Grand Hotel Kempinski High Tatras získal prestížnu americkú cenu za architektúru

0
1145

Projekt rekonštrukcie a dostavby Grand Hotela Kempinski High Tatras pod taktovkou slovenského architekta Petra Černa získal ďalšie prestížne ocenenie – Bronzovú American Architecture Prize 2016. 

Cena je jednou z najrešpektovanejších v odbore architektúry a dizajnu. Vyzdvihuje prácu architektov z celého sveta v troch oblastiach – architektonický dizajn, interiérový dizajn a krajinná architektúra. Túto jeseň ocenenie v kategórii Architectural Design/Heritage Architecture získala práve stavba Grand Hotela Kempinski High Tatras na brehu Štrbského plesa. Slávnostné odovzdávanie cien sa konalo 25. októbra v New Yorku.

Stavby hodnotila 31-členná porota komplexne od návrhu po ukončenie realizácie. Boli to architekti, dizajnéri, teoretici z univerzít, múzeí a rôznych inštitúcií z celého sveta, napríklad Cesar Peli, Ben van Berkel, Troy C. Therrien. Nás vyzvali usporiadatelia, aby sme predložili niektorý z našich projektov,“ povedal slovenský architekt Peter Černo pôsobiaci dlhé roky v Nemecku. Jeho spoločnosť Cerno+Architekten v Mníchove, v spolupráci s Martinom Černom a Gianfrancom Maiom, v roku 2012 dokončila rekonštrukciu a dostavbu historickej budovy Grand Hotela Kempinski High Tatras. „Podľa udelených cien a kategórií sa dá predpokladať, že bolo prihlásených niekoľko stoviek projektov. Zlato v kategórii Heritage Architecture získali rekonštrukcie hradu Matrera v Španielsku a Fawcettovho domu v Californii,” priblížil Peter Cerno.

Grand Hotel Kempinski High Tatras prešiel komplexnou rekonštrukciou historickej budovy dobudovaním rozsiahlej podzemnej časti a zrekonštruovaním reštaurácie, konferenčnej a tanečnej sály ako originálov a dobových kópií. Realizovala sa aj dostavba spa centra a apartmánového komplexu. Architekti použili pôvodné farby a materiály na čo najvernejšie obnovenie historického objektu. Zachovalo sa tak vyše sedemdesiat pôvodných prvkov akými sú napr. schodiská, balkóny a farebnosť omietok. „Budova Grand Hotela Kempinski High Tatras je národnou kultúrnou pamiatkou a je aj skvostom na brehu Štrbského plesa. Sme nesmierne radi, že nielen naši hostia, ale aj svetoví architekti oceňujú jeho dizajn a krásu,“ hovorí Kathrin Noll, generálna manažérka Grand Hotela Kempinski High Tatras.

Pôvodný objekt bol postavený na brehu plesa v 19. storočí, no po necitlivej rekonštrukcii budovy v období socializmu bola potrebná jeho prestavba a renovácia. Úlohou architektov tak bolo zachovať prvky historickej architektúry s modernou dostavbou a zároveň začleniť komplex do okolitej prírody Tatranského národného parku.