Albánsko: Jedinečný mix zaujímavej architektúry

0
1618

Albánsko sa na Slovensku nechválne preslávilo hlavne vďaka svojej mafii, ktorá má svoje zásluhy na tom, že 90. roky boli také divoké, aké boli. Tvrdiť, že dnes mafia v Albánsku neexistuje, by bola lož. Dnes je však oveľa miernejšia – v horách pestuje marihuanu a nejakí turisti sú pre ňu nezaujímaví. Aj preto cestovný ruch v tejto balkánskej krajine zažíva boom. Okrem krásnych pláži tu však nájdete aj zaujímavú architektúru. Čo by ste mali počas dovolenky v Albánsku vidieť?

Albánske bunkre

Toto je typické pre celé Albánsko – vojenské bunkre. Vojenské bunkre na pláži, vojenské bunkre v horách, vojenské bunkre všade. Nechal ich vybudovať tak trochu dosť paranoidný Enver Hodža, ktorý v Albánsku vládol a dostal ho do absolútnej medzinárodnej izolácie. Je ich tu viac ako 750-tisíc, niektoré chátrajú, iné sa premenili na zaujímavé a útulné hotely či kaviarne. Niektoré sú v dosť neprístupných terénoch, tak pre istotu nezabudnite na cestovné poistenie.

Tiranská pyramída 

Pyramída v Tirane je vlastne mauzóleum, ktoré si nechal postaviť opäť Enver Hodža. Stálo desiatky miliónov dolárov a na to, aký bol Albánsko chudobný štát, to bola neuveriteľne vysoká suma. Od roku 2001 toto mauzóleum využíva albánska televízia ako svoje vysielacie štúdio.

Vidiek v Albánsku 

Samostatnou kategóriou je albánsky vidiek. Domy, ktoré vyzerajú ako stavenisko, sú už obývané a veľmi často pred nimi stojí Mercedes, ktorý je albánskym sociálnym statusom. Na nedostavaných domoch, ktoré dotvárajú jedinečnú atmosféru vidieka, visia plyšové hračky. Prečo? Miestni veria, že ich ochránia pred urieknutím a zlými rečami, keď dom dostavajú, hračky spália.

Shkodër 

Historické mesto, ktoré je známe hlavne vďaka svojim krásnym kamenným stavbám, je rajom pre milovníkov tradičnej architektúry. Najzaujímavejším miestom je kamenný hrad Rozafa a potom čarovný most Brucke von Mes, ktorý vás úplne dostane. V meste sú aj mešity, ktoré pripomínajú Istanbul. A keby ste mali dosť architektúry, príroda v okolí je naozaj ako z gýčového plagátu.

Balkán má stále dosť skrytých drahokamov, ale mali by ste sa poponáhľať, pretože dovolenky v Čiernej Hore, Albánsku a Slovinsku sa stávajú čoraz populárnejšími.

ilustračné foto: pixabay.com