Chrípková epidémia útočí – posilňujte imunitu

0
1075

V chladnom zimnom období sa treba chrániť pred nástrahami počasia. Naša imunita je oslabená vplyvom vonkajších faktorov a choroby na nás číhajú takmer všade. Preto sa ako prevencia odporúča prírodná cesta liečivých čajov. Vyberajte nápoje, ktoré okrem zohriatia dodajú telu látky podporujúce imunitu. Na to sú vhodné najmä sypané bylinné čaje, zelené čaje s množstvom antioxidantov alebo čaje bezteínové ako sú rooibos, lapacho a maté.

V období rozšírených vírusových ochorení siahnite po bylinných čajoch známych svojimi liečivými účinkami – rakytníkový, šípkový, lipový alebo čaj zo sušených plodov bazy čiernej. Bylinné čaje dochucujte škoricou, ktorá rozohrieva organizmus, citrónom s vitamínom C a liečivým včelím medom.

Špeciálny tip na čaje domácej výroby

Čaj z čerstvého zázvoru na zahriatie

Ingrediencie:

 • čerstvý zázvor
 • 1 pomaranč
 • čerstvá mäta
 • 1 lyžica medu
 • citrón

Zázvor očistite a nastrúhajte pomocou strúhadla. Zalejte ho vriacou vodou a nechajte 5 minút prikrytý lúhovať. Potom pridajte pomaranč nakrájaný na menšie kúsky a lístky čerstvej mäty. Po pár minútach lúhovania čaj dochuťte medom a pár kvapkami citrónu.

Tradičný pečený čaj z ovocia na maškrtenie

Ingrediencie:

 • 2 kg ľubovoľného ovocia
 • 500 g kryštálového cukru
 • dva citróny
 • klinčeky, škorica, aníz

Ovocie umyte a nakrájajte na menšie kúsky. Vložte ho do misy spolu citrónom nakrájaným na kolieska, klinčekmi, škoricou a anízom. Zasypte ho cukrom. Zmes dôkladne premiešajte, poukladajte na pekáč a pečte v rúre pri 220°C približne 45 minút. Zmes počas pečenia pravidelne kontrolujte a občas premiešajte. Hotový a ešte horúci pečený čaj uzavrite do sklenených zaváraninových fliaš.

Túto ovocnú pochúťku s obsahom vitamínov si pripravíte podobne ako ostatné čaje. Jednoducho ju v šálke zalejete horúcou vodou. Tú si rýchlo, dokonca v priebehu pár minút uvaríte pomocou rýchlovarenej kanvice MORA KP 173 X. Výhodou je, že všetko ovocie v pečenom čaji môžete zjesť a navyše ho už ani sladiť netreba.

Rady ako sa úspešne brániť chorobám

 1. Cesnak

Má výraznú arómu, avšak aj silné antibakteriálne a antivírusové účinky. Toto prírodné antibiotikum je najlepšie konzumovať tepelne neupravené, vtedy sa v ňom nachádza najväčšie množstvo liečivých látok. Hovoríte si, ako do seba dostať surový cesnak? Skúste si urobiť tradičné hrianky a potrieť ich strúčikom cesnaku.

 1. Pohyb

Pohybom sa zvyšuje hladina buniek imunitného systému v organizme a ten potom lepšie bojuje s infekciou. Na zvýšenie obranyschopnosti vám postačí 30 minút aktívneho pohybu denne.

 1. Dostatok spánku

Počas spánku si telo nielen oddýchne, ale sa aj regeneruje, čo je dôležitá súčasť budovania imunitného systému. Preto si doprajte denne aspoň 7 hodín nerušeného spánku. Avšak pozor! Nechoďte spať s plným žalúdkom, taktiež sa vyhnite kofeínu, nikotínu a alkoholu aspoň 3 hodiny pred spaním.

 1. Otužovanie

Nemyslíme tým, samozrejme, kúpanie sa v zamrznutom jazere, ale postupné zvykanie si na chlad. Osvedčenou metódou je striedanie teplej a studenej vody pri sprchovaní. Začnite však vodou tak studenou ako je vám príjemné a postupne si jej teplotu znižujte podľa svojich možností.

 1. Ovocie a zelenina 

Prísun vitamínov je dôležitý počas celého roka, v zimnom období je však nutné dávky znásobiť. V chrípkovom období by ste mali dodať telu najmä veľké množstvo vitamínu C a D. Preto sa nevyhýbajte kyslej kapuste, ktorá obsahuje veľa vitamínu C a rybám bohatým na vitamín D (sardinky, losos, pstruh).