Nadčasové riešenia v kuchyni nestačia, dôležitá je funkčnosť

0
3954

Naplánovať správne osvetlenie kuchyne v dome či byte nie je také ľahké, ako sa zdá. S dispozíciou priestoru je úzko spojené jeho zónovanie. Čím viac členov rodiny, tým viac treba brať do úvahy individuálne potreby. Skôr ako sa začnete pliesť odborníkom do remesla, mali by ste aspoň čo-to vedieť o ergonómii svetla a zónovaní obytného priestoru. Aby sa nestalo, že nebudete pri varení vidieť do hrncov a večera prihorí…

Štýlový led pásik je in. Vďaka nemu sa vaša kuchynská linka za okamih premení na kozmickú high-tech loď, ktorá ako by sa vznášala. Celý dojem, že je to realita, umocňuje mrmlajúca chladnička, ktorá vo vás vzbudzuje dojem nadviazania dialógu z inej galaxie. Zábava a sci-fi konči v momente, keď chcete variť. Intuitívne siahate po vypínačoch a prepínate ako zmyslov zbavení. Prečo? Chcete vidieť a nepokrájať si prsty! Srandičky idú bokom. Pokus o trendy kuchyňu s jedným druhom kúzelného osvetlenia nevyšiel. Potrebujete systém svetiel, ktoré sa budú navzájom dopĺňať a podporovať všetky aktivity v kuchyni a priľahkej obývačke – varenie, stolovanie a relax.

Aby osvetlenie v kuchyni bolo funkčné

Špecifikovať svetelnú ergonómiu kuchyne je zložité, ale všetci viac-menej poznáme tieto zásady. V kuchyne trávime veľa času, preto je nutné od začiatku dobre rozplánovať a premyslieť si usporiadanie svetiel.

Múdre osvetlenie na mieru

Nielen kuchynské linky sú dnes robené na mieru. Na mieru vznikajú aj systémy osvetlenia. Keďže mnohé moderné kuchyne sú prepojené s obývačkami, osvetlenie v kuchyni nespĺňa iba funkčný význam a úlohu preberá aj dizajn a zaujímavé prvky, ktoré prepoja kuchyňu s jedálenskou a oddychovou časťou. Nevyhnutý je citlivý prístup, dobrá mierka v oku a aj predstavivosť, aby vami vybrané závesné izbové svietidlá ladili s ostatými druhmi svietidiel.

Evergreenom, a pre kuchyňu obľúbeným druhom osvetlenia, sú bodové svetlá, ktorých cieľom je osvetliť konkrétne plochy. Ak si chcete posvieť na pracovnú dosku a nechcete si zacláňať vlastným telom, bodové svetlá ponúkajú funkčnosť, akú vo svojej kuchyni potrebujete. Keďže sa napájajú najčastejšie priamo zo zdroja, výber bodoviek musíte vhodné a analyticky vyriešiť ešte dávno predtým ako prídu nainštalovať kuchynskú linku a spotrebiče.

Na veľkosti záleží

Bodové svietidlá sa predávajú spolu, ale aj bez  žiaroviek. Ak súčasťou balenia nie sú, model uvádza odporúčaný  druhy pätice a maximálny výkon, čo pomáha vybrať si vhodné žiarovky. Niekomu môže postačovať 20 Wattov, pri veľmi tmavých kuchynských kútoch je potrebných 35 alebo 40 W. Maximálny výkon je najčastejšie 50 W. Výber hrá v tomto prípade pre vás. Dobrý predajca má všetky parametre žiaroviek do bodoviek prehľadne uvedené a tak sa vám nemôže stať, že vyberiete zle.

Ponuku, z ktorej si nebudete od radosti vedieť vybrať, nájdete na internetovom obchode profisvietidla.sk, ktorý ponúka širokú škálu interiérových aj exteriérových svietidiel už 5 rokov.