5 najkrajších futbalových štadiónov v Európe

0
2298

Futbalové štadióny nie sú iba miesta, kde fanúšikovia búrlivo fandia a o 106 mávajú vlajkami svojich tímov. Nie sú to iba miesta plné emócií, nezabudnuteľných výsledkov a udalostí píšucich futbalovú históriu. Sú to aj stavby, ktoré majú čo ponúknuť milovníkom architektúry. Ktoré európske štadióny by vás mohli zaujímať?

San Siro, Miláno

Milánsky štadión dostal meno podľa štvrti, v ktorej ho postavili. Aj keď sa oficiálne volá Stadio Giuseppe Meazza, miestni mu hovoria jednoducho San Siro. Výrazná stavba, ktorá je zaujímavá hlavne vďaka svojim 4 obrovským pilierom, stojí v Miláne už od roku 1925. Jeho kapacita je 80 018 divákov a môžete si naň kúpiť vstupenky na AC Miláno a zároveň aj jeho mestského rivala Inter. Áno, tento štadión je domovom dvoch milánskych arcirivalov.

PGE Narodowy, Varšava 

Majstrovstvá Európy vo futbale 2012 sa hrali v dvoch štátoch – Poľsko a Ukrajina. Aj preto dnes nájdete na území oboch krajín zaujímavé a hlavne moderné štadióny. Jedným z nich je Národný štadión vo Varšave, ktorí bol dokončený v roku 2011 a náklady na jeho výstavbu sa vyšplhali na 685 miliónov dolárov. Štadión pre 58 145 divákov je odetý v poľských farbách a ide skutočne o majstrovské dielo, ktoré získalo mnoho dizajnérskych ocenení, napríklad World Stadium Award pre najlepší multifunkčný štadión.

NSC Olimpiyskiy, Kyjev

Po hlavnom meste Poľska dostalo parádny štadión aj hlavné mesto Ukrajiny. Najväčší štadión na Ukrajine a vo východnej Európe nie je novostavba, je to dokonalá rekonštrukcia pôvodného štadiónu, ktorý stojí na mieste už od roku 1923. Zmestí sa naň 70 500 divákov a hostil finále EURO 2012.

Emirates Stadium, Londýn

Londýn je bohaté mesto, nielen finančne, ale aj na futbalové kluby. No takým štadiónom, aký má Arsenal, sa nemôže pochváliť žiaden z nich. Jeden z najmodernejších štadiónov v celom Anglicku disponuje nadčasovým dizajnom, vyčíta sa mu iba jeho meno a niekedy zatrpknutá atmosféra. Za jeho výstavbu zaplatil Arsenal 400 miliónov libier.

Allianz Arena, Mníchov 

Nemci sú efektívni a dokazujú to aj stavbou Allianz Areny. Nielenže stála iba 466 dolárov, ale hrajú na ňom dva mníchovské tímy – Bayern a TSV 1860. Ak by ste si chceli zaobstarať vstupenky na Bayern Mníchov či TSV, budete fandiť spoločne s 57 343 divákmi. Zaujímavosťou tohto štadiónu je, že ak hrá domáci zápas Bayern, svieti načerveno, a keď TSV 1860, svieti namodro.

ilustračná fotografia: pixabay.com