Jarná energia bez zbytočných kíl naviac

0
1222

Mnoho ľudí v dnešnej dobe bohužiaľ nezvláda plánovať ďalej než za horizont jedného týždňa. Preto sa potom stáva, že máme pocit, že na nás všetko padá, nič sa nedá stihnúť a na všetko sme sami. Nervy si potom upokojujeme čokoládou, obedujeme za pochodu, pretože nestíhame a o pravidelnom prísune jedla sa nám tak môže iba snívať. Ako teda začať chudnúť do plaviek?

Základom všetkého je, ako sa hovorí, byť v kľude. Stačí len správne a včas plánovať. Odborníci väčšinou odporúčajú si činnosti, ktoré by sme nemali odkladať, rozpísať. Vytvoriť si časový harmonogram a rozdeliť si úlohy na krátkodobé a strednodobé. Nemôže sa potom stať, že zabudneme pred cestou do zahraničia včas zaistiť cestovné poistenie alebo si zameniť peniaze, pretože presne vieme, že to urobíme 30. mája a 7. júna.

Harmonogram neprospieva len nášmu duševnému kľudu a pokoju, ale má výrazný vplyv aj na naše zdravie. Vďaka plánovaniu totiž znižujeme stres, ktorý by nasledovne negatívne ovplyvňoval naše telesné pochody. Bolo totiž dokázané, že pod vplyvom stresu sa výrazne priberá najmä v oblasti brušnej partie a to by pred letom určite nebola potešujúca správa. Naviac sme následkom stresu viac podráždení, častejšie sa hádame a celkovo si kazíme našu domácu pohodu a harmóniu.

Vhodná skladba jedla

Tešíte sa na dovolenku predovšetkým preto, že si pochutnáte na miestnych špecialitách? Nič nie je zakázané, ale staré známe „všetko s mierou“ by malo tentokrát platiť dvojnásobne. Nemôžeme zjesť niekoľko marinovaných krídeliek, zajesť to sladkou baklavou a zapiť skvelou domácou pálenkou. Všetko chce svoj čas a tak aj samotné jedlá potrebujú vhodný rozostup, ideálne vyplnený nejakou aktivitou, ktorou zrovna nemusí byť sledovanie televízie v hotelovej izbe. Vhodné je dodržovanie frekvencie 5 až 6 menších porcií jedla behom dňa. Pokiaľ sme milovníci sladkého, najlepšie urobíme, keď si na ňom budeme pochutnávať hlavne počas dopoludnia. K večeru by sme mali voliť už menej sladké a ťažké jedlá. Netreba zabudnúť na to, že večera by mala byť zhruba polovičná porcia obeda.

Jedna z najdôležitejších zásad správneho stravovania je dodržovanie vhodného pitného režimu. Samozrejme, najvhodnejšie je piť nesladené vody, prípadne minerálky či zelené čaje. Kofeín, alkohol a cukor totiž zvyšujú výdaj vody, organizmus si potom o to rýchlejšie pýta ďalšie dávky a potrebuje ju viac a viac. Pokiaľ sa ale nechceme trápiť a chceme si aj užiť nejaký ten alkohol alebo máme neutíšiteľnú chuť na kávu, môžeme zvoliť jej ľahkú variantu. A tou môže byť i takzvaná zelená káva s kardamómom. Je bez kofeínu a pretože obsahuje tiež čakanku, ktorá priaznivo ovplyvňuje trávenie, je tak daná zmes tým pravým pomocníkom nielen k dosiahnutiu štíhlej línie. A naviac, môže pomôcť k lepšiemu tráveniu a spaľovaniu tukov a jej chuť nás zaručene nesklame.

Všetko sa dá vyriešiť, konečne môžeme jesť, piť a nepribrať.

Čo všetko urobiť pre úspešné jarné naštartovanie sa?

  • Pokiaľ bývate podráždení a ľahko sa zadýchate, skúste ešte pred prvou rannou šálkou kávy vypiť teplú vodu s citrónom.
  • Zvýšte pobyt na čerstvom vzduchu. Dotýkajte sa stromov, nabijú vás energiou.
  • Jedzte a pite s mierou, voľte niekoľko menších porcií behom dňa, sladké jedlá dopoludnia, menšie večere, ľahké varianty nápojov.
  • Nezabudnite na ovocie a zeleninu, ktoré obsahujú veľké množstvo živín, preto vám bude stačiť podstatne menšie množstvo k pocitu naplnenia.
  • Zelené výhonky a klíčky sú zdrojom všetkých potrebných látok pre naše telo na udržanie sa v ten najlepšej forme. Na škodu nie sú ani čerstvo natrhané mladé rastlinky a kvety.
  • Biely chlieb a pečivo vaše telo veľmi zaťaží a unaví. Naopak, biela múka spôsobuje rôzne zápaly. Skúste preto znížiť príjem bielej ryže, cestovín, pizze,…
  • Nevyspytateľné zmeny počasia a akútne ochorenia zmiernite ostrejším korením.
  • Berte aj problémy s humorom a nadhľadom.
  • Pestujte a udržiavajte si pekné vzťahy s vaším okolím.
  • Tešte sa z maličkostí.