Niekoľko rád, ako zvládnuť lyžovačku bez následkov

0
1303

Pneumatiky na aute vymenené, kufre zbalené, lyže navoskované, snowboard tiež. Stačí naštartovať a vybrať sa za obľúbeným „prašanom“. Zimné športy sú relatívne náročné – vyžadujú dobrú kondíciu a nepatria k najlacnejším. Ak však patríte k ich milovníkom, niet čo riešiť. Teda, skoro. Nemali by ste zabúdať na bezpečnosť. Ideálne je používať helmu, nepreceňovať svoje schopnosti, a v žiadnom prípade nezabudnúť na poistenie.

Helma môže zachrániť život

Zimné športy si každoročne vyžiadajú svoju daň: v lepšom prípade môže ísť „iba“ o zlomené ruky či nohy, v horšom o vážne poranenia hlavy alebo chrbtice. Odborníci sa zhodujú v tom, že mnohým vážnym úrazom by sa dalo predísť vďaka helme. Keďže však jej nosenie nie je vo všetkých krajinách pre dospelých povinné, na svah často zavítame bez nej. U nás je jej nosenie úplne dobrovoľné, v Rakúsku a Taliansku je povinné pre deti do 15 a 14 rokov. „Helma by mala byť povinnou lyžiarskou výbavou pre každého, nehovoriac o deťoch,“ konštatuje MUDr. Zuzana Košťálová. „Ľudia si často neuvedomujú, že nejde len o ich zručnosť. Vážnu nehodu nemusíte spôsobiť vy, stačí, že do vás niekto narazí a vy nestihnete zareagovať,“ dodáva.

Nebezpečná rýchlosť lyžiara

Priemerná rýchlosť rekreačného lyžiara sa pohybuje medzi 25 až 40 kilometrov za hodinu, zrážka v plnej rýchlosti môže mať naozaj fatálne následky. Výstražným príkladom môže byť zranenie bývalého pilota Formuly 1 Michaela Schumachera z decembra minulého roka. Zranil sa pri páde počas lyžovačke vo Francúzsku. Utrpel ťažké zranenie hlavy a poranenie mozgu. Podstúpil dve komplikované operácie, bol 5 a pol mesiaca v umelom spánku. Domov ho prepustili až na jeseň tohto roka, našťastie prežil. Bez helmy by nemal šancu. „Opatrnosť je základom. Zimné športy sú zradné najmä preto, že ich v podstate praktizujeme v priemere dva či trikrát ročne. Ide pri tom o špecifickú záťaž, na ktorú naše telo nie je zvyknuté,“ varuje doktorka Košťálová. „Ak sa aktívne nevenujete nejakému športu, buďte na svahu opatrní – precenenie vlastných síl môže byť naozaj nebezpečné,“ dodáva.

Nezabudnite na poistenie do hôr aj poistenie batožiny

Úraz sa nám môže samozrejme prihodiť aj bez nášho pričinenia, jeho dôsledky však budeme znášať my. Je preto veľmi podstatné spraviť všetko preto, aby sme boli na svahu v čo najväčšom bezpečí. Začína sa to helmou, opatrnou jazdou a končí poistením. Pri ceste na hory by ste nemali zabudnúť na špeciálne poistenie v prípade zásahu horskej služby, ktoré býva súčasťou poistenia do hôr. Pri ceste do zahraničia tiež určite nezabudnite na cestovné poistenie. Keďže  lyže či snowboard nie je „lacný špás“ a takisto kvalitná zimná bunda môže mať hodnotu niekoľkých stoviek eur, určite sa oplatí investovať do ich ochrany.  Žiadna poisťovňa vám síce nepoistí vybavenie, ktoré leží niekde nechránene (lyže pred bufetom). Ak vám však výstroj ukradnú zo zamknutej lyžiarne alebo z truhly na aute, poistenie vám pomôže nahradiť škodu. Poistenie batožiny  kryje krádež či poškodenie osobných vecí, cenností, elektroniky a športového vybavenia. Pri „vylomenej lyžiarni“ pracuje poisťovňa s celým poistným limitom (zvyčajne 1 000 eur), pri krádeži z auta, resp. truhly na streche s tretinovým (dôvodom je objektívne nižšia ochrana zabezpečenia v aute ako v dome). Podmienkou je, samozrejme, preukázateľné poškodenie. Poistenie stojí od 0,66 eur/deň.

Pozor na následky

Väčšina ľudí vie, že potrebuje poistenie do hôr, resp. v zahraničí aj cestovné poistenie. Často však zabúdame na to, že tieto poistenia sú len doplnkové a nemôžu nahradiť základné životné poistenie. Prečo? „Dôvod je jednoduchý. Životné poistenie a pripoistenia dočasne nahrádzajú príjem v prípade úrazu a následnej práceneschopnosti či hospitalizácie. Ešte viac dokážu pomôcť pri trvalých následkoch,“ hovorí Jiří Čapek, generálny riaditeľ ING Životnej poisťovne. Ak sa vám na svahu nepodarí vyhnúť nehode a jej následky budú vážnejšie, práve životné poistenie vám môže výrazne pomôcť zachovať si kvalitu života a čas potrebný na liečenie prežiť bez obáv z materiálneho nedostatku. A to platí aj pre partnera, deti, či ostatných rodinných príslušníkov.

4 rady, ako si vybrať správnu helmu

  1. Správna veľkosť: helma nesmie byť ani veľká, ani malá, treba si vyskúšať viacero veľkostí a tvarov, aby ste našli tú, ktorá „sedí ako uliata“ na vašu hlavu
  2. Mäkká výstelka by mala pokrývať celú vnútornú stranu helmy
  3. Skontrolujte, či má helma certifikát podľa európskej normy EN 1077
  4. Po páde na tvrdý predmet je vhodné helmu radšej vymeniť ( aj keď na prvý pohľad nevyzerá poškodene)

Vedeli ste, že?

  • Helma – podobne ako iné predmety z plastu (napríklad lyžiarky) – časom stráca  svoje vlastnosti. Ideálna životnosť je 4-5rokov. Ak je helma výrazne staršia, je vhodné ju vymeniť.
  • Na rozdiel od obuvi nie je v zásade problém helmu dediť. Dôležité je, aby dobre sedela na hlave a nebola poškodená, resp. príliš stará. V zásade platí, že lepšia staršia helma ako vôbec žiadna.
  • Nosenie helmy pre dospelých nie je povinné nikde v Európe. Naopak deti musia helmu nosiť povinne v Rakúsku (do 15 rokov), Taliansko (do 15 rokov) a vo Švajčiarsku  a Francúzsku (povinnosť platí len v lyžiarskych škôlkach). Napriek tomu väčšina lyžiarov má na svahu na hlave helmu kvôli vlastnej bezpečnosti.
  • Na Slovensku bola snahu uzákoniť podobnú povinnosť, avšak zatiaľ sa tak nestalo.