Desatoro pre pravý kúpeľný pôžitok

0
1327

Chystáte sa do kúpeľov? Pre mnohých z vás to môže znamenať viac ako týždeň intenzívnych kúpeľných procedúr, ktoré by vás mali znova postaviť na nohy. Nezabúdajte však, že pobyt v kúpeľoch nestačí len absolvovať. Pobyt v kúpeľoch si treba v prvom rade vychutnať.

Prinášame vám desať pravidiel, ako si pravé kúpele užiť do posledného liečivého dúška!

1. Vyberte si tie pravé
Kúpeľov je na Slovensku požehnane. Ako nájsť tie pravé, keď ostáva viac kandidátov aj po zvážení vzdialenosti od bydliska či špecializácie sa na váš zdravotný problém?  Odpoveď je jednoduchá- vyberajte komplexne a dôverujte miestam s „dušou“, kde sa snúbi stáročná kúpeľná tradícia s atraktívnou polohou.

2. Nevynechávajte procedúry
Každá z liečebných procedúr, ktorú vám zahrnú do vášho individuálneho liečebného plánu, má svoje opodstatnenie a má poslúžiť vášmu zdraviu. Len tak môžete získať zo svojho kúpeľného pobytu maximum. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, snažte sa nevynechať ani jednu.

3. Nemeškajte
Zlatým pravidlom kúpeľnej etikety je prichádzať na procedúry načas, ideálne s malou časovou rezervou. Nedodržiavanie rozvrhu – a hoci len niekoľkominútové omeškanie – je  neohľaduplné nielen voči personálu, ale tiež voči ďalším hosťom. Navyše, meškaním sa len sami ochudobníte o čas, ktorý je na kvalitne poskytnutú procedúru potrebný.

4. Pýtajte sa
Kvalitné kúpele spoznáte aj podľa ochoty tamojšieho personálu. „Pre profesionálny zdravotnícky personál v kúpeľoch je samozrejmosťou, že okrem vedenia jednotlivých procedúr sú pripravení pomáhať klientom svojimi vedomosťami a promptne reagovať na ich otázky, týkajúce sa kúpeľnej starostlivosti,“ hovorí MUDr. Vladimír Buran, lekársky riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice. Či už vás zaujíma, k akej procedúre sú nevhodné kontaktné šošovky alebo čo sa deje s telom počas masáže, nezdráhajte sa pýtať odborníkov.

5. Naordinujte si striktný oddychový režim
Čím hektickejšie vyzerajú vaše všedné dni, tým väčší šok bude pre organizmus predstavovať kúpeľný pobyt. Nie je ľahké na povel „vyčistiť“ hlavu, no je vo vašom najlepšom záujme odbremeniť sa od starostí a počas procedúr jednoducho oddychovať. Uzavrite vnútornú dohodu sami so sebou, že do kúpeľného areálu myšlienky na prácu nepatria.

6. Relaxujte (aj) aktívne
Pravé kúpeľné mestečko má hosťom čo ponúknuť aj za areálom hotela. Či už sú to možnosti vyplývajúce z výhodnej geografickej polohy a poskytujúce priestor pre turistiku, skultivované prostredie mestských parkov alebo bohatý kultúrny program – festivaly, hudobné koncerty, a podobne.

7. Vypnite technológie
Sotva si dnes dokážeme predstaviť čo i len deň bez mobilného telefónu. Väčšina z nás pracuje s notebookmi, počítačmi či číta knihy na tabletoch. Pobyt v kúpeľoch je ideálny čas na cielenú technologickú abstinenciu a z nej vyplývajúce upokojenie psychiky negniavenej informačným pretlakom. Telefón si skontrolujte raz denne a elektronické knihy vymeňte za klasické papierové. Pár dní bez internetu vám určite neublíži.

8. Jedzte striedmo a zdravo
Na to, aby mohlo telo naplno profitovať z kúpeľných procedúr, je kľúčová celková životospráva. Využite pravidelný režim kúpeľov na opätovné nastolenie metabolickej rovnováhy a posilnite v strave príjem ovocia, zeleniny a zdravých tukov. Nielenže sa budete cítiť energetickejšie, ale aj pre plnohodnotný úžitok procedúr je dôležité, aby ste ich nepodstupovali s plným žalúdkom.

9. Zavlažujte
V priebehu pobytu v kúpeľoch nezabúdajte na pitný režim. Zvlášť po masáži, kedy dochádza k odstraňovaniu toxínov z tela a práve dôkladná hydratácia sa postará o hladšie vyplavenie škodlivín z buniek. Najlepším nápojom na uhasenie smädu je nesýtená pramenistá voda, ktorú si pre chuť môžete osviežiť kolieskom citróna.

10. Vezmite so sebou aj polovičku
Nič tak neznásobí pozitívny efekt kúpeľnej liečby ako blízkosť milovanej osoby. Využite napríklad akciu typu „S polovičkou za polovičku,“ čo znamená, že na vybrané pobyty dostane váš partner či partnerka až 50 % zľavu. Klasický pobyt v kúpeľoch tak môžete povýšiť na neopakovateľnú romantickú dovolenku.