V Kúpeľoch Luhačovice si môžete pozrieť rezbárov pri práci

0
1055

Po celý týždeň od 2. do 7. júna 2014 môžu hostia v kúpeľnom parku v Luhačoviciach, pri hudobnom altánku v blízkosti hotela Jestřabí, sledovať premenu krásneho prírodného materiálu – dreva v originálne umelecké diela. Koná sa tu 2. ročník rezbárskeho sympózia s názvom Krása v dreve ukrytá. Usporiadateľom je akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice (Lázně Luhačovice, a.s.) a sponzorom Lesy ČR. Téma tohto ročníka „Hudobné inšpirácie“ vychádza z Roku českej hudby, ktorá má v kúpeľnej programovej ponuke svoje stále a pevné miesto. Cieľom usporiadateľa je rozšíriť ponuku programov Luhačovického kultúrneho leta a obohatiť areál kúpeľov o umelecké diela. Informovala o tom kultúrna manažérka Kúpeľov Luhačovice, a.s. Milena Hrbáčová.

Na tohtoročné sympózium prijalo pozvanie sedem rezbárov, ktorí majú za sebou bohaté skúsenosti a účasť na celom rade domácich, ale aj zahraničných rezbárskych sympózií. Diela mnohých z nich si našli cestu nielen do európskych krajín, ale aj na ďalšie kontinenty. So svojím umením a zručnosťou sa predstavia rezbárski majstri nielen z regiónu, ale aj z Čiech a Slovenska. Patria k nim Martin Cigánek, Jaromír Dědek, Petr Eschler, Petr Krajíček, Zdeněk Matyáš, Branislav Petráš a Leszek Sikora.

Na rezbárskom sympóziu sa budú tiež prezentovať dvaja študenti David Ferdicz a Tomáš Naňák zo Strednej odbornej školy v Luhačoviciach, ktorí študujú jeden z odborov tradičných umeleckých remesiel a to dizajn a spracovanie dreva. Študenti budú pracovať pod dohľadom svojho majstra Zdeňka Matyáša.

K rezbárskemu sympóziu je pripravený aj sprievodný program. Prácu majstrov rezbárov dokreslia koncerty a vystúpenia vybraných hudobných skupín. Príjemné a známe melódie zaznejú v podaní dixieland bandu Jazzzubs (4. a 7. 6.), cimbalovej muziky Korečnice (6. 6.) alebo country skupiny Priatelia (5. 6.). Na posledné tri dni sympózia (od 5. 6.) prijali pozvanie aj ľudový husliar Ján Čambor a výrobca tradičných pastierskych ľudových píšťal a fujary Dušan Holík.

Týždenná práca rezbárov vyvrcholí vernisážou v sobotu 7. 6. od 15 hod. pri hudobnom altánku, kde moderátor Martin Pášma predstaví umelecké diela majstrov rezbárov. Súčasťou vernisáže bude aj malá ukážka ľudových remesiel: keramika Izabely a Antona Chylových, nožiarstvo Petra a Anny Štarhových, maľba a podmaľby na sklo Vlasty Mikundovej a vizovické pečivo Jany Návratovej. Po vernisáži budú diela zakonzervované a následne vystavené v átriu kolonády. V prípade záujmu si môžu hostia diela po vernisáži odkúpiť. Pri prvom ročníku bolo predané dielo Jarná melódia Martina Bořuta a Čarovná flauta Zdeňka Matyáša.