Intenzívne do leta s HIIT

0
2369

1082High Intensity Interval Training (HIIT), alebo aj vysoko intenzívny intervalový tréning, môžeme chápať ako krátke, anaeróbne „výbušné“ cvičenie s následným krátkym odpočinkom. Bežný HIIT zvyčajne trvá asi pätnásť až dvadsať minút. Zdá sa Vám to krátko? No ak ste podobný tréning neskúšali, po 5 minútach môžete mať „vraždiace chúťky“. HIIT Vás vytrhne z pohodlnej zóny, no zároveň bude s Vami po celý zvyšok dňa. Po kvalitne „odmakanom“ HIIT budete doslova cítiť napumpované svaly, spaľovanie, vypnutú pokožku a prílev endorfínov (no to až PO cvičení). 🙂
HIIT je jedným z najúčinnejších spôsobov ako sa vyformovať a zároveň zlepšiť svoj celkový športový výkon. Nápomocný je aj ako doplnok k iným športom, keďže zvyšuje výbušnosť, silu, kondíciu, výdrž.
Pre koho je:
Pre každého kto žije aktívnym životným štýlom a chce schudnúť, spevniť svaly, získať kondíciu, naštartovať metabolizmus,  pre ženy aj mužov..
Dôležité:
Nesmierne dôležité je nehnať sa do HIIT bez dôkladnej prípravy techniky cviku, nie je nič horšie než robiť zlé pohyby v rýchlom tempe a s vysokým nasadením.
Kde ho nájdem:
Youtube je plné HIIT tréningov, no treba brať ohľad, že kondícia cvičenca vo videu je iná. Preto je dobre zavážiť vopred svoje možnosti, aby nás nadmerná obtiažnosť neznechutila hneď od začiatku.
Najlepšie je vyskladať si vlastný HIIT tréning. Inšpirovať sa môžeme cvikmi, ktoré cvičíme a poznáme, ako aj novými cvikmi „z netu“, avšak po dôkladnom prejdení techniky. Časovanie môžeme vyriešiť aj nainštalovaním mobilnej aplikácie na intervalový tréning, kde si vopred dĺžku cviku (napr. 40 sekúnd), dĺžku odpočinku (napr. 15 sekúnd) a nakoniec počet kôl, podľa predpokladaného času cvičenia.
Zostaviť sa dá aj na základe rozpisu počtov opakovaní a oddychov, ktoré však majú byť minimálne krátke, aby sa udržalo cvičenie na intenzívnej úrovni.

 

Kedy cvičiť:
Sú rôzne možnosti v akom čase cvičiť, všeobecne však platí, že po výdatnom jedle, ktoré sa dlho trávi (napríklad mäso), sa takýto dynamický tréning cvičí ťažko. Odporúča sa vyskúšať toto cvičenie hneď ráno, po ľahkých raňajkách. Niektorým, hlavne večerným typom cvičencov, môže vyhovovať skôr popoludňajšie cvičenie, napríklad o 17:00. Avšak pri cvičení sa treba držať rady, čo môžeš odcvičiť ráno, neodkladaj na večer, lebo telo a aj myseľ môže byť už unavené a cvičenec je menej motivovaný „poskakovať“.

 

Ako často cvičiť:
Toto cvičenie je vhodné aj ako každodenné cvičenie, avšak vždy si skontrolujme jednotlivé svalové partie, či nie sú už preťažené, či sa stihli zregenerovať. Svalovú partiu ktorá nie je zregenerovaná (pocit svalovky) nahraďme inou, ktorá vládze. Napríklad ak je svalovka na hrudníku, vyberme cviky pri ktorých sa ubolený sval nezapája, ako nohy, brucho..

 

Čo jesť pred cvičením:
To aká strava, prípadne nápoj pred cvičením postačí je individuálne, platí však, že telo má mať v sebe potraviny s rýchlou energiou, prípadne čerpať len zo zásob. Za vyskúšanie stoja tieto kombinácie:

  • Káva s trochou mliekashutterstock_kavove zrnka
  • Ovocie a biely jogurt
  • Ryža a hrozienka
Veľa síl, a radosti 🙂

 

Linky na inšpiráciu:

https://www.zuzkalight.com/
BodyRock Workout Series
foto:shutterstock.com