Pozor na športové úrazy v zime

0
2115

Zimné športy a najmä zjazdové lyžovanie sa môže skončiť okrem radosti z pohybu, príjemných chvíľ strávených na čerstvom vzduchu rôznymi poraneniami, ktoré môžu byť spôsobené pádom, zrážkou s lyžiarom, alebo inou prekážkou na svahu.

Pri zjazdovom lyžovaní je veľmi dôležitá prevencia v podobe dobrej kondície, svalovej pripravenosti a udržiavania optimálnej hmotnosti. Mnohí rekreační lyžiari si neuvedomia, že počas roka nevyvíjali nijakú fyzickú aktivitu a mnohí dokonca pribrali na hmotnosti. S prvým snehom vytiahnu z pivnice lyže a bez akejkoľvek rozcvičky, ponaťahovania a zahriatia svalov sa idú lyžovať. Najčastejšie sa úrazy stávajú pri posledných jazdách, keď je už človek unavený, povie si: Dám si ešte jednu jazdu“!

Asi 80 % úrazov vzniká z dvoch príčin: precenenie svojich schopností a podcenenie rizika. Vo väčšine prípadov sú rozhodujúce subjektívne faktory, ktoré spočívajú v nás samých, a týmto príčinám tak môžeme predchádzať.

Lekári s Krompašskej nemocnice majú s úrazmi spôsobenými pri zjazdovom lyžovaní každoročné skúsenosti. Počas zimnej sezóny ošetria 120 – 180 úrazov z lyžiarskeho strediska Plejsy. Najzávažnejšie sú však úrazy hlavy, vnútorné poranenia hrudníka a brucha, ale najčastejšie sú poranenia kolenného a ramenného kĺbu. Lyžiarske úrazy postihujú všetky vekové kategórie. Najrizikovejšou skupinou sú deti vo veku 11-15 rokov. Úrazy sú často vážne, vyžadujú si operáciu, dlhodobú liečbu a mávajú trvalé následky.

Pri poranení kolena ide najmä o poranenia takzvaných mäkkých častí, od natiahnutého väziva a kĺbového puzdra až po poškodenie meniskov a roztrhnutie väzov v kĺbe. V minulosti boli častejšie zlomeniny predkolenia nad lyžiarskou topánkou, tie sú však dnes zriedkavejšie. Súvisí to s technologickým rozvojom lyžiarskej výstroje – lyžiarskych topánok a viazania. Pri nadmernej rotácii – ak je správne nastavený odpor viazania – lyžiarka z lyže väčšinou vypne. V popredí je opuch a obmedzená pohyblivosť kĺbu. Pri ľahkých úrazoch stačí ľadový obklad, odľahčenie a polohovanie končatiny. Ak ide o poranenie väzov a meniskov v liečbe dominuje artroskopia. Do kĺbu sa pri nej cez menej ako centimetrovú reznú ranku zavádza tenký optický prístroj – artroskop. Obraz z kĺbu sa prenáša pomocou optického systému na monitor. Ide teda o tzv. zatvorenú operačnú techniku, pomocou ktorej si môžeme nielen zobraziť takmer všetky kĺby v tele, ale umožňuje aj širokú škálu operačných výkonov. Jej výhodou je šetrnosť, malé operačné ranky, menšie poškodenie zdravých tkanív, menšia pooperačná bolesť, nižšie riziko infekcie.

Častým úrazom, predovšetkým u snoubordistov, je okrem zlomeného zápästia aj vykĺbenie ramenného kĺbu. Snoubordisti si totiž pád kompenzujú vystretím hornej končatiny. Je to dramatická situácia, vykĺbené rameno veľmi bolí a je potrebné ho vrátiť naspäť. Niekedy je to možné urobiť až na najbližšej chirurgickej pohotovosti v krátkodobej narkóze.

Pri úrazoch hlavy dominuje otras mozgu, povrchové rany a odreniny. Pri páde alebo náraze s vysokou kinetickou energiou môže vzniknúť aj závažné poranenie hlavy a mozgu ­krvácanie, pomliaždenie, zlomenina. Tieto úrazy sú väčšinou spojené s prechodnou alebo trvalou poruchou vedomia. Dôležitá je spolupráca s Horskou záchranou a Zdravotnou záchrannou službou. Takéto poranenie hlavy si vyžaduje neodkladnú hospitalizáciu s následným CT vyšetrením a sledovaním pacienta.

Podobným mechanizmom úrazu – je pád alebo zrážka s iným lyžiarom, prekážkou kedy ide väčšinou o poranenia hrudníka a brucha. Často ide o poranenia ohrozujúce život, najmä v prípade krvácania z vnútorných orgánov, predovšetkým sleziny a pečene. Tieto úrazy si často vyžadujú okamžitú, život zachraňujúcu operáciu.

Najefektívnejšie je úrazu predchádzať. Samozrejmosťou je dodržiavanie bieleho kódexu ­pravidiel správania sa na zjazdovke, používanie ochrannej prilby, správneho nastavenia lyžiarskeho viazania a ďalšej výstroje.