Pohrajte sa s optikou a zväčšite si obývačku

0
1658

Optika je mocná. Ak s ňou viete správne pracovať, môže vám pomôcť aj so zväčšením obývacej izby. Tento problém rieši veľa ľudí v panelákoch – nielen kvôli malých rozmerom, ale hlavne kvôli nízkym stropom, izby  pôsobia preplneno, neútulne a ľudia sa v nich cítia stiesnene. Ak máte podobný problém, skúste sa pohrať so svojím nábytkom. Kde začať?

Potrebujete veľa svetla 

Ak sa chcete inšpirovať konkrétnym štýlom, ako vzor vám poslúži ten škandinávsky, v ktorom dominuje veľa svetla. Čím tmavšiu farbu si vyberiete na stenu, tým bude izba vyzerať menšie. Takže ideálna je biela prípadne svetlosivá či jemné pastelové farby. Tiež musíte oslobodiť vaše okná – vpustite dnu čo najviac prirodzeného svetla.

Umelé osvetlenie a podlaha

Nepodceňujte ani to umelé osvetlenie – vyhnite sa veľkým lustrom, ktoré zasahujú do priestoru a vrhajú strašidelné tiene. Snažte sa vyberať minimalistické lampy, ktoré dávajú čisté svetlo. Pokojne môžete zvoliť aj svetlú podlahu – béžový či krémový koberec alebo bukovú plávajúcu podlahu. Ak máte izbu ladenú v neutrálnych farbách, môžete si dovoliť farebné pohovky, ktoré miestnosti dodajú život.

Pri výbere pohovky buďte opatrný

V prípade svetlých neutrálnych farieb sa nemusíte báť vybrať ani žltú, mmodrú či červenú sedačku, ktorá to tam oživí. Dôležité však je, aby ste si vybrali takú, ktorá má čisté línie, je skôr hranatejších tvarov a má nižšie ťažisko. Kupujte radšej rovné pohovky, rohové sedačky sú vhodnejšie do väčších miestností.

Pozor aj na dekoráciu

Základom je, aby ste mali čo najmenej predmetov – sošky, figúrky, misky, vázy – ktoré zasahujú do priestoru. Snažte sa ich počet úplne minimalizovať a radšej vymeňte desiatky porcelánových slonov za jedného veľkého. A to isté platí aj o obrazoch – jeden nadrozmerný obraz je lepší ako desať menších.