCare Complex s unikátnou zmesou vyživujúcich látok a zabezpečujú tak výživu pokožky do hĺbky*.

*vrchné vrstvy pokožky