7 dôvodov, prečo raňajkovať vajíčka

0
2609

Snaha zmeniť svoju postavu, začína často v kuchyni, a to zmenou jej obsahu. Prvé, čo si kupujeme pri transformácií na „zdravší životný štýl“, sú často  raňajkové cereálie. Veď keď to toľko reklamujú a odporúčajú, určite to zaberie.  Ak ste na tom podobne, nezavrhujte raňajky s vajíčkami, sú totiž Vaša záchrana! Tu máte 7-krát prečo sú jasným ranným favoritom práve vajcia.

1.Vajcia zasýtia na oveľa dlhšiu dobu ako obilniny alebo pšeničné produkty

Bielkoviny a tuky sa všeobecne trávia dlhšiu dobu, a tak vajíčka svoju energiu do tela uvoľňujú pomaly. Výsledkom je, že nebudeme mať o hodinu pocit chuti na ďalší chod.  Metabolizmus je po spánku ešte spomalený a preto by nám mohli sladké raňajky plné cukru uškodiť.

2. Vajcia podporujú spaľovanie tukov

Vedecké štúdia potvrdila,  že výskumnej skupine ľudí, ktorí raňajkovali  vajíčka, klesol BMI až o 61%  viac, než to bolo u kontrolnej skupiny.  Tento fakt pravdepodobne vyplýva z dlhodobejšieho pocitu sýtosti, ako aj z nízkeho GI (glykemického indexu), ktorý má vplyv na hladinu cukru v krvi.

3. Vajcia sú výborným zdrojom bielkovín

Tento fakt ocenia najmä ľudia, snažiaci sa o budovanie, alebo udržanie svalovej hmoty. Vajíčka majú široký aminokyselinový profil, ktorý motivuje telo na vnútorné vylučovanie prirodzeného rastového hormónu.

4. Vajcia nezvyšujú cholesterolegg

Tento mýtus vznikol zrejme z dôvodu dvojakého významu pojmu „cholesterol“ . Potravinový cholesterol vo vajíčkach má málo spoločné s cholesterolom v našom tele. Cholesterol obsiahnutý vo vajíčkach nijako významne nezvyšuje cholesterol obsiahnutý v našej krvi. 

5. Vajcia pomáhajú mozgu pracovať naplno

Cholín, látka obsiahnutá vo vajíčkach, pomáha stimulovať mozog a jeho funkcie. Taktiež hrá rolu pri zapamätávaní  si, spomínaní si a zlepšení bdelosti.

6. Vajcia chránia zrak

Luteín a zeaxantín  majú ochranný účinok na sietnicu oka, a to vďaka ich schopnosti redukovať negatívny vplyv tzv. voľných radikálov.

7. Vajcia môžu byť skutočne „bio“ na tanieri

Na rozdiel od „Bio potravín“ balených a predávaných v supermarketoch, máme možnosť  kúpi tejto suroviny priamo od skutočného chovateľa. Je mnoho domácností, ktoré majú vlastný chov  a nadbytky vajíčok ponúkajú na predaj, alebo  formou barteru.