Najvyššie položený hotel na Slovensku. Viete, kde je?

0
2896

Každý má rád rekordy. Ak by tomu tak nebolo, Guiness by nezaložil svoju knihu, ktorá zbiera tie najprapodivnejšie „naj“. Titul „najvyššie položený hotel na Slovensku“ však nie je žiadna prapodivnosť, je to informácia, ktorá zaujíma množstvo turistov, zvedavcov, mňa alebo aj vás. Keby nie, neklikli by ste na tento článok. Asi nebude pre vás prekvapením, že najvyššie položený horský hotel na Slovensku je vo Vysokých Tatrách. Aká je jeho história a súčasnosť?

Zoznámte sa, Sliezsky dom 

Najvyššie položeným hotelom na Slovensku je Sliezsky dom. Postavený je vo výške 1619 m n.m. a zaujímavý je aj svojou architektúrou. Tá si prešla mnohými podobami, pretože už v roku 1871 bola na tomto mieste postavená prvá kamenná budova. Tá však nemala veľa šťastia a o pár rokov po jej dokončení ju zmietla lavína. Keďže toto miesto bolo naozaj skvostné, v roku 1895 tu slávnostne otvorili nízkopodlažnú budovu s ôsmimi izbami, kuchyňou a aj maštaľou pre kravy na čerstvé mlieko.
Hotel, ktorý navštívil aj pápež

Keďže išlo o naozaj jedinečné miesto, už o 12 rokov sa začalo s prístavbou, vďaka ktorej kapacita narástla na 40 lôžok. V zime tento hotel slúžil aj ako výcvikové stredisko pre horské vojenské oddiely. Vďaka svojej polohe pod Gerlachovským štítom sa stal skvelým základným stanom pre každého, kto sa rozhodol zbaliť svoje turistické batohy a vystúpiť na najvyšší vrch Slovenska. V roku 1962 však vynovený hotel zhorel dotla, a tak musel byť vybudovaný nanovo. V roku 1968 hotel otvoril opäť dvere svojim návštevníkom a kapacitu mal 130 lôžok. Hotel sa neustále zlepšoval a skvalitňoval svoje služby a aj to viedlo, že v roku 1995 toto miesto navštívil pápež Ján Pavol II.

Skvalitňovanie služieb

Rozsiahla rekonštrukcia prebehla naposledy v roku 2009 – 2011 a aj napriek neustálym úpravám a zlepšeniam si hotel drží svoj typický tatranský štýl. Keby ste sa rozhodli pre wellness v Tatrách, tu dostanete nezabudnuteľný zážitok, pretože z odpočinkovej miestnosti vidíte cez veľkú presklenú panorámu na krásne Velické pleso. A ten pohľad naozaj stojí za to. Viac sa dozviete na stránke Sliezskydom.sk.