Ako spraviť zo svojho predsavzatia zvyk?

0
1775

Určite pozná mnoho z nás stav, kedy si povieme “a dosť” pri pohľade na svoju postavu. Rôzne predsavzatia a chvíľkové odhodlania, aj keď možno v kútiku duše vieme, že tieto vnútorné dohováranie, je len momentálnym ošiaľom. Stáva sa aj Vám, že to čo začnete, nedotiahnete do konca? Musíte na to ísť strategicky, nie prvoplánovo. 

1. Priority & Ciele

Dnešný trend je byť „NAJ“ vo viacerých oblastiach života. Byť najlepším partnerom, najlepším pracovníkom, najlepšou kuchárkou, mať najkrajšiu postavu, mať najlepší plat, mať najvyššiu kvalifikáciu, byť najviac fit… Je toho veľa a je potrebné si uvedomiť, že byť NAJ v hociktorej oblasti si vyžaduje nemalú časovú obetu.

Možno túžime aj po menej dôležitých veciach, a držíme všetko priebežne v hlave. A to je problém. Ciele treba „zhmotniť“ a prvým krokom je ich vizualizácia (napísanie, kresba,  nástenka s výstrižkami). Napíšte si hlavné ciele a priority, ktorým venujete čas. Porozmýšľajte nad ich dôležitosťou a časovou náročnosťou. Očíslujte ich a vytvorte si nové poradie priorít.

Napríklad:

3. Práca – 7 hodín každý pracovní deň

1. Lepšie stravovanie – Denne si plánovať a chystať dopredu stravu

7. Učiť sa cudzí jazyk 3h / týždenne

2. Pravidelné cvičenie – 6 tréningov / týždeň

4. Jeden deň v týždni len pre seba – to čo chcem robiť, relax

6. Hľadanie brigády / lepšej práce

5. Doštudovať ďalší stupeň vysokej školy

Často je potrebné obetovať malé veci v prospech niečoho veľkého.

2. Čo skutočne chcete?

Každá činnosť z ktorej chceme vytvoriť zvyk má vyšší zámer. Cvičenie nie je samotný cieľ, no cvičenie ma dostane k cieľu: Cítiť sa zdravo, vyzerať dobre. Tak isto, jesť zdravo a vyvážene, nie je samotný cieľ, ale dostane ma k cieľom: Svalnatá postava, štíhla postava.

Každý vyšší cieľ by mal vyjadrovať, to čo chcete – naozaj od srdca (Chcem sa cítiť dobre keď sa uvidím v zrkadle..)

Pomyslenie naň by Vás malo naplniť pozitívnymi emóciami a radostným očakávaním (Som fit a páčim sa sebe i okoliu, priateľ je nadšený, ľahko zvládam všetky fyzické aktivity…)

Mal by byť pozitívne formulovaný (Cvičím aby som nebola tučná. – NIE!  Cvičím aby som bola štíhla.- ÁNO)

Ak si uvedomíte svoj vyšší cieľ, zrazu sa nebudete pozerať na cvičenie vo fitness centre ako na mrhanie časom, alebo trápenie sa.

Odrazu Vám to bude pripadať ako najlepšie využitý čas, ktorý Vás  posunie bližšie tomu, čo chcete.

3. Plánovanie

Je na nič keď vieme čo máme jesť, kedy máme jesť, koľko toho máme jesť, keď nemáme konkrétny plán na daný deň. Aj malé monitorovanie stravy nám ukáže, či sú v strave nedostatky v množstvách, alebo v pestrosti. Ak začnete s plánovaním stravy, zistíte, že nie ste hladný, podráždený a Vaša postava sa mení k lepšiemu. Prvé, čo potrebujete je zápisník, druhé je pero a tretie je zásis „časovo – stravovacej osi“

Príklad:

fitfitfit

4. Nedovoľte zabudnúť

Svoje prioritné ciele majte stále pred očami. Môžu to byť aj Vám známe symboly, alebo obrázky formou pozadí pracovnej plochy, pozadí mobilu, plagáty, výstrižky na nástenke, alebo na chladničke,…

Využite silu vizualizácie a pozitívneho myslenia.

5. Oboznámte verejnosť a vytvorte udalosť

Ak potrebujete aj morálny záväzok, je dobré sa zdôveriť so svojimi cieľmi rodine, blízkym, partnerovi, kolegom. Ich reakcia môže byť aj negatívna, no tým sa netreba nechať odradiť.  Čím viac ľudí bude o Vašom pláne, tým väčšiu dôležitosť predsavzatie naberá.

Vytvorte si udalosť, ktorá bude spätá s týmto cieľom.

Napríklad: 

Objednajte sa u fotografa, s minimálne mesačným predstihom

Pozvite priateľov na narodeninovú party, a vy buete v šatách, ktoré zvýraznia postavu

Prihláste sa do foto-súťaže v časopise

Založte si skupinu na Facebooku a pozvite do nej ľudí, ktorý chcú dosiahnuť podobné ciele

Prihláste sa na mini maratón, atď…

Buďte súťaživý typ – s inými a hlavne sama/sám so sebou.

 

Link na motivačné citáty na mail: http://www.myslienkadna.sk/

Knihy na odporúčanie:

Joe Vitale – Sila príťažlivosti

Susan Kleiner – Fitness výživa