10 architektonických skvostov roku 2014

0
1804

Prinášame vám 10 najzaujímavejších a najkrajších stavieb uverejnených na zozivota.sk za rok 2014.

1 × To je výhľad!

Luxury-Homes-California-Adelto-09

Tento luxusný dom sa nachádza v blízkosti Palm Springs, východne od Los Angeles v púšti v blízkosti Národného parku Joshua Tree. Čierny púštny dom bol navrhnutý spoločnosťou Oller & Pejic Architecture.

2 × Ako umiestniť výťah do vily z 18. storočia?

sp10-studio-reflecting-elevator-designboom-02-700x538

Štúdio architektov SP10 pristavilo súčasný výťah k vile Durazzo Bombrini z 18. storočia, ktorá sa nachádza v Janove v Taliansku. Týmto projektom sa snažili zakomponovať výťah tak, aby vizuálne splynul s prostredím a nepôsobil rušivo. Zrkadlové plochy prenášajú obrazy okolia ako sú stromy, oblohu a múry rezidencie. Určite zaujímavý nápad, veď posúďte sami.

3 × Pri pohľade na túto novú stanicu budete mať chuť cestovať

ubc6kbanxw4ivzzc4syv-700x317

ento týždeň spustili do prevádzky novú hlavnú autobusovú a železničnú stanicu v Denveri. Stanica je súčasťou veľkého plánu rozvoja tejto oblasti, ktorá bude hlavným uzlom, na ktorý budú nadväzovať medzimestské železničné a autobusové linky, a v neposlednom rade aj cyklistické a pešie chodníky.

4 × Vyhliadková plošina skywalk v Kanadskom národnom parku Jasper

glacier-skywalk-jasper-national-park-canada-designboom-02-700x463

Mate strach z výšok? Ak áno radšej sa vyhnite prechádzke po tejto vyhliadkovej plošine, lebo sklo bude to jediné čo vás bude chrániť pred 280 metrovým zrazom.

5 × Australská pláž sa môže popíšiť takýmto unikátnym domom

Pole-House-by-F2-Architecture

Raz za čas sa objavia takéto veľkolepé projekty, ktoré vedia inšpirovať svojou jednoduchosťou a originalitou. Dom bol navrhnutý tak aby vyzeral, že sa snaží odlepiť zo zemského povrchu.

6 × Prekrásny hotel na juhu Talianska

1

Už ste boli na dovolenke? 1630 km od Bratislavy sa nachádza hotel Relais Masseria Capasa v Meste Martano, Taliansko.

7 × Kopec romantiky, ale žiadne súkromie. Taký je Free House II. v Palm Springs

Frey-House-II-in-Palm-Springs-1-700x466

Alfred Frey, známy tiež ako otec “púštneho modernizmu“, je zodpovedný za to, že púštne mesto Palm Springs v Južnej Kalifornie je posiate unikátnymi modernými stavbami.

8 × V Číne si takto poradili s nedostatkom miesta pre športoviská

01-700x467

Strechy budov je možné využívať rôznym spôsobom, LYCS architekti reagovali na nedostatok priestoru tým, že na strechu budovy umiestnili bežeckú dráhu. Každým rokom pribúda množstvo nového zastavaného územia, o to horšia je situácia v starých zastavaných oblastiach, kde už nie je miesto na nové projekty.

9 × Na fotke je rušná ulica, domy a strom alebo?

vo-trong-nghia-architects-green-renovation-hanoi-vietnam-designboom-01-700x466

Na fotke nájdete aj dom ukrytý za dobre zamaskovanou zelenou fasádou. Tento dobre schovaný dom nájdete vo vietnamskom hlavnom meste Hanoj. Architekti Trong Nghia zrekonštruovali dom, ktorý dobre zamaskovali do zelene, ktorá sa pomaličky z mesta vytláča.

10 × Vianoce v zapadákove splní Eco-Luxusný hotel vo Švajčiarsku

Whitepod-Eco-Luxury-Hotel-in-Switzerland-1-700x466

Ak milujete hory a zimu, miesto ruchu mesta vyhľadávate skôr pokoj, môžete sa nechať inšpirovať týmto Whitepod hotelom vo Švajčiarsku.