Efektívnosť skladu? Porastie aj vďaka vychytávkam

0
1936

Jasné, nie každý podnikateľ potrebuje veľký sklad, kde jazdia vysokozdvižné vozíky. Načo by účtovníckej firme bol na tých pár desiatok šanónov obrovský skladový priestor ako obchodnému reťazcu? Vtedy, ak potrebujete sklad, sa musíte snažiť o to, aby bol čo najefektívnejší a mali by ste urobiť všetko pre to. Či už si zaplatiť svetelno-technické meranie, zlepšiť kvalitu manipulačnej techniky alebo vytvoriť lepšie pracovné prostredie pre zamestnancov. Kde začať?

Efektívne regály

Čím prehľadnejšie regály do skladu, tým efektívnejší chod tohto priestoru. Dnes už narazíte na trhu na regály, ktoré dosahujú až desiatky metrov, majú výťahové systémy, vďaka ktorým môžete manipulovať s materiálom oveľa efektívnejšie. Nehovoriac o tom, že využijete skladové priestory prakticky na maximum. Ak však máte klasické regály, prispôsobte ich rozmery vašej manipulačnej technike.

Vysokozdvižné vozíky

Pre plynulý chod bez prestojov a zdržaní je dôležité mať ten najlepší vynález v dejinách skladov – vysokozdvižný vozík. Ich počet prispôsobte veľkosti skladu a frekvencii prijímania tovaru a jeho výdaju. Len takto môžete optimalizovať čas a zabrániť tomu, aby dochádzalo k rôznym zdržaniam či už v samotnom sklade alebo počas logistického procesu.

Doplnky k vozíkom 

Jedno zo základných pravidiel vo svete podnikania je „inovovať“. A sklad nie je žiadnou výnimkou. Preto, ak predávate tovar na váhu, nezdržujte sa tým, že skladník pôjde s vozíkom na obrovskú váhu, dnes už existujú aj také vychytávky ako vážiace systémy na vidlice, ktoré do pár sekúnd po zdvihnutí nákladu určia jeho hmotnosť. Ďalšími zlepšovákmi, ktoré vám pomôžu zefektívniť chod skladu sú napríklad zdvíhacie plošiny, otočné či výsuvné vidlice.

Osvetlenie či vzduchotechnika

Nebudeme si klamať, sklad nie je práve najveselšie miesto na prácu. Aj preto by ste mali vytvoriť čo najlepšie pracovné podmienky pre zamestnancov. Začnite svetlom, skvelé priemyselné osvetlenie na LED princípe zníži vaše náklady a zároveň je lepšie pre zrak a sústredenie sa pri práci. Nepodceňujte ani kvalitnú vzduchotechniku či motiváciu zamestnancov. Spojte ľudské faktory s tými technickými a vytvorte efektívny sklad.

ilustračny obrázok:pixabay.com