Ako by mal vyzerať home office

0
1645

Práca z domu je čoraz populárnejšia aj v našich končinách. Niektorí zamestnávatelia sa obávajú, že ich zamestnanci sa budú doma flákať, iní sa tešia zvýšenej produktivite. Všetko je to o ľuďoch a prístupe. Aj keď holandskí vedci hovoria, že home office pomáha zvýšiť produktivitu práce, aj on má svoje úskalia, ktoré ju naopak môžu znížiť. Opäť – je to vysoko individuálne. No ak chcete byť efektívny aj vtedy, keď pracujete z domu, skúste to takto.

Vytvorte hranicu – fyzickú aj imaginárnu

Pre efektivitu práce z domu je veľmi dôležité určiť si hranicu – čo je ešte domov a čo je už pracovisko. Nemusí to nutne znamenať, že si musíte kúpiť kancelársky nábytok do bytu, aby ste mohli pracovať. Stačí, keď si poviete, že akonáhle si sadnete k počítaču, začnete pracovať. Túto zónu by ste mali oddeliť od zvyšku domácnosti aj fyzicky – skrinkami či knižnicou. Okrem toho žiadne Facebooky, žiadne vtipné videá, jednoducho práca. A toto musí pochopiť aj vaša rodina, najmä deti. Naučte ich, že keď pracujete z domu, nesmú za vami každú chvíľu behať.

Pracujte za stolom 

Ak pracujete z domu, môže vás gauč zlákať, aby ste si naň zobrali notebook a pracovali z neho. Lenže potom si začnete hľadať pohodlnejšiu pozíciu a zrazu, ani neviete ako, pozeráte televízor a práca ostala na druhej koľaji. Aj preto je dôležité, aby ste si sadli za pracovný stôl, ktorý by ma byť  na úrovni pokrčených lakťov, keď sedíte, a pustíte sa do toho. Aj kvalitné kancelárske kreslá vám pomáhajú s koncentráciou a aj so zdravým držaním tela.

Svetlo je dôležité 

Pre lepšiu koncentráciu je dôležité aj svetlo, ideálne to prirodzené. Takže kancelársky stôl by ste mali mať v blízkosti okna. Keď pracujete, nemali by ste mať zatiahnuté žalúzie a po ruke by ste mali mať stolnú lampu. Pretože svetlo naozaj ovplyvňuje vašu výkonnosť.

Dajte si záležať na technológii 

Tak, ako musí každý podnikateľ, ktorý chce byť úspešný, inovovať, aj vy by ste mali inovovať svoju techniku, ak chcete byť efektívny. Stabilné internetové pripojenie, rýchly počítač, ktorý bez problémov zvládne programy, ktoré potrebujete ku svojej práci, sú samozrejmosťou. Ak toto máte, potom si už len dávajte pozor, aby ste nedostali karpálny tunel z pracovného nasadenia.

ilustračná fotografia: pixabay.com