KORENINY dobré nielen do varenia, ale i pri zdravotných problémoch

0
2162

Vďaka koreninám je jedlo chutnejšie a jeho vôňa sa šíri po celom byte. Viete však, že existuje niekoľko korenín, ktoré dokážu zlešiť vaše celkové zdravie a liečia? Može sa jednať o zlepšenie metabolizmu, zníženie hladiny cholesterolu v krvi, až po upokojenie, antioxidačné účinky či dokonca aj liečivé účinky.

Tu je 7 korenín, ktoré obohatia vaše zdravie:

1 ZÁZVOR

Ak sú vaše svaly ubolené z tvrdého tréningu v posilňovni, siahnite po čerstvom alebo mletom zázvore a pridajte si ho do jedla. Výskum na univerzite v Georgii dokazuje, že denná konzumácia zázvora v priebehu 11 dní zmierňuje bolesti svalov o 25 %. Jedna čajová lyžička mletého zázvoru má toľko antioxidantov ako jednu šálku špenátu. Toto antipoburujúce korenie je tiež známe pre blahodárne zmiernenie rannej nevoľnosti, žalúdočných nevoľností a všetci ho veľmi dobre poznajú ako liek pri prechladnutí – čaj z neho je veľmi populárny a obľúbený. Štúdie tiež poukazujú, že pravidelná konzumácia zázvoru tiež znižuje bolesti u tých, ktorí trpia artritídou.

2 ŠKORICA

Či už si ju posypeme na ovsené vločky, do kávy, do cereálií, vedzte, že toto korenie nielen vonia a príjemné ochutí naše maškrty, ale obsahuje aj vlákninu, vápnik, železo a mangán. Je tiež známa ako eliminátor škodlivého cholesterolu a vyrovnáva hladinu cukru v krvi, čo je ideálne najmä pre  osôby s diabetom 2. typu. Škorica je tiež kúzelník na náladu. Toto korenie vďaka svojej vôni znižuje úzkosť a stres. Zvykne sa tiež označovať ako korenie na posilnenie mozgu, pretože zlepšuje pamäť a koncentráciu.

3 KURKUMA

Bežné korenie pre indické pokrmy. Ale okrem by ste o nej mali vedieť, že má prírodné protizápalové účinky a detoxikačné účinky na pečeň. Kukrumu je možné preto použiť na dezinfikovanie rán a popálenín. Kurkuma je plná silných antioxidantov, ktoré sú známe pri boji s rakovinou a môže tiež spomaliť progresiu Alzheimerovej choroby.

4 ŠAFRÁN

Šafran je silný zosilňovač nálady, ktorý pomáha v boji proti depresii. Je o ňom znám, že podporuje zdravie zraku. Odporúčaná je jedna desatina lyžičky šafranu denne je, vďaka nej porazíte depresiu. Výskum dokazuje, že šafran pomáha zmierňovať menštruačné kŕče a ich príznaky.

5 RASCA

Jedna čajová lyžička mletej rasce obsahuje 4 mg železa. Preto je o nej známe, že zvyšuje hladinu železa a pomáha predchádzať chudokrvnosti. Rasca je tiež dobrá na trávenie a tvrdší spánkok. Má antiseptické vlastnosti a v kombinácii s vitamínom C a železom, pomáhajú posilniť imunitný systém, čo predchádza prechladnutiu a vyhýbaniu sa infekcií. Je tiež bohatá na vitamín E, ktorý pomáha udržať zdravú pokožku.

6 KAJANSKÉ KORENIE

Ak prijímate horuce a korenené jedlo, skutočne to pomáha zlepšovať vašu energiu a zrýchluje metabolizmus, vďaka čomu dokážete chudnúť. Kajenské korenie je tiež známe tým, že posilňuje imunity – dve čajové lyžičky kajenského korenia poskytnú 47 % dennej dávky vitamínu A. Takže ak nabudúce budete mať upchatý nosochuťte svoje jedlo kajenským korením, pretože je známe, že toto korenie zmiernenie zdurenie nosovej sliznice.

7 KLINČEKY

Klinček je považovaný sa silné korenie, ktoré podporuje hojenie. Klinčeky boli použité v boji proti kvasinkovým infekciám, prechladnutiu a baktériám, ako aj pri zmiernení kašľa a zmiernení bolestí zubov. Toto korenie sa používa aj na upokojenie bolesti v krku, pri liečbe astmy a pomáha predchádzať plynatosti a nadúvaniu.