Keď Hubert chutí už 190 rokov

0
976

Spoločnosť Hubert J. E. má tento rok veľký dôvod na oslavu. Sekt, ktorý chutil už cisárovi Františkovi Jozefovi, má 190 rokov. Najväčší slovenský výrobca šumivých oslávil svoje jubileum 3. novembra v hoteli Carlton v Bratislave v spoločnosti svojich partnerov a priateľov. Pri tejto špeciálnej príležitosti spoločnosť uviedla exkluzívny sekt z limitovanej kolekcie Hubert XO, ktorý prišli pokrstiť hneď dvaja vzácni hostia, Milan Lasica a Ján Ďurovčík.

V deň, kedy Hubert slávi meniny, sa v priestoroch hotela Carlton oslavovali aj významné narodeniny. „Pre firmy je vek blížiaci sa k dvestovke zriedkavým javom. Spoločnosť Hubert J.E. bola počas svojho života konfrontovaná vojnami, revolúciami, krízami, ale aj obdobiami rozvoja a rastu, hovorí Ing. Peter Krúpa vo svojom príhovore a dodáva, „to všetko ju formovalo a posilnilo, zároveň mala spoločnosť šťastie na ľudí od jej zakladateľov, pánov Fishera a Schönbauera, ďalej Johanna a Paulínu Hubertovcov, až po súčasný tím.“

Legenda hovorí, že francúzsky vojak Johann Evangelist Hubert zo Champagne sa v Prešporku liečil zo svojich vojnových zrazení, keď sa zaľúbil do nádhernej Paulíny. Zostal na Slovensku a založil značku Hubert. V skutočnosti však firmu založili páni Johann Fisher a Michael Schönbauer ako prvú mimofrancúzsku fabriku na šumivé vína v roku 1825. Až neskôr ju odkúpila rodina Hubertovcov a na čelo spoločnosti sa postavil už spomínaný Johann E. Hubert. Keď v roku 1882 Johann zomrel, vedenia sa ujala jeho žena Paulína. Pod jej vedením firma rástla v každom smere a už v roku 1842 získala na prvej uhorskej priemyselnej výstave v Budapešti významné ocenenia. Toto si spoločnosť zachovala dodnes – každoročne získava ocenenia na slovenských ale aj prestížnych medzinárodných súťažiach.

Pri príležitosti významného 190. výročia spoločnosť uvádza nový prémiový sekt Hubert XO, ktorý zrel vo fľašiach minimálne 5 rokov. Jeho základ tvoria odrody Chardonnay a Veltlínske zelené z roku 2009. Keďže v minulosti sa bežne pridávalo do sektov brandy, táto špeciálna limitovaná edícia sektov obsahuje Karpatské brandy XO, ktoré zreje v 300 litrových sudoch 15 až 18 rokov. Malé množstvo, pridané do každej fľaše pred uzavretím korkovým štupľom, sa podpísalo pod výnimočnosť jubilejného sektu a dodáva mu plnú a robustnú chuť. Ako prví ho mali možnosť ochutnať jeho krstní rodičia, Milan Lasica a Ján Ďurovčík, už čoskoro ho budete môcť ochutnať aj vy, v limitovanej kolekcii.