Nový Wi-Fi prístupový bod D-Link nabitý firemnými funkciami

0
1134

D-Link, výrobca sieťových produktov pre firmy a digitálne domácnosti, rozširuje svoje portfólio firemných Wi-Fi prístupových bodov o nový model DAP-2230. Pracuje v pásme 2,4GHz podľa štandardu 802.11b/g/n s maximálnou prenosovou rýchlosťou 300Mb/s. Je určený predovšetkým pre kancelárie, malé a stredné firmy, reštaurácie, školy, penzióny, hotely a pod. Zaujme svojim dizajnom, priaznivou cenou a rozsiahlou sadou funkcií určených pre firemných zákazníkov.

Prístupový bod DAP-2230 je vyhotovený v bielom matnom prevedení s dvoma 3dBi vstavanými anténami. Vďaka modernému vzhľadu a malým rozmerom len 129 × 129 × 29 mm je možné ho použiť naozaj takmer všade bez toho, aby zasahoval do prostredia alebo vzbudzoval pozornosť. DAP-2230 môžete položiť na stôl, na poličku alebo pripevniť na stenu, strop alebo na stropný podhľad pomocou montážneho držiaku, ktorý je súčasťou balenia. Jednotku je možné k držiaku uzamknúť a predísť tak krádeži pri použití napr. vo verejných priestoroch. Pripojenie do siete je zabezpečené pomocou 10/100M RJ-45 portu, ktorý sa nachádza na spodnej strane prístupového bodu a stará sa aj o jeho napájanie podľa štandardu PoE 802.3af.

Funkcie

Prístupový bod DAP-2230 má štyri prevádzkové módy – prístupový bod, bezdrôtový klient, WDS bridge a opakovač (repeater). Disponuje rozsiahlou sadou „Enterprise class“ funkcií vrátane podpory IPv6. Bezdrôtový prenos je možné šifrovať pomocou WEP, WPA/WPA2 Personal, WPA/WPA2 Enterprise a 802.1x autentizácie. Pomocou Multiple-SSID a VLAN môžete vytvoriť a oddeliť až osem virtuálnych sietí. Pri každom SSID je možné naplánovať vysielanie len v určité dni a konkrétny čas. Vstavaný Captive portál zabezpečuje overovanie používateľov cez webovú stránku, pomocou mena a hesla alebo pomocou prístupových kódov vygenerovaných používateľom priamo v rozhraní tohto prístupového bodu, s nastaviteľnou dobou platnosti. Okrem vstavaného RADIUS serveru možno používateľa overovať aj cez externý RADIUS, LDAP alebo POP3 server. Riadenie a obmedzenie šírky pásma sa dá nastaviť na celý prístupový bod, na každej SSID alebo pre jednotlivých Wi-Fi klientov. Filtre podľa MAC alebo IP adries a izolácia klientov zvyšujú bezpečnosť siete. Funkcie QoS, WMM (Wireless Multi Media) a IGMP Snooping umožňujú kvalitný prenos multimediálnych služieb vrátane VoIP a streamovaného multicast videa.

 

Správa

Prístupový bod DAP-2230 je možné spravovať troma spôsobmi – ako samostatný prístupový bod, v skupine alebo centrálne pomocou SW kontroléru. Pre správu je k dispozícii webové rozhranie, Telnet a SNMP protokol vrátane zabezpečených verzií HTTPS, SSH a SNMPv3. Funkcia AP Array, ktorá je súčasťou FW, umožňuje spravovať až 32 prístupových bodov zo zvoleného, ktorý sa definuje ako hlavná Master jednotka. Na zaistenie redundancie je možné použiť aj záložnú, tzv. Backup Master jednotku. Obe zostávajú samozrejme plne funkčné, tzn. aj naďalej pracujú ako štandardný AP. Konfigurácia hlavnej jednotky alebo jej časť (používateľ si môže vybrať) sa automaticky replikuje aj do ostatných prístupových bodov v skupine. Funkcia AP Array zaisťuje tiež rovnomerné rozloženie klientov medzi prístupovými bodmi v skupine, čím sa dosahuje kvalitné a spoľahlivé pripojenie predovšetkým v aplikáciách s vysokým počtom klientov na malom priestore, ako sú napr. školiace, či konferenčné miestnosti. Výhodou riešenia D-Link je možnosť kombinovať v jednej skupine rôzne modely prístupových bodov rady DAP, kde hlavnou Master jednotkou by mal byť najvyšší použitý model, napr. DAP-2690 (Dual N), DAP-2660 (AC1200) alebo DAP-2695 (AC1750).

SW kontrolér CWM-100

Na centrálnu správu až 500 prístupových bodov je k dispozícii bezplatný SW kontrolér Central WiFi Manager CWM-100, ktorý sa inštaluje na počítač alebo na  Windows server (podporovaný je aj virtuálny). Umožňuje prístup cez vstavané webové rozhranie lokálne alebo vzdialene z ľubovoľného počítača, tabletu alebo smartfónu. Na centrálnu správu firemných pobočiek alebo viacerých nezávislých sietí možno prístupové body rozdeliť do skupín a k nim potom priradiť rôznych správcov, s rôznymi úrovňami práv. Prístupové body môžu byť „skryté“ aj za firewallom a prekladačom adries (NAT). Komunikáciu medzi prístupovými bodmi a kontrolérom zaisťuje proprietárne VPN tunel. CWM-100 ponúka intuitívne grafické rozhranie a pokročilú sadu funkcií, medzi ktoré patrí konfiguráciu a monitoring siete vrátane klientov, riadenie prístupu do siete vrátane autentizácie používateľov, funkcie hot-spot a captive portálu, nastavenie QoS a riadenie šírky pásma, L2 roaming, hromadná zmena konfigurácia či upgrade FW.

Cena a dostupnosť

Prístupový bod DAP-2230 je k dispozícii na Slovensku a v Českej republike za odporúčanú maloobchodnú cenu 66 € (1 799 CZk) vrátane DPH.