Kto je to optometrista?

2
4779

Už sa vám stalo, že ste sa prišli spýtať do očnej optiky na premeranie dioptrií, lebo nevidíte ostro a miesto očného lekára vám odporučili optometristu? Neviete, kto to je?

Optometrista je zdravotnícky pracovník, diplomovaný odborník v odbore optika a optometria, ktorý sa špecializuje na meranie zraku, kontrolu predného segmentu oka a problematiku spojenú s kontaktnými šošovkami. Je vlastne medzistupňom medzi očným lekárom a očným optikom. Štúdium optometrie je zamerané na zrak, jeho správnu korekciu a výber vhodných optických pomôcok. Optometrista je špecialista, ktorý využíva najmodernejšie metódy merania zrakovej ostrosti s využitím špičkových vyšetrovacích prístrojov.

Aké výhody má návšteva optometristu?

Optometristu väčšinou nájdete v očnej optike počas bežných otváracích hodín. Môže vám venovať toľko času, koľko je potrebné. Samotné meranie zraku trvá 20 až 30 minút. Vyšetrenie u optometristu nehradí poisťovňa, pokiaľ si však v optike kúpite okuliare, väčšinou je táto služba zadarmo. Pri vyšetrení sa vás optometrista spýta na vaše problémy so zrakom, na váš zdravotný stav, povolanie, prípadne koníčky, aby si spravil predstavu o tom, aké okuliare budete potrebovať. Ak už nosíte okuliare, tak ich odmeria a overí si, ako s nimi vidíte. Potom vám premeria zrak na automatickom refraktometri, ktorý mu poskytne orientačné údaje o vašich dioptriách. Tiež môže skontrolovať očný tlak a prednú časť oka. Potom pristúpi ku samotnému presnému určeniu dioptrií pomocou skúšobných sklíčok. Niektorí optometristi používajú namiesto zakladania sklíčok špeciálny prístroj – foropter, ktorý celé meranie zraku urýchluje. Sklíčka sa v ňom menia automaticky. Napokon vám optometrista povie, k akému záveru dospel. Vysvetlí vám akú máte refrakčnú vadu, aká bude pre vás vhodná optická pomôcka a aký typ skiel potrebujete, s ohľadom na vašu profesiu, alebo záľuby. Môže vám pomôcť vybrať vhodný okuliarový rám. Optometrista môže vyšetrovať len osoby staršie ako 15 rokov. Optometrista je kompetentný tiež aplikovať kontaktné šošovky. Odporučí vám vhodný typ a naučí vás s nimi zaobchádzať a starať sa o ne. Kontroluje tiež stav predného segmentu oka. V aplikačných strediskách optometristov je možné vyskúšať viac typov skúšobných kontaktných šošoviek.

Kam ísť na preventívnu prehliadku?

Preventívnu prehliadku vám môže urobiť len váš očný lekár.

Ako pracujú optometristi v zahraničí?

V západoeurópskych krajinách má profesia optometristu dlhú tradíciu a vysokú prestíž. Očný lekár sa plne venuje liečeniu očí a meranie zraku zostáva v kompetencií optometristu. Obe skupiny veľmi úzko spolupracujú a navzájom sa dopĺňajú.