Tipy pre váš prvý maratón alebo triatlon

0
1947

Či sa už rozhodnete pre beh, plávanie alebo iný šport, dôležite je vedieť ako bezpečne trénovať. Každý šport má svoje špecifiká a techniky, ktorými sa riadi. Triatlón obsahuje prvky z viacerých športov preto je aj tréning iný v porovnaní s maratónom, kde sa dôraz kladie na vytrvalostný beh. Aj napriek odlišnostiam existujú všeobecné pravidlá, ktoré by ste mali zohľadniť počas prípravy na vaše preferované športové podujatie.1. Porozprávajte sa so svojim lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom, aby ste sa uistili, že nemáte zdravotné problémy, ktoré by sa touto športovou aktivitou ešte zhoršili.2. Predtým ako začnete naplno plniť váš tréningový plán, musíte začať s pomalým zaťažovaním vášho organizmu. Každý organizmus je jedinečný a preto svalstvo a kardiovaskulárny systém zvládajú záťaž rôzne. Z tohto dôvodu ho zaťažujte postupne a pred každým tréningom venujte aspoň 10 minút zahriatiu organizmu. Týmto prístupom môžte predísť nechcenému zraneniu.

3. Nastavte si rozumné ciele. Ak nie ste skúsený športovec, vaším cieľom by malo byť jednoducho preteky dokončiť, nie ich vyhrať. Priveľká motivácia môže viesť k pretrénovaniu čo vedie k neželanému úrazu.

4. Nezabúdajte na fázu po tréningu a organizmus ochladzujte postupne. Aspoň 10 minút po tréningu venujte postupnému uvoľňovaniu svalov, čím doplníte unavené svaly čerstvou krvou.

5. Vyberte si správnu obuv. Pri výbere je dôležité zamerať sa na typ vašej nohy a na terén, na ktorom budete pretekať.

zelenina mix 6. Nezabudnite, že tréningový plán si vyžaduje zdravý stravovací režim. Vaše telo teraz potrebuje správnu výživu – viac ako inokedy. Dostatok ovocia, zeleniny, bielkovín a celozrnných výrobkov zabezpečí, že dostanete živiny, ktoré potrebujete, aby ste zostali silný a v kondícií.

7. Nedostatočný pitný režim môže spôsobiť dehydratáciu a prehriatie organizmu. Voda je potrebná, aby vaše svaly boli dobré vyživované a nebudú tak náchylné na preťaženie. Z tohto dôvodu zásobujte váš organizmus vodou počas celého dňa.

foto:shutterstock.com