Londýn: Mesto plné krásnej architektúry

0
1923

Londýn nie je iba o krásnej historickej architektúre ako Buckinghamský palác, Tower Bridge, Big Ben či parlament, ale nájdete tu aj skvelé ukážky moderných stavieb, ktoré pre zapálených milovníkov architektúry hravo zatienia vyššie spomenuté pamiatky. A pri dnešných lacných letenkách do Anglicka by bol hriech, keby ste sa sem neprišli pozrieť aj na modernú architektúru. Kde začať?

Battersea Power Station 

Budova bývalej elektrárne, ktorú pozná každý milovník Pink Floyd. Je totiž zobrazená na booklete ich albumu Animals. 4 komíny vydýchli poslednýkrát pred viac ako 30 rokmi a odvtedy je prístupná verejnosti. Nádherná industriálna stavba bola v plánoch futbalovej Chelsea, ktorá si z nej chcela urobiť futbalový štadión, z toho však nakoniec zišlo.

The Shard 

The Shard je londýnsky mrakodrap, ktorý so svojimi 310 metrami je najvyššou budovou v Európskej únii. Má 72 podlaží a na 68. z nich je vyhliadka, ale oblečte si kardigan či bundu, pretože tu fúka naozaj veľmi silno. Celá budova je skonštruovaná tak, aby vydržala vietor s rýchlosťou 160 km/h. Väčšinou sú tu kancelárie, ale nechýba ani hotel a apartmány. The Shard je neoddeliteľnou súčasťou londýnskej panorámy.

30 St. Mary Axe

Neofuturistický mrakodrap zo skla a ocele má 41 podlaží a meria 180 metrov. Čakali by ste ho skôr v našej budúcej kolónii na Marse ako v Londýne. Jeho výstavba stála 130 miliónov libier a rozhodne patrí medzi najväčšie dominanty Londýna. Bol otvorený v roku 2004 a dnes sú v ňom kancelárie.

Lloyd’s of London

Táto budova vám pripomenie vesmírnu stavbu zo sci-fi filmu. Navrhol ju Richard Roges a pri jej navrhovaní sa inšpiroval gotickými vežami či kostolmi. Už len kvôli tejto stavbe sa vám oplatí kúpiť najlacnejšie letenky do Londýna a pozrieť sa na jeden z najoriginálnejších architektonických skvostov, ktoré tu môžete vidieť.

ilustračné foto: pixabay.com