AKO MAŤ ZO SPOLOČNÉHO VARENIA S DEŤMI RADOSŤ

0
1245
Photographer Mats Ekdahl

V decembri vyhlásila IKEA Bratislava v spolupráci s Návrat, o.z. Mesiac s deťmi v kuchyni. Cieľom bolo inšpirovať rodičov, aby pustili svoje deti do kuchyne a zapájali ich v tomto období do všetkých kuchynských aktivít.

,,Deti majú často z dôvodu bezpečnosti alebo hrozby neporiadku do kuchyne vstup obmedzený. Práve v kuchyni sa však deti učia realite života a spoznávajú, ako veci fungujú. Príprava jedla je pre ne vhodnou príležitosťou ako sa zapojiť do práce dospelých, ako si užiť výsledok spoločnej práce a najmä spoločne strávený čas, “ vysvetľuje motiváciu kampane Ivana Bizoňová z Návratu, zodpovedná za projekt Aby RODINA bola DOMOV pre DETI.

Rodiny sa mohli zapájať do tejto akcie priamo doma, zdieľať svoje skúsenosti na sociálnej sieti či v rámci pobytov a klubov pre rodiny, ktoré Návrat organizuje. Mamička malého Jakubka už dlho snívala o pokojných Vianociach v rodine, ktoré sama ako malé dievča nezažívala a o radostnom pečení koláčikov s jej malým pomocníkom. V decembri si povedala, že jej rodina už ďalej čakať nemôže.

,,Tento týždeň sme dva razy so synom piekli. Mali sme super čas s chutným výsledkom práce. Vychválila som ho, ako mu išlo to i ono. Bol patrične hrdý a ja tiež. A ako prídavok sme minimálne do večera neriešili žiadne mrnčanie, či neprimerané vydobýjanie pozornosti alebo vzdor,“ podelila sa s nami o to, ako sa im táto nová skúsenosť páčila a čo nové priniesla do ich vzťahu.
Nebojte sa pustiť deti do kuchyne!

Prinášame vám 7 tipov, ako mať zo spoločného varenia s deťmi radosť:

  • Ešte pred rozhodnutím pustiť dieťa do kuchyne si uvedomte, že neporiadku sa
    Jediné, čo môžete ovplyvniť, je jeho rozsah. Určite si hranice, kam až necháte dieťa zájsť, či už s vašou asistenciou alebo bez nej.
  • Deťom určite konkrétne miesto, kde budú môcť bez obáv pracovať. Ideálne je ohraničiť pracovnú plochu doskou či podnosom. Malým deťom pripravte vopred materiál, s ktorým budú pracovať.
  • Tešte sa, že vaše dieťa chce pomáhať a oceňte to! Nebude to tak vždy, práve preto ho treba podporiť v štádiu, keď to prirodzene vyhľadáva a má záujem pomáhať.
  • Neváhajte deti zapojiť aj do spoločného upratovania,ktoré patrí k praktickým aktivitám v živote a dieťa sa to musí naučiť. Ak ostane upratovanie len na vás, uvedomte si, že upratujete po niečom veľmi dôležitom. Spoločne strávené chvíle s deťmi v kuchyni, ktoré priniesli pohodu a smiech dôležité určite sú!
  • Deti nechajte postupne pracovať samé,ak viete, že už to zvládajú. Starším dajte priestor, aby mohli samy manažovať prácu a nezabudnite im dať najavo, že ste na ne hrdí. Ak sa budú chcieť predviesť pred návštevou, umožnite im to (napr. nech návšteve samy pripravia čaj alebo sa pochvália, čo napiekli).
  • Nezabúdajte žasnúť nad výtvormi svojich detí. Oceňte ich snaživosť, trpezlivosť, aj originálny spôsob prevedenia. Detské výtvory nezabudnite ponúkať či vystaviť v byte –  hostia určite nebudú chválami šetriť. Snažte sa vyhýbať upriamovaniu pozornosti na chyby či nedostatky. Môže sa to odzrkadliť sebadôvere vašich detí i ich vzťahu k vám.
  • Objavujte spolu s deťmi hodnotu tradíciía zvykov nielen počas sviatkov. Pečte napríklad spolu babičkine koláče a zapájajte ich do tradícií vašej rodiny. Odovzdáte im tak cenné rodinné poklady.

Cieľom projektu Aby RODINA bola DOMOV pre DETI, ktorý realizuje IKEA Bratislava a Návrat, o.z. je inšpirovať rodičov, aby trávili so svojimi deťmi viac času a venovali sa spolu aktivitám, ktoré sú na prvý pohľad bežné a jednoduché, ale pre ich vzťah s dieťaťom významné. Témou tohto roka je jedlo a aktivity súvisiace s jeho prípravou, na ktoré sa spoločne pozerajú z pohľadu detí, ich potrieb a prežívania.