Domov Komerčné články Pozor, plesne striehnu všade

Pozor, plesne striehnu všade

Tinea pedis alebo pleseň nôh nie je určite príjemným spoločníkom. Keď sa raz do svojho majiteľa zahryzne, bude ho sprevádzať dlhšiu dobu. Podcenenie mykózy môže spôsobiť jej rozšírenie z chodidiel, prípadne medziprstových priestorov na nechty a ďalšie časti tela. Pri podcenení infekcie dochádza často k druhotnej infekcii baktériami alebo kvasinkami. Ak obľubujete návštevu fitness alebo wellness centier, mali by ste zvýšiť pozornosť a chrániť sa. „Prevencia je vždy jednoduchšia ako samotná liečba plesňového ochorenia,“ hovorí dermatologička MUDr. Nadežda Suchá.

Mykóza je kožná infekcia spôsobená dermatofytmi, čiže vláknitými hubami, kvasinkami a plesňami. „Prvotná ťažkosť pri ochorení nôh býva svrbenie kože v 4. medziprstovom priestore. Charakteristickými znakmi plesne je sčervenanie, mokvanie, šúpanie, svrbenie a tvorba pľuzgierov. Môže sa vyskytnúť aj zápalová reakcia,“ hovorí dermatologička. Živnou pôdou pre plesne je teplé, tmavé a vlhké prostredie. „Vznik týchto ochorení je podmienený kontaktom kože s daným pôvodcom, s ktorým môžeme prísť do kontaktu praktický všade. Spoločné sprchy, termálne kúpaliská, sauny, bazény, ale aj vo vlastnej kúpeľni. Stačí, že je v rodine niekto postihnutý týmto nepríjemným ochorením,“ upozorňuje odborníčka a dodáva: „Ľudia trpiaci cukrovkou, poruchami imunitného systému, obehovými poruchami, dlhodobo liečení ATB a steroidmi, onkologickí pacienti, športovci a ľudia pracujúci vo vlhkom prostredí sú náchylnejší na plesňové ochorenie.“

Prevencia plesňových ochorení nôh podľa MUDr. Suchej

  1. Udržiavajte nohy v čistote. Pozorne si ich umyte, ale aj dôkladne osušte.

Náš tip: Allga San kosodrevinový kúpeľ nôh so soľankou (350 g/6,30€), oživuje preťažené a namáhané nohy a dodá im novú sviežosť a silu. Vďaka obsahu kosodrevinovej silice a žriedlovej soľanky navyše povzbudzuje cirkuláciu krvi, jemne čistí pokožku a zároveň ošetruje porušené miesta.

  1. Noste bavlnené prádlo, ktoré je potrebné prať pri vyšších teplotách, 60°
  2. Pravidelne vetrajte a dezinfikujte topánky.
  3. Do spŕch, wellnessu, na kúpaliská, vo verejných šatniach noste vlastné šľapky.
  4. Používajte uterák zvlášť na nohy a tiež ho perte pri vyšších teplotách, 60°
  5. Pri úprave nechtov používajte vlastné nožničky, klieštiky a pilník.
  6. Pravidelne dezinfikujte kúpeľňu.
  7. V prípade, že sa vám nadmerne potia nohy, používajte spreje na nohy proti poteniu a zápachu nôh.

Náš tip: Allga San ošetrujúci deosprej na nohy (100 ml/5,95€) okrem kosodrevinovej silice obsahuje účinnú látku Octopirox®, ktorá dezodoruje a zabraňuje vzniku zápachu nôh. Tento deosprej na nohy navyše ošetruje a zároveň pôsobí ako prevencia proti plesniam.

Pleseň nôh netreba v žiadnom prípade podceňovať

„Liečbu plesňového ochorenia netreba podceňovať, pretože ak prejavy pretrvávajú dlhšiu dobu, sú rizikom prechodu infekcie na nechtové platničky, vtedy hovoríme o onychomykóze. V tejto fáze sú dermatofyty ťažko dosiahnuteľné a ich eradikácia je veľmi zložitá . Prechod infekcie môže okrem prechodu na nechtové platničky prejsť aj do druhotnej bakteriálnej infekcie, ekzému,“ konštatuje MUDr. Suchá. Keď sa svrbenie kože utíši, mnoho ľudí prestane s liečbou v domnienke, že sa plesne zbavili. Avšak liečba plesne nie je krátkodobá záležitosť. „Liečba musí byť dostatočne dlhá, 3-4 týždne, aj po ústupe subjektívnych a objektívnych prejavov. Veľmi dôležité je dôsledné ošetrovanie postihnutých miest a aj kože v okolí do 2-3 cm,“ dodáva na záver odborníčka.

Náš tip: Allga San Aktiv Balsam proti poteniu a zápachu chodidiel (50 ml/4,95€) vďaka obsahu kosodrevinovej silice reguluje potenie chodidiel, obmedzuje rast baktérií a plesní. Navyše má antioxidačné ochranné zložky a rýchlo sa vstrebáva.