Povedzme si stručne, ako umývať riad ručne…

0
2333

V dnešnej uponáhľanej dobe je umývačka riadu neoddeliteľnou súčasťou čoraz väčšieho počtu domácností. Napriek tomu však existuje celý rad riadu, ktorý sa v umývačke umyť nedá. Taktiež sú medzi nami mnohí „klasici“, ktorí umývajú riad ešte stále ručne. Poznáte ale správny postup pri takomto umývaní? Odborníci zo spoločnosti Henkel vám radi poradia.

Umývanie riadu patrí ku každodennej rutine snáď v každej rodine. Ako umyť špinavý riad vie väčšina z nás. No ako umyť ho umyť dočista a bez zbytočného plytvania času, vody, energie a umývacieho prostriedku, to už tak zrejmé byť nemusí. Pri ručnom umývaní riadu rozlišujeme dva základné postupy. Zatiaľ čo jedni umývajú riad hneď po jeho použití, druhí čakajú až sa nahromadí väčšie množstvo a potom riadu umyjú naraz. Ďalšie škatuľkovanie prichádza hneď v nasledujúcom kroku, a to v rámci výberu metódy ručného umývania. Niektorí umývajú riad v dreze, do ktorého napustia vodu, iní pod tečúcou vodou. Ako teda správne postupovať?

Umývanie riadu v napustenom dreze

Pre túto variantu umývania riadu je ideálne ak máte k dispozícii dva drezy. Jeden na umývanie a druhý na oplachovanie. Ak ich nemáte, môžete zvoliť variant s výpomocou lavóra, prípadne veľkého hrnca. Na umývanie používajte teplú vodu (cca 38 – 40 °C), na oplachovanie stačí studená. Drezy nie je nutné počas umývania mať naplnené vodou až po okraj, stačí ich naplniť do polovice. Umývací prostriedok dajte do umývacieho kúpeľa až po napustení vody, zabránite tým vytvorenie príliš veľkého množstva peny. Množstvo prípravku dávkujte podľa návodu, ktorý je k dispozícii na zadnej strane každého balenia. Odporúčané dávkovanie prostriedku, aby sa vytvorila potrebná pena, sú 2 až 3 vstreknutia (na 5 l). Keď časom  pena zmizne, je nutné prostriedok znova nadávkovať.

Pre dosiahnutie najuspokojivejšieho výsledku, odporúčame umývať riad v nasledujúcom poradí, a to podľa krehkosti a miery zašpinenia: sklo, porcelán, taniere, plastové a drevené riady, príbory, hrnce a panvice. Hrnce a panvice sa zaschnutými zvyškami jedla namočte najlepšie hneď po varení do vody s trochou prípravku na ručné umývanie riadu. Zvyšky potravín z riadu vysypte do odpadkového koša alebo nádoby pre bio odpad. Tekuté zvyšky vždy vylievajte do toalety, predíde tak možnému upchatia odtoku a rúrok. Počas namáčania riadu by ste nemali zabúdať, že v takto napustenom dreze by mala byť vždy súvislá vrstva peny. Na hladine by sa taktiež nemali tvoriť mastné oká. Akonáhle pena zmizne a mastnota i plávajúce nečistoty získajú prevahu, je nutná výmena vody.

Lesk riadu dosiahnete bez práce použitím odkvapkávača, v ktorom stojí riad zvisle. Príbory ukladajte do špeciálnej priehradky/samostatnej priehradky na odkvapkávači a vždy rukoväťou dole. Práve umytý riad tak schne hygienicky na vzduchu. Pri umývaní pohárov pre vás máme jeden praktický tip: ak poháre uložíte po umytí hore dnom na suchú utierku, poháre uschnú bez jedinej škvrny.

Tento typ umývania riadu je najmenej náročným na spotrebu vody. Mnoho žien má ale voči takémuto umývaniu predsudky a považuje ho za nehygienické. Spotreba vody je v tomto prípade cca 15 – 40 litrov (podľa dĺžky umývania a počtu riadu).

Umývanie pod tečúcou vodou

Ak ste vyznávačom umývania riadu pod tečúcou vodou, je vám zrejme jasné, že čím dlhšie je voda pustená (a čím väčším prúdom tečie), tým sú náklady vyššie. Dobu umývania by sme teda ideálne mali minimalizovať. Ako to ale docieliť? V prvom rade by ste sa mali vyhnúť zdĺhavému drhnutiu. Riad so silne zašpinenými miestami nechajte najprv aspoň na chvíľu odmočiť.

Potom už je postup úplne jednoduchý. Jediné pravidlo sa týka odporúčaného dávkovania umývacieho prostriedku – kvapka na hubku alebo riad (2 ml). Akonáhle hubka prestane peniť, je potrebné prostriedok znova nadávkovať. Tento typ umývania riadu je najviac náročný na spotrebu vody, ale aj elektrickej energie. Odporúča sa vypínať vodu počas samotného umývania  a oplachovať umytý riad pod slabým prúdom. Spotreba vody: cca 20 – 70 litrov (podľa dĺžky umývania a počtu riadu).

TIP AKO UŠETRIŤ s umývaním pod tečúcou vodou = kombinácia predošlých metód

Poradíme vám, ako urobiť z umývania pod tečúcou vodou šetrnejší variant voči životnému prostrediu a vašej peňaženke. Do misky nalejte vodu a v nej rozmiešajte umývací prostriedok. Odporúčané dávkovanie prostriedku je jedno streknutie (2 ml), aby sa vytvorila pena. Hubkou alebo kefkou tento roztok aplikujte na riad a umyte ho. Riad následne opláchnite pod tečúcou vodou. Potom už len nechajte odkvapkať alebo osušte.

TIPY A TRIKY – ako sa zbaviť ťažko odstrániteľnej nečistoty

Pripáleniny

• Napustite do hrnca trochu vody, tak aby pokrývala dno, pridajte prostriedok na umývanie riadu alebo jedlú sódu a ľahko vodu ohrejte.

Zaschnuté škvrny od kávy, čaju

• Odporúčame použiť viac umývacieho prostriedku, alebo jemný abrazívny prostriedok, prípadne jedlú sódu.

Farebné mapy na nerezovom riadu

• Zahrejte 1liter vody s jedlou sódou alebo citrónovou šťavou (2-3 polievkové lyžice). Následne riad namočte do roztoku, nechajte chvíľu pôsobiť, umyte hubkou a opláchnite.

Neutralizácia pachov – ryby, mäso, cesnak atď.

• Na odstránenie rôznych pachov použite bežný umývací prostriedok a kefu, ktorou riad poriadne vydrhnite. Ak pach nezmizne, použite na neutralizáciu citrón alebo jedlú sódu.

foto:shutterstock.com