Kúpeľná sezóna v Jáchymove začína spomienkou na Agricolu

0
1159

Liečebné kúpele Jáchymov (Léčebné lázně Jáchymov, a.s.) otvoria tohtoročnú kúpeľnú sezónu pásmom programov a podujatí v dňoch 23. – 25. mája 2014. Otvorenie sezóny sa ponesie v znamení spomienky na nemeckého učenca považovaného za otca mineralógie, známeho pod latinským menom Georgius Agricola (po nemecky Georg Bauer), ktorý v Jáchymove pôsobil.  Po tomto učencovi je pomenovaná budova Kúpeľného centra Agricola. K výročiu jeho narodenia vydávajú kúpele turistickú pamätnú známku. Informovala o tom obchodná riaditeľka kúpeľov Ing. Jana Vaňková.

,,Agricolu a ďalšie slávne osobnosti, ktoré sa zapísali do histórie kúpeľov, potom návštevníci uvidia v čele alegorického sprievodu v sobotu 24. mája o 13.00. Súčasťou programu je už tradične posvätenie prameňa. Hlavný program prebehne v sobotu od 10.00 do 17.00 v kúpeľnej zóne. Hostia sa môžu tešiť na umelcov rôznych žánrov – od baníckej kapely Barborka, cez mažoretky, Leonu Šenkovú, až po legendárnu skupinu Burma Jones v pôvodnej zostave. Prehliadka voľnočasových aktivít ukáže ponuku športových centier v Krušných horách. V kúpeľnom parku si budú môcť návštevníci vyskúšať rôzne atrakcie a to aj pre najmenších. K dispozícii bude lukostreľba, terénne kolobežky, trojkolky, bungeejumping, skákacie hrady, atď. V rámci ponuky Aktívna dovolenka v Krušných horách prebehnú v nedeľu 25.5. dopoludnia dve športové akcie – cyklistický výlet a NordicWalking,“ povedala J. Vaňková.

Dodala, že práve o takéto aktívne pobyty majú v poslednom čase klienti Jáchymovských kúpeľov záujem a spoločnosť za produkt „Krušné hory aktívne – na bicykli, na lyžiach i pešo“ získala druhé miesto v súťaži Veľká cena cestovného ruchu 2013/2014. Okrem klasických radónových kúpeľov totiž kúpele ponúkajú aj mnoho relaxačných a wellness programov pre dospelých aj deti.

Liečebné kúpele Jáchymov sa nachádzajú na západe Českej republiky, v Karlovarskom kraji, len 7 km od hraníc s Nemeckom, približne 148 km západne od Prahy. Mestečko leží v údolí Krušných hôr a bolo známe ako banícke centrum už od 16. storočia. Najskôr sa tu ťažilo striebro, neskôr urán. Historické jadro Jáchymova je dnes chránené ako mestská pamiatková zóna. Kúpeľní hostia tu môžu navštíviť kráľovskú mincovňu, knižnicu latinskej školy, Špitálsky kostol, radnicu alebo Kostol sv. Jáchyma. Zachovali sa aj zaujímavé portály patricijských domov. Prvý prameň liečivej vody tu vytryskol koncom 19. storočia. V roku 1911 bola otvorená prvá kúpeľná budova. Veľmi priaznivé liečebné účinky viedli k rozhodnutiu postaviť kúpeľný hotel Kurhaus – dnešný Radium Palace, ktorý v tej dobe patril k tomu najlepšiemu, čo mohla Európa ponúknuť a liečili sa v ňom významné osobnosti politického a kultúrneho života.

V súčasnosti sú kúpele zmodernizované a prispôsobujú sa prevažne zahraničnej klientele, hlavne z Nemecka. Kúpele Jáchymov sú známe predovšetkým vďaka svojej unikátnej radónovej vode. Tá, narozdiel od iných zdrojov, nemá účinky chemické, ale energetické. Radón je chemický inertný plyn, ktorý je zdrojom mäkkého žiarenia alfa. Pri kúpeli vo vode z Jáchymova je telo vystavené „energetickej sprche radónových alfačastíc“. Prienik radónu do krvi je však pri procedúrach zanedbateľný. Táto vzácna voda pramení v jednej z najstarších baní v Európe – v bani Svornosť, na 12 podzemnom horizonte, v hĺbke 500 metrov pod zemou. Pramene sú pomenované po akademikovi Běhounkovi a tiež po Márii Curii – Sklodowskej. Pre potreby kúpeľov sa v súčasnosti využívajú štyri pramene, voda z nich je čerpaná do akumulačnej nádrže. Voda sa dostáva do liečebných domov cca 3000 metrovým potrubím.

Unikátna Jáchymovská voda s obsahom radónu pomáha na veľké množstvo ochorení a zlepšuje chorým kvalitu života. Zbavuje ich bolesti, revitalizuje a uzdravuje. Priaznivo pôsobí predovšetkým na ochorenia pohybového aparátu, ako napr. artrózy, reumy, obehového ústrojenstva, alebo Bechterevovú chorobu. Okrem toho sa odporúča aj po úrazoch a operáciách, pri ochorení periférneho nervového systému. Blahodárny účinok sa prejavuje aj pri kĺbových a kožných ochoreniach, vylepšuje tiež stavy pri cukrovke a osteoporóze.