THERMO|SOLAR zaregistroval medzi prvými zariadenia OZE na dotácie

0
1171

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) bude uhrádzať z eurofondov iba oprávneným registrovaným montážnym firmám poukážky pre občanov na obstaranie zariadení na výrobu energií z obnoviteľných zdrojov (OZE). O podporu prostredníctvom týchto poukážok, s finančným príspevkom na kúpu zariadení, sa budú môcť uchádzať slovenské domácnosti v rodinných a bytových domoch už v najbližších mesiacoch. Zariadenia na výrobu elektriny sú obmedzené výkonom do 10 kW.

Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., zaregistroval v SIEA medzi prvými svoje zariadenia – je medzi nimi aj 11 typov slnečných kolektorov a bude ich dodávať aj priamo alebo prostredníctvom siete akreditovaných inštalatérov domácnostiam. Firma dodáva nielen slnečné kolektory, ale aj fotovoltické (FV) panely na výrobu elektrickej energie, tepelné čerpadlá a kombinácie rôznych systémov. Informuje o tom riaditeľ THERMO|SOLARU Alfréd Gottas.

„V praxi to bude vyzerať tak, že zákazník sa s nami spojí (mailom, telefonicky, osobne), my mu poradíme aký systém – napríklad slnečné kolektory a súvisiace zariadenia na ohrev teplej vody, je pre jeho podmienky najvýhodnejší. Následne zákazník požiada o vystavenie poukážky na podporu u SIEA a keď ju získa, uzavrie zmluvu o realizácii s nami, alebo niektorým z našich regionálnych partnerov. Platnosť poukážky je jeden mesiac, ale keď je zaregistrovaná prostredníctvom zhotoviteľa u SIEA, môže si vybrať ľubovoľný voľný termín na dodávku celého systému na kľúč v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch. Ak sa už občan rozhodne, že dotované zariadenie si dá namontovať, je preň dôležité, aby s registráciou dlho neváhal. Montovať dotované zariadenia budú môcť iba dodávatelia zo zoznamu SIEA, ktorí musia mať s agentúrou uzatvorenú zmluvu. Môže sa preto stať, že hlavne v prvých mesiacoch po spustení programu budú čakacie doby pomerne dlhé, aj niekoľkomesačné,“ upozorňuje A. Gottas.

Dodáva, že ani terajšie, relatívne výhodné akciové ceny nemusia platiť dlhodobo, pretože sú pre výrobcov na hranici rentability a sú výsledkom stagnácie trhu v posledných rokoch. Pre zákazníkov je dôležité aby sa presvedčili, či ponúknuté výrobky, predovšetkým v prípade že sú veľmi lacné, nepochádzajú zo skladového výpredaja niektorého zo zbankrotovaných európskych výrobcov. V takomto prípade by bolo ťažké niekedy v budúcnosti uplatňovať záruku, bez ohľadu na to, aká je dlhá. O konečnej výške príspevku rozhoduje výkon zariadenia a maximálna výška podpory pre každé zariadenie. Vždy však platí pravidlo, že podpora nesmie presiahnuť výšku 50 % sumy uvedenej na faktúre od zhotoviteľa.

,,Pilotný projekt Zelená domácnostiam potrvá až do konca roka 2020 a je naň zatiaľ vyčlenených 45 miliónov EUR. Vláda očakáva, že sa z nich nainštaluje viac ako 15 000 systémov na využívanie OZE. Celkovo je na tieto inštalácie v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia vyčlenených spolu až 115 miliónov eur. Väčšine domácností štát preplatí 30 – 50 % nákladov, vrátane inštalácie zariadenia. V prípade solárneho systému a slnečných kolektorov z akciovej ponuky THERMO|SOLARU môžu domácnosti dostať dotáciu až vo výške 1750 eur zo systému pre rodinu so 4-5 osobami v cene menej ako 4000 EUR za kompletnú realizáciu na kľúč,“ vysvetľuje A. Gottas.

Zákazník by sa mal vyhýbať rôznym firmám, ktoré vyrábajú rôzne skladačky s pochybnou životnosťou. THERMO|SOLAR dáva na svoje slnečné kolektory 12-ročnú záruku a môže sa preukázať takmer 40-ročnou  životnosťou kolektorov. Všetky kolektory sú certifikované podľa pravidiel Solar Keymark v slovenskej skúšobni TSÚ Piešťany. Kolektory boli v minulosti úspešne skúšané aj v renomovaných skúšobniach Fraunhofer ISE Freiburg, Nemecko; SPF Rapperswill, Švajčiarsko; AIT Viedeň, Rakúsko; SZÚ Brno,  ČVÚT Praha, Bodycoat Ontario, Kanada a Inta Huelva, Španielsko. Kompletný sortiment kolektorov spĺňa podmienky pre dotácie na slnečné kolektory v SR, je taktiež zapísaný v registri BAFA pre dotácie v Nemecku  a všetky vaňové kolektory sú zaradené do dotačnej schémy „Zelená úsporám“ v ČR.

Kolektory zo Žiaru často pracujú v extrémnych podmienkach, alebo na neštandardných spôsoboch využitia tepla. Ako príklady možno uviesť inštaláciu vákuových plochých kolektorov na Umwelt-Forschungszentrum Zugspitze vo výške 2650 metrov nad morom v nemeckých Alpách, alebo zariadenie na odsoľovanie morskej vody v Ománe. THERMO|SOLARU, podľa www.solarthermalworld.org medzi najväčšími výrobcami plochých slnečných kolektorov, patrí  piate miesto v Európe a 14. miesto na svete. Spoločnosť disponuje výrobnou kapacitou na úrovni 600 tisíc m2 kolektorov ročne. Ďalej vyrába všetky typy konštrukcií na upevnenie kolektorov a kompletuje ucelené solárne systémy. Firma má krátke dodacie lehoty, flexibilnosť pri neštandardných požiadavkách, ľahkú dostupnosť výrobkov na celom území SR i ČR, široký sortiment výrobkov v skladoch najväčších zmluvných partnerov vo výhodných cenách. Spoločnosť je oficiálnym školiacim partnerom Svetovej banky pre problematiku využívania solárneho tepla.