Včasné stanovenie diagnózy vás vráti späť do pohybu

0
1456

Ak príde k úrazu, ktorý má vážnejší charakter, treba navštíviť lekára. Štandardne sa na pohotovosti robí röntgenové vyšetrenie, ktoré však odhaľuje len poranenie kostí. Novodobým trendom po úrazoch mäkkých častí kĺbov (väzivo, chrupavka, menisky) je vyšetrenie špecialistom a prípadné vyšetrenie magnetickou rezonanciou, ktorá podrobne odhalí rozsah poškodenia. Vo svete, ale už aj u nás, existujú špecializované kliniky, ktoré sa touto problematikou podrobne zaoberajú.

Najdôležitejším faktom úspešnej liečby je rýchla návšteva lekára špecialistu a včasné stanovenie diagnózy, ktoré vás vráti do pohybu.

Najmodernejšou metódou liečby športových úrazov kĺbov je ARTROSKOPIA. Je už v populácii pomerne známou metódou a stretávajú sa s ňou nie len vrcholoví športovci. Je to metóda, pri ktorej sa pomocou optického systému, artroskopu, dá prehliadnuť celý kĺb, stanoviť definitívna diagnóza a zároveň ošetriť poškodené štruktúry. Veľkou výhodou je, že výkon sa dá robiť v systéme jednodňovej chirurgie, takže pacient absolvuje operáciu a opustenie zariadenia v ten istý deň. Hojenie môže urýchliť podporná liečba enzýmovými liekmi. Pokiaľ pacient pracuje administratívne, môže sa vrátiť do práce na druhý, tretí deň. Po ošetrení menisku sa vracia späť k športu po dvoch, troch týždňoch.

Všeobecne môžeme povedať, že najčastejšie býva poranený kĺbový a členkový kĺb. Čo sa týka kolena najčastejšie ide o meniskus a predný skrížený väz.

Primár Lupták radí nepodceňovať úraz najmä ak:

  • počuť chrupnutie, prasknutie v kĺbe,
  • príde k opuchu počas niekoľkých hodín,
  • je obmedzená hybnosť,
  • pretrváva poúrazová bolesť.

Prvá pomoc pri úraze by mala byť podľa doktora Luptáka nasledovná:

  • znehybnenie kĺbu elastickým obväzom,
  • prikladanie ľadových a studených obkladov (napríklad mrazená zelenina),
  • odľahčenie kĺbu,
  • návšteva lekára – špecialistu (traumatológ, ortopéd).

Ak špecialista indikuje, že nález je vážny, malo by nasledovať vyšetrenie magnetickou rezonanciou a na základe toho sa dá odporučiť konzervatívny alebo operačný postup.

Foto: shutterstock.com