Prajme si šťastné, veselé a ľahké Sviatky

0
1068

Aj vám pri pohľade do kalendára vystupujú kropaje potu zo strachu, že po blížiacich sa sviatkoch budete bohatší nielen o darčeky, ale aj o kilogramy? Nemusíte sa vzdávať lákavých, voňavých a neodolateľných dobrôt. Stačí zapojiť trošku fantázie a vykúzlite si pokojné sviatky bez výčitiek a stresu z nadváhy.  

Ak dodržíte týchto pár jednoduchých krokov (smerom od chladničky samozrejme), nový rok budete vítať s ľahkosťou.

1. Zabúdajte …

… nielen na starosti, ale aj na používanie výťahu, auta a nákupy na jednom mieste. Prečo? Lebo pri chôdzi sa udržíte nielen v teple, ale aj v kondícií. Prechádzka do obchodu a späť, či na návštevu osvieži myseľ aj telo a zabráni ukladaniu vianočného pečiva pod svetrom.

2. Podeľte sa

Linecké koláčiky, šuhajdy, medvedie labky, perníčky – toľko dobrôt, a len jeden žalúdok. Naozaj nemusíte všetky ochutnať, aby ste vzdali hold hlavnej rodinnej cukrárke. Vy ochutnáte z jedného druhu, sestra z ďalšieho, otec si zamaškrtí na treťom. Pravidlo delenia sa platí aj pri zemiakovom šaláte, vyprážanom kaprovi, kapustnici, opekancoch a rezňoch.

3. Nabaľte sa

Keď si počas sviatkov pôjdete prezieravo zacvičiť, zabehať, zabežkovať, či dokonca na celý deň zalyžovať, zbaľte si so sebou niečo na zahryznutie. Nie však plnohodnotnú vzorku štedrovečernej hostiny. Ak budete mať po ruke napríklad jemné paradajkovo-bazalkové chlebíčky Racio Free Style, po športe sa zľahka a bez výčitiek zasýtite.

4. Podvádzajte

Máme na mysli malé klamstvá, ktoré sú v čase Vianoc nielen milosrdné, ale hlavne diétne. Napríklad, nahraďte biely cukor medom, agávovým či ryžovým sirupom. Bielu múku vymeňte za špaldovú, exotickejšiu pohankovú alebo kokosovú. Ťažké pečivo nahraďte ľahkým Racio Knäckebrotom ražným, ktorý vám nebude stáť v bruchu ako kameň. Majonézu vymeňte za biely jogurt, vyprážanie za pečenie, prejedanie za príjemné pochutenie si.

5. Nepreháňajte to so sľubmi

Že od zajtra už nebudete toľko jesť, že začnete cvičiť, že budete zdravo variť. Nesľubujte, konajte. Kedy, ak nie počas Sviatkov, keď máte aspoň pár dní pokoja pre seba a svoju rodinu, žiaden pracovný stres, nervózneho šéfa za chrbtom. Sú to ideálne dni na to, aby ste si dali telo aj myseľ do poriadku a netrápili ich horami jedla a sladkostí, z ktorých sa nespamätajú ani do jari. Prajme si preto šťastné, veselé a ľahké Vianoce a chutný Nový rok.