Cestovný ruch v turistickej destinácii RHNB vlani mierne rástol

0
1049

Územie, na ktorom pôsobí Oblastná organizácia cestovného ruchu regiónu Horná Nitra-Bojnice (OOCR RHNB), je súčasťou Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a jej členmi sú mestá a obce Bojnice, Prievidza, Lehota pod Vtáčnikom, Kľačno, Koš, Nitrianske Rudno, Opatovce nad Nitrou, Sebedražie a Šútovce.

Podľa údajov Štatistického úradu SR, v regióne Horná Nitra – Bojnice ako v jednom z mála na Slovensku, vlani rástol cestovný ruch. Kým v roku 2014 bola v počte návštevníkov vo väčšine krajov SR nepriaznivá klesajúca tendencia, v Trenčianskom kraji a aj v okrese Prievidza počet prenocovaní zaznamenal nárast. Okres Prievidza vlani navštívilo 67 869 návštevníkov (z toho necelých 19% zo zahraničia), s počtom prenocovaní 338 792 (medziročne +0,2%), ktorí priniesli tržby 5,355 mil.eur. Z toho pripadlo na destináciu Horná Nitra –Bojnice 48 351 návštevníkov, s počtom prenocovaní 279 962 (+31%), ktorí spolu priniesli tržby vo výške 4,638 milióna eur. Za celý Trenčiansky kraj to bolo 244 114 návštevníkov (+2,4%), s počtom prenocovaní 987 153 (+1,5%) a tržbami 24,718 mil. Eur.

Výkonná riaditeľka OOCR RHNB Sylvia Maliariková minuloročné údaje komentovala takto: ,,Pokiaľ ide o počet návštevníkov, Trenčiansky kraj bol v roku 2013 z 8 krajov na poslednom 8. mieste, tak ako aj celé roky predtým. Z hľadiska počtu prenocovaní bol na 6. mieste. Priemerný počet prenocovaní bol relatívne vysoký 4,1, čo je viac ako celoslovenský priemer. Toto sa prejavuje každoročne a je to zásluhou toho, že na území kraja sú troje známe termálne kúpele. V destinácii RHNB sú to Kúpele Bojnice, a.s. V rokoch 2008 až 2014 sme zaznamenali na území okresu Prievidza, na ktorého časti pôsobí OOCR RHNB, pokles v počte návštevníkov, čo bolo pravdepodobne spôsobené dopadmi globálnej hospodárskej krízy, ktorá najmä v rokoch 2009 až 2012 ovplyvnila správanie návštevníkov. Pokles návštevníkov ovplyvnilo aj zavedenie eura v roku 2009. Vývoj počtu návštevníkov sa odzrkadlil aj na počte prenocovaní v okrese Prievidza. V roku 2014 uskutočnili návštevníci 338 792 prenocovaní, pričom ešte v roku 2008 to bolo 443 472 prenocovaní (pokles o 31%). Zo štatistických údajov vyplýva, že nepriaznivý trend v TSK, v okrese Prievidza a na území destinácie Horná Nitra-Bojnice sa už zastavil a zaznamenali sme mierny nárast.“

Prirodzeným turistickým centrom Hornej Nitry je mesto Bojnice, kde sú sústredené najväčšie atrakcie tejto destinácie, ktoré zároveň patria k najatraktívnejším miestam na Slovensku. K magnetom cestovného ruchu patrí neogotický Bojnický zámok, najväčšia ZOO na Slovensku so slonmi a berberskými levmi, termálne liečebné kúpele Bojnice, termálne kúpalisko Čajka, farský kostol sv. Martina biskupa s kaplnkami, Kalvária so siedmymi zastaveniami, Prepoštská jaskyňa s nálezmi pračloveka a dávnych zvierat, renesančné a barokové domy, 700 – ročná lipa kráľa Mateja v historickom zámockom parku. V Bojniciach turisti nájdu aj atraktívne vystúpenia skupiny historického šermu, sokoliarov a v okolí podmanivú prírodu. V regióne Hornej Nitry sú k dispozícii turistické aj cykloturistické trasy, vyhliadkové lety, tandemové zoskoky, návšteva banského skanzenu, jazdecké kluby, tenisové kurty, golfové centrá, rybie farmy, vodné a zimné športy.

Prekážky a možnosti rozvoja cestovného ruchu

K najväčším prekážkam cestovného ruchu na Hornej Nitre patrí predovšetkým nevyhovujúce dopravné spojenie a zastaraná dopravná infraštruktúra. Na Hornú Nitru vedie z diaľnice v Trenčíne jediná cesta prvej triedy, navyše v zlom technickom stave. Podobne nevyhovujúce je spojenie s rýchlostnou cestou R1 v Žiari nad Hronom. Výstavba rýchlostnej cesty R2, ktorou by bol prepojený Trenčín so Žiarom nad Hronom, cez Prievidzu, nie je stále v záväzných plánoch a pracuje sa iba na jej menších úsekoch (obchvat Bánoviec nad Bebravou). Kvalitatívne nevyhovuje ani spojenie na Žilinu a Martin. Táto skutočnosť je hlavným limitujúcim faktorom rozvoja celého regiónu, vrátane cestovného ruchu. Samostatnou kapitolou sú aj nevyhovujúce miestne 40 ročné panelové cesty v Bojniciach. Pozitívne je, že vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov, ktoré pomáhajú cestovnému ruchu v iných regiónoch, sa napriek obmedzenému rýchlikovému spojeniu s Bratislavou, na tento účel začínajú využívať, ale v číslach sa to prejaví až s odstupom času. Bojnice boli v minulosti najčastejším cieľom školských výletov. V súčasnosti by tieto výlety a výučbu v teréne, napríklad prírodopis v bojnickej ZOO, mohla opäť naštartovať podpora štátu fungujúca formou kultúrnych poukazov. Oproti tomu vzrastá trend lyžiarskych kurzov a škôl v prírode. V Bojniciach samotných by pomohol rozvoj verejných služieb pre turistov. Dobrým príkladom je nové verejné WC za Kultúrnym centrom. Aj parkovné je v meste relatívne drahé. Seniorom by pomohlo vystupovanie a nastupovanie čo najbližšie k atrakciám. V Bojniciach, Prievidzi a okolí je potrebné doplniť ďalšie formy dopravy, napríklad požičovne bicyklov, elektrických kolobežiek segwayov, trojkoliek atď. Na príklade iných kúpeľných miest by sa mohli inšpirovať aj Bojnice. Podnikateľské subjekty by mali vyčleniť zdroje na zakúpenie vláčika (alebo inej turistickej dopravy), ktorý by vozil turistov na trasách centrum mesta –ZOO– Kúpele. Podnikatelia by sa mali zamerať viac na služby pre seniorov a rodiny s deťmi – mimo centra chýbajú lavičky na miestach s atrakciami. Aj menšie mestá v okrese by mali mať lepšie propagované svoje podujatia. Príkladom je Nitrianske Rudno, kde sa v dňoch 19. a 20.6. bude opäť konať hudobný festival, ktorý bol pred niekoľkými rokmi jedným z najnavštevovanejších podujatí letnej sezóny.

Bojnický letný slnovrat

Predsedníčka Predstavenstva OOCR RHNB Helena Dadíková informovala, že najvýznamnejším prezentačným podujatím, ktoré tento rok organizuje OOCR RHNB, v spolupráci so SACR a Klubom podnikateľov Mesta Bojnice, je Bojnický letný slnovrat. Bude sa konať 19. a 20. júna 2015 v centre Bojníc. ,,V piatok od 18.00 do 23.00 je pripravený program plný hudby a tanca, ktorého inšpiráciou je letný slnovrat. Jedným z vrcholov programu bude zapaľovanie ohňov o 21.00 h. V sobotu 20.6.2015 od 11.00 do 23.00 celé námestie ožije hudbou a tancom. V kultúrnom programe sa predstavia známy hudobník René Lacko, Bojnická kapela, folklórna skupina Rokôška, detská ľudová hudba spod Rokoša, prievidzské mažoretky a zbor, tanečné skupiny MIMIKRY, FANTASTIC, XOANA, skupina Dáriusa Štrbu, súbory SUBINA, SUPOHU, dievčenská skupina One Reason, spevácky zbor LIBERI CANTANTES, Spevácky zbor sv. Martina z Bojníc a ďalší. Lipovú alej naplnia vôňami regionálne gastronomické špeciality, napríklad Prievidzské koláče, perky z hornej Nitry, medovníky z Nitrianskych Sučian, či medovina.Zo živých atrakcií to budú maskoty, živé sochy, golfový trenažér a ďalšie animácie. Pre záujemcov o históriu a architektúru Bojníc je pripravený i sprievodca s výkladom.“ Dodala, že k letnej turistickej sezóne OOCR RHNB pripravuje nové propagačné materiály, a to brožúru Pohostinná Horná Nitra a mapu cyklotrás regiónu.Viac informácií je na www.bojnice.eu